Kultura

Zmarł profesor dr hab. Andrzej Jocz.

2019-08-28 09:30:14 Beata Kotecka

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że odszedł wybitny pedagog, artysta i przyjaciel. Profesor dr hab.  Andrzej Jocz.

Urodził się 8 sierpnia 1941 roku w  Wilnie.  Od 1945 związany był z Łodzią. Po ukończeniu III Liceum Ogólnokształcącego podjął studia w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, gdzie studiował w pracowniach: malarstwa prof. Stefana Wegnera, rzeźby prof. Mieczysława Szadkowskiego, podstaw kompozycji prof. Lecha Kunki i biżuterii Leny Kowalewicz. Grupa tych pedagogów, uczniów i współpracowników Władysława Strzemińskiego, miała decydujący wpływ na ukształtowanie postawy ideowo-artystycznej Profesora. Po ukończeniu studiów podjął prace w macierzystej uczelni. Od 1990 przyjmuje propozycję pracy na stanowisku kierownika Pracowni Rzeźby w Zakładzie Wychowania Plastycznego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie w autorski twórczy sposób przeniósł do Kalisza idee twórców łódzkiej akademii Władysława Strzemińskiego i jego kontynuatorów. W 1995 został mianowany na stanowisko profesora zwyczajnego. Od 1998 roku kieruje również Zakładem Rzeźby w Instytucie Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej.

Swoją twórczość prezentował na  15 wystawach indywidualnych oraz wielu wystawach zbiorowych ogólnopolskich i zagranicznych. Za dokonania artystyczne i działalność naukowo-dydaktyczną otrzymał liczne medale i wyróżnienia, wśród nich w 2011 został wyróżniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem Gloria Artis.

Jest autorem wielu realizacji rzeźbiarskich w przestrzeni architektonicznej, urbanistycznej i plenerowej Łodzi, Pabianic, Orońska, wykonanych osobiście według autorskiej technologii spośród których najbardziej znane dla kaliszan są „Czółenka” usytułowane przed gmachem Dworca Łódź-Kaliska,  rzeźba „Autonomizm XII-Dwulicowiec” przed Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego , rzeźba „Autonomizm II” w Pabianicach przy zbiegu ulic Zamkowej i Łaskiej, a także „Autonomizm IX – Salonowiec” w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Profesor Andrzej Jocz był człowiekiem o wielkiej pasji traktujący swoje powołanie artysty rzeźbiarza i pedagoga jako misję.  Zmarł 21 sierpnia w wieku 78 lat.

Pogrzeb Profesora odbędzie się w środę o godz. 12.00 na cmentarzu komunalnym "Doły" w Łodzi. Wjazd od ulicy Smutnej 1. Uroczystość świecka.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ