Społeczne

Zadłużenie miasta i jego jednostek wynosi dziś blisko 400 mln zł. Posłanka Karolina Pawliczak: "To rekord, tak źle jeszcze nigdy nie było".

2022-02-01 11:41:50 red

O stan miejskich finansów prezydenta Krystiana Kinastowskiego zapytała posłanka Lewicy Karolina Pawliczak. W przesłanej odpowiedzi włodarz naszego miasta uspokaja, że sytuacja jest stabilna, ale z załączonych danych wynika, że miasto i jego jednostki są dziś zadłużone na rekordową kwotę blisko 400 mln zł.

zdjęcie ilustracyjne/www.kalisz.pl
zdjęcie ilustracyjne/www.kalisz.pl

Kwota zadłużenia miasta na koniec 2021 r. to blisko 275 mln. zł. Zobowiązania spółek miejskich na koniec 2020 r. długoterminowe i krótkoterminowe to łącznie ponad 122 mln. zł. W sumie zadłużenie, kredyty i pożyczki miasta oraz spółek wynoszą blisko 400 mln. zł.

- Obecna sytuacja finansowa miasta jest stabilna, a podejmowane działania przyczyniły się do wysokiego wyniku Kalisza w prestiżowym rankingu samorządów „Rzeczpospolitej”. miasto z 21. pozycji w 2020 roku awansowało na miejsce 11. w 2021 roku. Rozwijamy nasze miasto w sposób zrównoważony, inwestujemy w zasób mieszkaniowy, drogi i edukację, realizujemy programy w ramach polityki społecznej i zdrowotnej, odbetonowujemy i zazieleniamy miasto, rewitalizujemy śródmieście. Na dużą część inwestycji pozyskujemy środki zewnętrzne. Wprowadzamy oszczędności – pisze w odpowiedzi do posłanki Lewicy prezydent Krystian Kinastowski.

Tak źle jeszcze nigdy nie było – mówi posłanka Karolina Pawliczak. – Zastanawiające jest ogromne zadłużenie miejskich spółek: Aquaparku, Kaliskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego czy kaliskich wodociągów. Porażająca jest suma zobowiązań miasta i spółek która wynosi blisko 400 mln zł. Oznacza to, że na każdego mieszkańca Kalisza przypada dziś średnio 4500 zł miejskiego długu. Mniej więcej tyle przed wyborami prezydent Kinastowski obiecywał oszczędności każdej kaliskiej rodzinie. Niestety, zamiast zysku i oszczędności mamy coraz większe długi i podwyżki – dodaje.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować