Za nami drugi dzień La Strady. Familijna zabawa w Parku Miejskim [zdjęcia, wideo]

2022-06-11 22:30:00 red.

Za nami kolejny dzień "Lastradowych" atrakcji! Pokazy wciągające w świat teatru dzieci i dorosłych, pokaz umiejętności cyrkowych na wesoło, spektakl taneczny, koncert folkowy w nowoczesnym brzmieniu, happeningi i monumentalne widowiska plenerowe - z muzyką na żywo, akrobacjami na wysokościach, ogniem i oryginalną scenografią.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Teatr Łata – “Podróże dookoła świata”

“Podróże dookoła świata” to interaktywny program teatralny, w którym, dzięki  mocy dziecięcej wyobraźni,  zabieramy wszystkich w najdalsze zakątki świata. Zapraszamy do pełnej zaskakujących zwrotów akcji zabawy, w której  każdy  staje się aktorem!

Założycielami „Teatru Łata” są Wioletta i Sławomir Dadej – twórcy niezależni, z teatrem związani od lat 90-tych. Ich twórczość zanurzona jest w nurcie teatru ruchu, rzadko spotykanym w przestrzeni sztuki dla dziecka. Spektakle wyróżnia więc wyrazisty ruch, ekspresja i narracja prowadzona bez pomocy słów. Twórcom zależy aby otworzyć wyobraźnię dzieci i pokazać, że istnieje fascynująca przestrzeń dźwięku , obrazu i ruchu, która niejednokrotnie mówi więcej niż wiele słów. Ich twórczość doskonale wpisuje się w nurt spektakli familijnych, gdyż wyznają maksymę: „spektakl dla dzieci należy robić tak, aby się dorośli nie nudzili”.

Artyści poza przedstawieniami realizują również warsztaty teatralne, animacje i teatralizowane zabawy dla dzieci. Ich wspólnym mianownikiem jest jedno: uśmiech na twarzy dziecka.

http://teatrlata.pl/

https://www.facebook.com/Teatr Łata


Pina Polar – “W stronę niebezpieczeństwa” (Niemcy)

Street Show “W stronę niebezpieczeństwa” jest solowym spektaklem cyrkowo-teatralno-komediowym. Są w nim wykorzystywane numery fakirowskie, umiejętności lalkarskie i cyrkowe (żonglerka nożami, multi hula hoop, manipulacja oraz żonglerka 4 kapeluszami, lina do chodzenia) oraz  nieustanna improwizacja z publicznością.
Jest to spektakl pełen zwrotów akcji, komizmu oraz wysokich umiejętności cyrkowych. Nieustanna interakcja z publicznością i jej angażowanie świadczy o jego ulicznym charakterze.

Spektakl nagrodzony na Festiwalu Klaunów w Mediolanie I – wszą  Nagrodą Jury Dziecięcego.

Pina ciągle chce zaskakiwać publiczność oraz udowodnić , że jest najgroźniejszą oraz najodważniejszą z kobiet.  Dlatego na oczach widzów tworzy rock & rollowy band dziecięcy, tańczy tygrysią choreografię z hula hoopami oraz na koniec, jako Generał chce latać i przy pomocy 8 widzów udaje jej się to. Przedstawienie  Piny jest energetyczną bombą w każdym miejscu na Ziemi, gdzie wystąpiła, było to już w Europie, Indiach, Ameryce Środkowej oraz Południowej.

Urodzona na wschodnich krańcach Polski. Podczas swoich intelektualnych przygód na wydziale filozofii odkryła sztukę cyrkową, która stała się jej całkowitą pasją. Od zawsze zainteresowana pracą z ciałem poprzez sztukę pantomimy, teatr tańca, teatr lalek przybyła w 2010 roku do Berlina do uniwersum klaunów i od tego czasu występuje na scenach, jako artysta uliczny, tworzy parady, podróżuje od festiwalu do festiwalu, tworząc i próbując uczynić ten świat lepszym miejscem.

https://www.pinapolar.com/

https://www.facebook.com/pinapolar


Teatr Łata – “Morskie opowieści”

spektakl familijny nawiązujący do slapsticku i filmów z Charlie Chaplinem

„Morskie opowieści” to spektakl utrzymany w konwencji teatru ruchu,  o lekkiej formie z wyraźnymi odniesieniami do  slapsticku rodem z niemego kina. Wspaniała atrakcja dla całych rodzin, bowiem uczy i bawi jak filmy z Charlie Chaplinem.

Przesłaniem spektaklu jest myśl, iż ciągle czegoś szukamy nie dostrzegając, że to, co najcenniejsze jest tuż obok nas. Jest to więc spektakl nie tylko o odwiecznym pragnieniu i poszukiwaniu  przygód ale i o znalezieniu prawdziwego skarbu jakim jest przyjaźń.

Spektakl podbija publiczność w kraju i za granicą – prezentowany był na Międzynarodowych Festiwalach Teatralnych dla Dzieci i Młodego Widza w Austrii i Palestynie.


PSAK – “META-FOR(M)Y” 

spektakl taneczny na motywach tekstów Witkacego

 

M E T A – F O R (M) Y

Spektakl  z lalką (wykonaną podczas zajęć), oparty na tekście  Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego), zatytułowanym „Matka”.

Pojawiające się elementy teatru formy inspirowane są tańcem serpentynowym oraz tańcem wyzwolonym.

Reżyseria: Małgorzata Kałędkiewicz-Pawłowska

Aktorka:  Wiktoria Chomicz

Elementy teatru formy w opracowaniu Anny Wytych-Wierzgacz: Emanuella Gruszka, Antonina Kostera, Martyna Maślanka, Weronika Wiączek, Natalia Wypchło

Studium Animatorów Kultury w Kaliszu 

Dwuletnia państwowa szkoła artystyczno-animacyjna pod patronatem Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Od ponad 40 lat kształcimy w zawodach artystycznych: animator tańca, animator działań teatralnych, animator działań filmowych. Rozwijamy i budzimy talenty artystyczne, animujemy poprzez sztukę. Nauka w naszym Studium jest dobrym przygotowaniem do podjęcia ciekawej pracy bądź kontynuacji studiów na kierunkach związanych z kulturą, teatrem, tańcem, mediami, rozrywką, reklamą, pracą z ludźmi.

https://www.facebook.com/studiumkalisz

http://studium.kalisz.pl/


Prywatna Szkoła Podstawowa „Jagiellończyk” & San Isidro Labrador & Istituto Comprensivo “Giovanni XXIII” – „Colours of the World”

happening poruszający temat pokoju na świecie.

Happening “Colours of the World„ wykonają uczniowie trzech zaprzyjaźnionych szkół: Prywatnej Szkoły Podstawowej „Jagiellończyk” z Kalisza, San Isidro Labrador z Hiszpanii oraz Istituto Comprensivo “Giovanni XXIII” z Włoch. Szkoły współpracują ze sobą od wielu lat w programie Erasmus+

Osiemnastu uczniów posługujących się różnymi językami w niebanalny i uniwersalny sposób opowie o przyjaźni wszystkich narodów i jedności człowieka z naturą. Młodzi ludzie, pełni nadziei zanurzą nas w swojej wizji pokoju na świecie.

Scenariusz i reżyseria: Iwona Banasiak

Opieka artystyczna: Joanna Tyszkowska-Walczak

Prywatna Szkoła Podstawowa i Wolne Liceum „Jagiellończyk” są gospodarzami mobilności uczniów programu Erasmus+ w Polsce. W dniach 5-12 czerwca młodzi ludzie z Włoch i Hiszpanii będą mieli możliwość poznania naszej kultury, zwiedzenia Kalisza i sprawdzenia swoich umiejętności posługiwania się językami obcymi. Dla wielu z nich będzie to pierwsza wizyta w Polsce!

https://www.jagiellonczyk.kalisz.pl/

https://www.facebook.com/JagiellonczykKalisz


PROGRAM

Plac przy Centrum Kultury i Sztuki

godz. 20.30 – 00.30


Krzikopa 

koncert łączący styl tradycyjny z nowoczesnym brzmieniem.

 

Krzikopa nowocześnie odradza muzyczne tradycje Górnego Śląska. Bazują na starych ludowych przyśpiewkach, i tradycyjnych instrumentach (akordeon, skrzypce) i tradycyjnych technikach śpiewu, lecz dodają do tego nowoczesne dźwięki elektroniki oraz post-rockową perkusję. To powoduje, że muzyka ta odżywa i ma szansę znów cieszyć się popularnością jaką miała pierwotnie, co czyni przygodę z Krzikopą unikatową podróżą w czasie i przestrzeni.

Skład:

Katarzyna Dudziak – wokal, bęben obręczowy, śpiewa głosem białym, czarnym (i chacharskim). Ekpertka od gwizdów, krzyków i przytupów. Poza muzyką studiuje filozofię, rysuje komiksy, ale nie stroni od prostszych rozrywek: np. jest fanką seri GTA (do tego stopnia, że uczyniła z tego przedmiot swojej pracy doktorskiej). Jej grafiki doczekały się ciekawych publikacji, które można sprawdzić na kasiadzudiak.pl

Karo Przewłoka – wokal, skrzypce, przeszkadzajki, pasjonatka muzyki i tańców tradycyjnych. Jedna z kluczowych postaci na śląskiej scenie folkowej. Oprócz śpiewania ludowych pieśni białym głosem, potrafi też wykonać doskonały hummus!

 

Adam Romański – skrzypce, wielki pasjonat muzyk i folku w szczególności. Na szkrzypcach – diabeł wcielony, na scenie – wulkan energii, poza nią – producent i aranżer w AlternatiV Studio

Spacepierre – perkusja, perkusista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Lubi to 

Dominik Kalamarz – elektronika, oprócz ogarniania syntezy dźwięku i klawiatury fortepianowej jest specem od mrocznej nauki pt.: nano-inżynieria.

Mateusz Dyszkiewicz – akordeon (zwany cyją), główny pomysłodawca i autor utworów Krzikopy. Oprócz akordeonu biegle posługuje się językiem JAVA. W wolnych chwilach żegluje lub interpretuje na parkiecie kubańskie rytmy.

https://www.krzikopa.pl/pl/info

https://www.facebook.com/krzikopa2


V.O.S.A. Theatre  – “High Dreaming” (Czechy)

monumentalne widowisko plenerowe z muzyką na żywo.

“High Dreaming”

Wyjątkowy spektakl uliczny przy akompaniamencie muzyki na żywo, zapierających dech w piersiach samojezdnych konstrukcji oraz dźwięków miasta. Akrobacje na wysokości, elementy żonglerki, pantomimy i wizualizacji… … sen o latających maszynach, sen o Morzu Śródziemnym, nieco dziwaczne postacie na specjalnych hybostrojach grają szereg małych historyjek o relacjach międzyludzkich. Są w ciągłym ruchu, tak jak poszczególne atomy tworzą molekuły mikro historii ludzkiego pragnienia…

“High Dreaming” jest wyjątkowy – to spektakl bez powtórek, ale z niezliczonymi premierami. Działa w stylu site-specific w każdym miejscu, w którym jest grany. Jak potwierdza publiczność w wielu miastach Europy i świata, V.O.S.A. Theatre tworzy jedną wielką scenę z ulicy, spontanicznie angażujące balkony, kandelabry, ale przede wszystkim widzów. Pozwala widzom poznać miasto z nowej perspektywy. O popularności wśród publiczności i szerokiej renomie świadczy również zaproszenie na występy w Europejskich Miastach Kultury – w Koszycach, Lublinie w Polsce czy w Pilźnie.

Fantastyczne sceny i zaskakujące relacje wywołują uśmiechy przypadkowych przechodniów w zaskakujących miejscach. W spektaklu wykorzystano sześć całkowicie oryginalnych maszyn, które działają na zasadach rowerów i welocypedów. Między innymi Josef Zimovčák brał udział w technologicznym przygotowaniu maszyn, który na swoim welocypie dosłownie objechał cały świat. W ten sposób powstały maszyny, które mają największe splecione koła w Europie.

V.O.S.A. Theatre

Wolne Stowarzyszenie Okazjonalne Akrobaci (Artyści, Alternatywy) zostało założone w 2007 roku.  V.O.S.A. Teatr opowiada historię poprzez akrobatykę, muzykę na żywo i żonglerkę. Od  Światowej Wystawy Expo w Szanghaju w 2010 roku wykonali setki pokazów na całym świecie, zawsze z pełnym zaangażowaniem… Od Triestu po Szanghaj, od Wielkiej Zagazeli po Kolombo, Bahrajn i Dubaj, zawsze i wszędzie z zapałem i szacunkiem dla publiczności. Wielkie lalki, obiekty akrobatyczne, teatr uliczny i muzyka na żywo są dla nich istotną częścią dialogu między wykonawcą a widzem, dialogu, który jest ich mantrą w podróży przez świat sztuki.

https://vosatheatre.cz/

https://www.facebook.com/divadlovosa


Teatr HoM  – “Don Kichot” 

monumentalne widowisko plenerowe z muzyką na żywo.

“Don Kichot”

“Miasteczko…. Miasteczko jak miasteczko. Pełno takich w świecie a wszystkie jednakie. Zgiełk, gwar i tumult. Możni się bogacą, nędzarze biednieją, złodzieje kradną a dzieci się śmieją. Rwetes. Hałas. Ciche cudzołóstwo i głośne modlitwy. Matrony, pieniacze, wściekłe żony, lubieżnicy i łajdacy a nie rozróżnisz kto kim, bo się przecież tak sprytnie chowają….a to za funkcją, a to za urzędem a jak nie ma za czym większym, to choć za ubiorem…. Domy, rzeźnia, targ i młyn…”

Jak dziś świat traktuje wyobcowanych marzycieli pokroju Don Kichota? Na jaki los może liczyć w patriarchalnej społeczności , bynajmniej nie będąca wzorem cnót niewieścich” Dulcynea?

Monumentalne widowisko plenerowe z muzyką na żywo w wykonaniu mistrza flamenco Michała Czachowskiego oraz saksofonisty Michała Sosny. 

Teatr HoM to projekt integrujący artystów eksplorujących różne formy teatralne, performance, muzyczne i ich wypadkowe.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest aktor i reżyser teatru pantomimy Jakub Kabus.

Patronat nad przedsięwzięciem sprawuje Teatr Mały w Tychach, Miejskie Centrum Kultury w Tychach oraz Stowarzyszenie Śląskie Zakłady Sztuki.

http://teatrhom.pl/index-pl.php

https://www.facebook.com/teatrhom/?fref=ts

 

W programie ostatniego dnia LA STRADY - spektakle familijne inspirowane klaunadą, powtórka z cyrkowego show, spektakl tworzony na oczach publiczności, pantomima z przesłaniem, a na finał monumentalne widowisko usytuowane w "postpandemicznym" świecie, z niezwykłą scenografią, żywym ogniem i efektami multimedialnymi oraz wielki pokaz ogniowy w klimacie amerykańskich lat 20- stych. Zapraszamy!

NIEDZIELA (12 czerwca)

Park Miejski, polana przy rzeźbie „Spoczywająca”, godz. 17.00 – 20.30 

Teatr Sztuka Ciała „Ważne sprawy”
spektakl familijny inspirowany klaunadą
60 min.

Pina Polar „W stronę niebezpieczeństwa”
cyrkowo-teatralno-komediowy spektakl familijny
40 min.

Teatr Komedii Impro w Łodzi „Bajka (nie) tylko dla dzieci!”
improwizowany spektakl familijny
60 min.

Plac CKiS, ul. Łazienna 6, godz. 20.30 – 23.00

Teatr Nikoli „Biedni ludzie”
spektakl pantomimiczny
50 min.

Teatr Biuro Podróży „Eurydyka”
widowisko plenerowe z efektami multimedialnymi i ogniem
60 min.

Teatr Ognia Flow Fireshow „Gatsby show”
spektakl ogniowy w klimacie amerykańskich lat dwudziestych
20 min.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować