Społeczne

Wzmożone wyjazdy strażaków do gniazd owadów błonkoszkrzydłych

2021-06-10 16:00:00 KM PSP Kalisz, st. sekc. Jakub Pietrzak

Letnia aura jaką mamy od kilku dni za oknami sprawiła w ostatnim czasie wzmożoną aktywność owadów błonkoskrzydłych. Taki stan rzeczy powoduje również zwiększoną wyjazdowość Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej w celu ich usunięcia z miejsc, w którym stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego.

Zdjęcia: OSP Pólko
Zdjęcia: OSP Pólko

Tylko od początku tego miesiąca Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu odnotowała 6 tego typu zdarzeń. Prócz usunięcia gniazda owadów błonkoskrzydłych strażacy mogą również ograniczyć swoje działania do:

- wydzielenia i oznakowania miejsca zdarzenia,
- ewakuacji osób ze strefy zagrożenia,
- pisemnego przekazania miejsca zdarzenia właścicielowi, zarządcy lub użytkownikowi obiektu z nakazem dalszego zabezpieczenia, wraz z informacją o konieczności likwidacji gniazda przez specjalistyczną firmę dezynsekcyjną.

Pamiętajmy, że w przypadku zaatakowania przez rój owadów błonkoskrzydłych należy:
- osłonić głowę i twarz rękami lub ubraniem. Nie wolno opędzać się rękami od owadów,
- jeżeli owad wplątał się we włosy nie wyciągać go palcami, tylko wyczesać grzebieniem,
- nie wolno drażnić owadów, np. poprzez rzucanie w nie przedmiotami.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ