Motoryzacja

Wysokie mandaty za nieodśnieżone auto i czyszczenie z włączonym silnikiem! Kierowcy miejcie się na baczności

2022-11-29 12:30:00 red.

Sezon na skrobanie i odśnieżanie aut rozpoczęty. Kierowcy muszą jednak pamiętać by dokładnie oczyszczać samochód, a w dodatku nie robić tego na włączonym silniku. Można się narazić na mandat karny. Swoje obowiązki maja także piesi.

zdjęcie ilustracyjne/ Pexels.com
zdjęcie ilustracyjne/ Pexels.com

Odśnieżanie samochodu nieuchronnie stanie się naszym porannym rytuałem. Już dziś poranek przed wyjazdem do pracy zaczynamy od skrobania szyb. Kierowcy mają obowiązek dokładnego oczyszczenia pojazdu przede wszystkim dla bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy by odsłonić wszystkie światła, tablice rejestracyjne, usunąć śnieg z dachu pojazdu. 

Priorytetem tak naprawdę jest pole widzenia kierowcy i widoczność, ale jeśli chodzi o większe samochody, to trzeba mieć świadomość, że śnieg spadający z dachu może się nie skończyć mandatem, ale może spowodować powstanie obrażeń i wtedy wobec kierowcy może zostać skierowany wniosek do sądu.

Za nieodśnieżony samochód grożą wysokie mandaty - nawet 3 tys. zł w przypadku kiedy pozostawimy śnieg na dachu. Za nieodśnieżoną tablicę rejestracyjną zapłacimy 500 zł i dodatkowo dostaniemy 8 punktów karnych.

Kiedy już przyłożymy się do czyszczenia samochodu, pamiętajmy by nie robić tego z włączonym silnikiem. Również tego zabrania prawo. Za takie wykroczenie grozi mandat w wysokości do 300 zł.

Swoje obowiązki w tych trudnych warunkach atmosferycznych, mgłach, deszczu, opadach śniegu i szybko zapadającym zmroku maja także piesi. Zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Przypomnijmy, że odpalenie silnika i oddalenie się od auta oznacza 50 zł mandatu, odpalenie silnika i rozpoczęcie odśnieżania auta oznacza 300 zł mandatu, nieodśnieżenie świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych oznacza 300 zł mandatu i 8 punktów karnych, nieodśnieżenie tablic rejestracyjnych oznacza 500 zł mandatu i 8 punktów karnych.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować