Kultura

Wyjątkowa sala lekcyjna w kaliskiej Książnicy Pedagogicznej

2021-11-23 19:00:00 Andrzej Kurzyński/PBP Książnica Pedagogiczna im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu

Jak wyglądała sala lekcyjna wiek temu, z jakich korzystano pomocy naukowych i mebli oraz jak musieli ubierać się kiedyś uczniowie? Wszystko to można zobaczyć w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu na stałej ekspozycji prezentującej dawną klasę szkolną.

fot. Andrzej Kurzyński/PBP Książnica Pedagogiczna im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu
fot. Andrzej Kurzyński/PBP Książnica Pedagogiczna im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu

Sala „Szkolnej ławy czar” jest częścią Działu Zbiorów Specjalnych kaliskiej Książnicy. W tej wyjątkowej klasie udało się zgromadzić dokumenty z początku XX wieku, takie, jak karta z dzienniczka szkolnego, zaświadczenie i świadectwo szkolne, legitymacja szkolna czy też tekst modlitwy przed lekcją i po lekcji. Eksponowane są także kroniki szkolne, stare elementarze, atlasy szkolne oraz kilka zeszytów szkolnych uczniów Państwowego Gimnazjum Żeńskiego im. Anny Jagiellonki w Kaliszu z lat trzydziestych ubiegłego stulecia. Udało się też zgromadzić fotografie związane z szkolnictwem, tarcze i odznaki szkolne używane w kaliskich szkołach. Niedawno sala wzbogaciła się o doskonale zachowane pianino z 1910 roku, wyprodukowane w kaliskiej fabryce Arnolda Fibigera.

W cieszącej się dużym zainteresowaniem sali odbywają się zajęcia z kaligrafii i historii pod tytułem „Z jakich podręczników uczyli się Wasi pradziadkowie”. Dzieci i młodzież mają niepowtarzalną okazję sprawdzenia swoich umiejętności pisania piórem ze stalówką i piórem gęsim oraz poczytać zabawne cytaty ze starych podręczników. Można też zasiąść w dawnej ławce ze skośnym blatem i miejscem na kałamarz.

Dział Zbiorów Specjalnych Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu prowadzi zbiórkę szkolnych eksponatów, które wzbogacą dawną salę lekcyjną.

- Apelujemy do wszystkich, którzy są w posiadaniu pamiątek oświatowych, szczególnie do nauczycieli i dyrektorów szkół. Jeśli znajdziecie Państwo gdzieś na strychu archiwalne przedmioty związane ze szkolnictwem, to możecie je przekazać nam i tym samym przyczynić się do wzbogacenia naszych zbiorów. Będą one służyć kolejnym pokoleniom – mówi Jolanta Nowosielska, dyrektor Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu.

Książnica Pedagogiczna w Kaliszu mieści się przy ulicy Południowej 62. Salę „Szkolnej ławy czar” można zwiedzać w godzinach pracy biblioteki – od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 19, a lekcje dla uczniów można ustalić pod numerem telefonu 62 757 13 21.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ