Polityka

Wybieramy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Lokale wyborcze otwarte [Zdjęcia]

2020-07-12 07:00:00 red

12 lipca o godzinie 7.00 zostały otwarte lokale wyborcze, tym samym rozpoczęła się druga tura wyborów prezydenckich 2020. Przypominamy zasady bezpieczeństwa jakie obowiązują podczas głosowania.

fot. JM
fot. JM

- Wszystkie lokale wyborcze o godz. 7.00 w Kaliszu zostały otwarte. Nie zgłoszono żadnych nieprawidłowości - mówi Anna Krysicka komisarz Krajowego Biura Wyborczego Delegatura w Kaliszu.

- W lokalu wyborczym nr 3 w Alei Wolności już o godzinie 6.00, czyli na godzinę przed otwarciem lokalu pojawiły się 3 osoby, które chciały zagłosować. Niestety musiały zaczekać pod lokalem wyborczym na jego otwarcie, tak jak przewidują przepisy - powiedziała  nam wieceprzewodnicząca Obwodowej Komisji - Iwona Raszke. 

Przed lokalem wyborczym w Szkole Podstawowej nr 9 na ul. Wyszyńskiego od czasu do czasu tworzą się niewielkie kolejki oczekujących, które dość płynnie się rozładowują. Przed tą szkołą znajduje się punkt, gdzie prowadzone są badania sondażowe IPSOS, na podstawie których podawana jest frekwencja oraz wyniki sondażowe po zakończeniu głosowania o godz. 21.00. O wypełnienie ankiety proszone są losowo wybrane osoby.

 

W lokalu wyborczym nr 3 do godz. 12.00 zagłosowało blisko 25 proc. uprawnionych. Jest to wyższa frekwencja niż w tym samym czasie dwa tygodnie temu, gdzie zagłosowało niecałe 22 proc. uprawnionych. Jak informuje Iwona Raszke, sporo osób zgłasza się z zaświadczeniami uprawniającymi do głosowania pobranymi z innych miast.

 

Jakich zasad powinieneś przestrzegać?

Podczas wyborów prezydenckich pamiętaj o środkach ostrożności:

  • idąc na wybory i na terenie lokalu wyborczego, zachowaj 2 m dystansu
  • przed wejściem do lokalu wyborczego zakryj usta i nos (przy pomocy maseczki, przyłbicy lub w inny sposób, np. przy pomocy odzieży)
  • jeśli nie możesz zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, nie musisz tego robić. Nie musisz też mieć ze sobą zaświadczenia lekarskiego, które to potwierdza. Wówczas jednak szczególnie uważaj, by zachować w lokalu wyborczym minimum 2 m odległości od innych osób
  • skorzystaj z płynu do dezynfekcji rąk, który powinien być udostępniony przy wejściu do lokalu
  • jeśli nie chcesz używać środka do dezynfekcji, weź ze sobą rękawiczki jednorazowe, które powinieneś założyć przed wejściem do lokalu wyborczego, a po wyjściu zdjąć i wyrzucić do kosza na śmieci.

Możesz przyjść z własnym długopisem, którego użyjesz.

Członek obwodowej komisji wyborczej może Cię poprosić o odsłonienie twarzy, by można było Cię zidentyfikować. Zastosuj się do jego prośby.

Jak są przygotowane lokalne wyborcze?

Członkowie obwodowych komisji wyborczych będą wyposażeni w: jednorazowe rękawice ochronne, płyn do dezynfekcji rąk, maseczki medyczne oraz przyłbice. Będą siedzieć w odległości 1,5 m od siebie.

Drzwi do sali, gdzie odbywa się głosowanie, oraz inne drzwi do pomieszczeń, przez które będą przechodzić wyborcy, będą otwarte, żeby nie było konieczności dotykania klamek. Jeżeli ze względów bezpieczeństwa drzwi nie mogą być otwarte, klamki, uchwyty i powierzchnie, które mogą być dotykane, będą dezynfekowane nie częściej niż co godzinę, ale co najmniej 6 razy w czasie trwania głosowania.

Stoły w lokalach wyborczych nie będą pokryte suknem ani żadnym innym materiałem.

Długopisy, ścianka urny z wpustem będą regularnie dezynfekowane.

Każdy lokal wyborczy będzie wietrzony przed przystąpieniem do pracy komisji i co najmniej raz na godzinę, przez co najmniej 10 minut.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ