Wspomagani przez Kuratorium Oświaty

2010-05-21 11:45:44 J. Marciniak, Urząd Miasta Kalisz

Obszary i zasady współpracy oraz nowe rozporządzenie ws. nadzoru pedagogicznego w szkołach, o tym rozmawiali Wielkopolski Kurator Oświaty z przedstawicielami organów prowadzących szkoły w mieście Kaliszu i powiecie kaliskim.

J. Marciniak,UM Kalisz
J. Marciniak,UM Kalisz
W minioną środę, o godzinie 10.00 w auli I LO im. A. Asnyka w Kaliszu Elżbieta Walkowiak, Wielkopolski Kurator Oświaty spotkała się z przedstawicielami miasta na czele z Tadeuszem Krawczykowskim, wiceprezydentem Kalisza oraz Mariuszem Witczakiem, naczelnikiem Wydziału Edukacji. Wśród zaproszonych gości byli także przedstawiciele władz powiatu, okolicznych gmin oraz dyrektorzy szkół.
Głównym celem spotkania było omówienia wyników i wniosków z kontroli oraz obszarów i zasad współpracy w zakresie prowadzenia szkół i placówek oświatowych.
- Jakie wymagania uczniów, rodziców, nauczycieli powinna spełniać szkoła, aby znaleźć odpowiedzieć na to pytanie należy wypracować odpowiednie standardy, osiągniemy to dzięki współpracy wielu instytucji związanych z oświatą, szkół, instytucji samorządowych i kuratorium oświaty Dzisiejsze spotkanie ma określić zakres tej współpracy. - mówił Tadeusz Krawczykowski, wiceprezydent Kalisza.
Podczas spotkania poruszone zostały m.in. sprawy związane z zadaniami wykonywanymi przez wizytatorów ds. ewaluacji i kontroli planowych i doraźnych, skarga i wniosków napływającymi do Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Nowicka, wicekurator omówiła formy nadzoru pedagogicznego ewaluacji i kontroli oraz wynikające z nich wspólne obszary zadań.
Analiza przeprowadzonych dotychczas kontroli wielkopolskich szkół wykazała, że problemem większości placówek są nieprawidłowości w prowadzeniu dokumentacji szkolnej, niepełna wiedza z zakresu przepisów administracyjnych. Ścisła współpraca między placówkami edukacyjnymi, władzami samorządowymi oraz kuratorium oświaty ma na celu wyeliminowanie nieprawidłowości oraz poprawę kondycji polskiego systemu oświaty. Mówiono także o pracy dyrektorów i autonomii placówek szkolnych.
- Niezwykle ważna jest autonomia szkoły w procesie jej prawidłowego funkcjonowania. Badania wskazują, że im szkoła ma większą autonomie tym lepsze są wyniki w tej szkole, ale pamiętajmy, że autonomiczne działania. Np. w zakresie ustalania programu nauczania czy też przekazywanych uczniom treści, jest również ogromną odpowiedzialnością, która spoczywa na dyrekcji oraz nauczycieli– podkreśliła Elżbieta Walkowiak, Wielkopolski Kurator Oświaty.
W drugiej części omówiono szczegółowo obszary i zasady wspomagania placówek szkolnych przez kuratorium oświaty, możliwość konsultacji. Elżbieta Walkowiak, zachęcała władze samorządowe oraz dyrektorów szkół do uczestnictwa w programie "Indywidualizacja nauczania dzieci w klasach 1-3".
Po spotkaniu, Elżbieta Walkowiak, Wielkopolski Kurator Oświaty w towarzystwie Tadeusza Krawczykowskiego, wiceprezydenta miasta, odwiedziła kilka kaliskich szkół m.in. Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, Szkołę Podstawową nr 12 i V LO im. Jana III Sobieskiego.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować