Polityka

Wojewoda w Kaliszu. Rozmowy o budowie obwodnicy, Funduszu Dróg Samorządowych i transporcie publicznym

2020-01-10 14:00:00 BK

Wojewoda Wielkopolski gościł 10 stycznia w kaliski magistracie, gdzie prowadził rozmowy z władzami miasta o potrzebach, drogach rozwoju i współpracy.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- Cieszymy się, że możemy w bezpośredni sposób poinformować Wojewodę o specyfice i potrzebach miasta Kalisza. Rozmawialiśmy o sprawach ogólnomiejskich, ale również tych, które dotyczą współpracy samorządu i rządu. Miasto bardzo często sięga po środki centralne, z funduszy rządowych i za ten rozdział w terenie odpowiada Pan Wojewoda - mówił prezydent Krystian Kinastowski. - Rozmawialiśmy o kwestiach, które bardzo interesują mieszkańców Kalisza, jakimi są drogi i Fundusz Dróg Samorządowych. My często po te środki sięgamy i są to pieniądze, które pozwalają nam inwestycje drogowe przeprowadzać. Ten program rządowy bardzo dobrze w ubiegłym roku funkcjonował, mam nadzieje, że tak będzie też w tym roku.

Miasto złożyło dwa kolejne wnioski na inwestycje w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, tj. na remont ul. Rajskowskiej obejmujący również przebudowę mostu na Swędrni, o wartości ponad 6 mln zł i remont ul. Żwirki i Wigury. - Droga wymaga pilnej przebudowy pod kątem rozwijającego się na tym obszarze budownictwa mieszkaniowego - mówi prezydent Kalisza.

- Samorządowcy podkreślają, że Fundusz Dróg Samorządowych to najlepszy program jaki się pojawił jeśli chodzi o inwestycje drogowe. Kwota dofinansowania dla Wielkopolski w ub.r. to 412 mln zł. To 268 inwestycji gminnych i powiatowych w Wielkopolsce, a remonty prowadzone były na długości ponad 400 km - mówił Wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Jak zaznacza Wojewoda, w 2018 roku była to kwota 116 mln zł.

Kalisz w ostatnich latach otrzymał z programów rządowych dofinansowanie na drogi w kwocie ponad 8,6 mln zł. Środki zostały przeznaczone na rozbudowę ulicy Pokrzywnickiej, Piwonickiej i Kordeckiego.

Wojewoda zachęca również samorządy do sięgania po środki z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Do tej pory w ramach programu zawarto umowę o dofinansowanie w kwocie 447 tys. zł na organizację 87 linii autobusowych o łącznej długości ponad 4,5 tys. km. - W Wielkopolsce mamy jeszcze wiele białych plam. W miejscowościach słabo skomunikowanych, gdzie ludzie starsi nie mogą dojechać ze względu na likwidację wielu połączeń autobusowych, rząd ma przygotowane środki finansowe i można po nie sięgać - mówi Łukasz Mikołajczyk.

Ważnym tematem podjętym podczas spotkania w ratuszu była budowa obwodnicy dla Kalisza.

- Trwają prace projektowe, a opóźnienia tych prac wynikają ze składanych wniosków o zmianę przebiegu trasy. Jestem za tym aby obwodnica Kalisza powstała. Nie wiemy jeszcze czy inwestycja znalazła się na liście tzw. 100 obwodnic - mówił Łukasz Mikołajczyk.

Wojewoda Łukasz Mikołajczyk podsumował realizację programów rządowych na terenie Wielkopolski. - Wielkopolanie w ub.r. otrzymali z rządowych środków 4 mln zł co bardzo cieszy. Są to m.in. środki przekazane w ramach programów społecznych takich jak "500 plus" czy "Dobry start".

W 2020 roku przy Wojewodzie Wielkopolskim powstaną nowe zespoły. Jednym z nich będzie Wielkopolski Zespół Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży. - Zespół ma skupić się głównie na bezpieczeństwie w świecie wirtualnym. Uważam, że cały czas za mało o tym mówimy i mam za małą wiedzę w tej kwestii. Zespół skupi się na szeroko pojętej profilaktyce systemowej, skierowanej do młodzieży, nauczycieli i rodziców - mówił Wojewoda.

Ponadto powstanie Wielkopolski Zespół ds. Czystego Powietrza i Wielkopolski Zespół Rozwoju Regionalnego.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ