Polityka

Wojewoda w Kaliszu. Rozmowy o budowie obwodnicy, Funduszu Dróg Samorządowych i transporcie publicznym

2020-01-10 14:00:00 BK

Wojewoda Wielkopolski gościł 10 stycznia w kaliski magistracie, gdzie prowadził rozmowy z władzami miasta o potrzebach, drogach rozwoju i współpracy.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- Cieszymy się, że możemy w bezpośredni sposób poinformować Wojewodę o specyfice i potrzebach miasta Kalisza. Rozmawialiśmy o sprawach ogólnomiejskich, ale również tych, które dotyczą współpracy samorządu i rządu. Miasto bardzo często sięga po środki centralne, z funduszy rządowych i za ten rozdział w terenie odpowiada Pan Wojewoda - mówił prezydent Krystian Kinastowski. - Rozmawialiśmy o kwestiach, które bardzo interesują mieszkańców Kalisza, jakimi są drogi i Fundusz Dróg Samorządowych. My często po te środki sięgamy i są to pieniądze, które pozwalają nam inwestycje drogowe przeprowadzać. Ten program rządowy bardzo dobrze w ubiegłym roku funkcjonował, mam nadzieje, że tak będzie też w tym roku.

Miasto złożyło dwa kolejne wnioski na inwestycje w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, tj. na remont ul. Rajskowskiej obejmujący również przebudowę mostu na Swędrni, o wartości ponad 6 mln zł i remont ul. Żwirki i Wigury. - Droga wymaga pilnej przebudowy pod kątem rozwijającego się na tym obszarze budownictwa mieszkaniowego - mówi prezydent Kalisza.

- Samorządowcy podkreślają, że Fundusz Dróg Samorządowych to najlepszy program jaki się pojawił jeśli chodzi o inwestycje drogowe. Kwota dofinansowania dla Wielkopolski w ub.r. to 412 mln zł. To 268 inwestycji gminnych i powiatowych w Wielkopolsce, a remonty prowadzone były na długości ponad 400 km - mówił Wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Jak zaznacza Wojewoda, w 2018 roku była to kwota 116 mln zł.

Kalisz w ostatnich latach otrzymał z programów rządowych dofinansowanie na drogi w kwocie ponad 8,6 mln zł. Środki zostały przeznaczone na rozbudowę ulicy Pokrzywnickiej, Piwonickiej i Kordeckiego.

Wojewoda zachęca również samorządy do sięgania po środki z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Do tej pory w ramach programu zawarto umowę o dofinansowanie w kwocie 447 tys. zł na organizację 87 linii autobusowych o łącznej długości ponad 4,5 tys. km. - W Wielkopolsce mamy jeszcze wiele białych plam. W miejscowościach słabo skomunikowanych, gdzie ludzie starsi nie mogą dojechać ze względu na likwidację wielu połączeń autobusowych, rząd ma przygotowane środki finansowe i można po nie sięgać - mówi Łukasz Mikołajczyk.

Ważnym tematem podjętym podczas spotkania w ratuszu była budowa obwodnicy dla Kalisza.

- Trwają prace projektowe, a opóźnienia tych prac wynikają ze składanych wniosków o zmianę przebiegu trasy. Jestem za tym aby obwodnica Kalisza powstała. Nie wiemy jeszcze czy inwestycja znalazła się na liście tzw. 100 obwodnic - mówił Łukasz Mikołajczyk.

Wojewoda Łukasz Mikołajczyk podsumował realizację programów rządowych na terenie Wielkopolski. - Wielkopolanie w ub.r. otrzymali z rządowych środków 4 mln zł co bardzo cieszy. Są to m.in. środki przekazane w ramach programów społecznych takich jak "500 plus" czy "Dobry start".

W 2020 roku przy Wojewodzie Wielkopolskim powstaną nowe zespoły. Jednym z nich będzie Wielkopolski Zespół Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży. - Zespół ma skupić się głównie na bezpieczeństwie w świecie wirtualnym. Uważam, że cały czas za mało o tym mówimy i mam za małą wiedzę w tej kwestii. Zespół skupi się na szeroko pojętej profilaktyce systemowej, skierowanej do młodzieży, nauczycieli i rodziców - mówił Wojewoda.

Ponadto powstanie Wielkopolski Zespół ds. Czystego Powietrza i Wielkopolski Zespół Rozwoju Regionalnego.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ