Wielkie Pranie w Grodzie Piastów

2011-06-15 08:15:07 Robert Sigmundsson TŻA

Czy twoje żelazko ma duszę?W Kaliskim Grodzie Piastów wre życie. Trwają Warsztaty Rzemiosł Dawnych oraz - Wielkie Pranie na Zawodziu. Zwiedzający mogą nie tylko ogladać nowe ciekawe wystawy i ekspozycje, ale własnoręcznie spróbować np. garncarstwa - i zaraz potem przekonać się ile wysiłku kosztowało dawniej pranie, suszenie, maglowanie i prasowanie zabrudzonych gliną ubrań. W najbliższy weekend Kupalnocka: II MIędzynarodowy Festiwal Słowian i Waregów oraz mnóstwo atrakcji. Zapraszamy!

W Kaliskim Grodzie Piastów wre życie. Trwają przygotowania do Kupalnocki i II Międzynarodowego Festiwalu Slowian i Waregów, kiedy to w najbliższy weekend zjadą się goście z różnych zakątków kraju i zagranicy, aby właśnie w Kaliskim Grodzie Piastów świętować z gospodarzami letnie przesilenie. Przygotowano niemało atrakcji dla Kaliszan, o których szerzej bedziemy jeszcze informować.
Tymczasem od wtorku do soboty włacznie mają miejsce inne ciekawe działania: uruchomilismy zwiedzanie Białej Chaty, dostępne są nowe wystawy i ekspozycje, prowadzimy Warsztaty Rzemiosł Dawnych oraz Wielkie Pranie na Zawodziu.
W Białej Chacie, po której oprowadza Pan Wojciech Zjawiony, nowy Kierownik Działu Etnografii Muzeum Okregowego Ziemi Kaliskiej, dostępna jest sprowadzona przez Kierownika Rezerwatu Marcina Magdzińskiego wystawa o innym Grodzie Piastów, w Gieczu, konkurencyjnym do miana kolebki Piastów.
Zwiedzający mogą jednak nie tylko ogladać nowe ciekawe wystawy i ekspozycje, ale własnoręcznie spróbować np. garncarstwa - i zaraz potem przekonać się ile wysiłku kosztowało dawniej pranie, suszenie, maglowanie i prasowanie zabrudzonych gliną ubrań. Balie, tarki, szare mydło, wyżymaczki, wieszanie prania, maglowanie w maglownicy, prasowanie... Można przekonać się, jak wyglądało nie tylko pranie z sercem, ale i żelazko z dusza.
Na te i inne interaktywne zajęcia zaprasza Kierownictwo Rezerwatu na Zawodziu oraz Działu Etnografii Muzeum Okregowego Ziemi Kaliskiej wspierane przez Towarzystwo Żywej Archeologii codziennie aż do soboty włącznie.
Większe grupy w tym szkolne proszone są o uzgadnianie terminów partycypacji w zajęciach pod numerem tel. 723740650

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować