Zdrowie

Wczesna rehabilitacja poszpitalna po zabiegach ortopedycznych w Neuroporcie w Poznaniu

2022-11-25 13:57:18 reklama@calisia.pl

Na poznańskich Jeżycach działa nowy ośrodek rehabilitacyjny Neuroport https://neuroport.pl/kontakt/ dla osób dorosłych z chorobami ortopedycznymi, neurologicznymi oraz dla seniorów. Jest to jedyne tego typu miejsce w Wielkopolsce, gdzie podczas turnusów rehabilitacyjnych, oprócz klasycznej fizjoterapii, wykorzystuje się również innowacyjne urządzenia w zakresu robotyki. Ten rodzaj terapii określa się w literaturze medycznej jako rehabilitację robotyczną. Jest to nowa, dynamicznie rozwijająca się gałąź w dziedzinie fizjoterapii. Najwyższej jakości, troskliwa opieka pielęgniarska i opiekuna medycznego sprzyjają szybkiemu i bezpiecznemu powrotowi do zdrowia. https://neuroport.pl

fot. Neuroport w Poznaniu
fot. Neuroport w Poznaniu

Rehabilitacja ortopedyczna poszpitalna

W odpowiedzi na rosnące potrzeby pacjentów i ich rodzin, ośrodek poszerzył swoją dotychczasową ofertę o turnusy rehabilitacji ortopedycznej poszpitalnej. Są to turnusy przeznaczone do osób, które jeszcze będąc w szpitalu poszukują natychmiastowej opieki i rehabilitacji po zabiegach ortopedycznych na wczesnym etapie. Najczęściej są to przypadki po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego lub kolanowego, operacje po złamaniach kończyn dolnych (złamania szyjki kości udowej) lub urazy powstałe na skutek wypadków komunikacyjnych. W chwili zakończenia leczenia szpitalnego jednym z kluczowych czynników mających wpływ na powrót do pełnej sprawności jest jak najwcześniejsza rehabilitacja. Jest ona niezbędna, ponieważ bardzo często pacjent, który z powodu bólu, wieku, ogólnej sprawności lub innych ograniczeń ruchowych spowodowanych zabiegiem nie jest w stanie sam wykonywać zaleconych ćwiczeń. Wczesna poszpitalna rehabilitacja ma na celu pionizację pacjenta, początkowo od pozycji siedzącej do stającej i ostatecznie naukę chodu, która na tym etapie zawsze jest prowadzona z pomocą balkonika lub kul łokciowych. Fizjoterapeuta planuje cały proces usprawniania uwzględniając rodzaj zabiegu, stan i możliwości pacjenta i wyznaczony przez pacjenta cel.

Korzyści płynące z wczesnego uruchamiania pacjenta po ortopedycznym zabiegu ortopedycznym to:

 • zmniejszenie ryzyka powstania zakrzepicy

 • przeciwdziałanie niewydolności krążeniowo-oddechowej, szczególnie istotne u osób w podeszłym wieku

 • ograniczenie zaników mięśniowych

 • przeciwdziałanie powstawaniu zrostom operowanych tkanek i przykurczom stawowym

 • zmniejszenie poziomu bólu i obrzęku okolicy poddanej zabiegowi

 • poprawa samodzielności pacjenta i samoobsługi

 • pozytywny wpływ psychologiczny.

W ośrodku Neuroport, jako jednym z niewielu w Polsce, klasyczna rehabilitacja jest wspierana przez tzw. roboty rehabilitacyjne, np. Lokomat dla rehabilitacji kończyn dolnych, czy Armeo Spring dla kończyn górnych. Te innowacyjne urządzenia stwarzają pacjentom nowe możliwości terapeutyczne. W przypadku schorzeń ortopedycznych rehabilitacja z zastosowaniem nowych technologii umożliwia wczesne uruchamianie pacjenta na etapie pionizacji i nauki chodu. Jak najszybsze rozpoczęcie rehabilitacji ma szczególne znaczenie w przypadku złamań kończyn, ortopedycznych zabiegów operacyjnych lub urazów komunikacyjnych, gdzie ból i unieruchomienie wywołują niekorzystne zmiany w narządzie ruchu, wydłużając czas do osiągnięcia pełnej sprawności.

Rehabilitacji Neurologicznej i Senioralnej Neuroport organizuje również pobyty dla seniorów.

Pobyty dla seniorów

Dzięki pobytom senioralnym placówka oferuje wsparcie osobom starszym z ograniczeniami sprawności ogólnej wieku podeszłego. Jednak pobyt seniorów nie opiera się tu tylko i wyłącznie na rehabilitacji. Ośrodek wychodzi naprzeciw potrzebom zdrowotnym, ale również potrzebom takim jak szeroko rozumiane potrzeby społeczne, estetyczne i duchowe. Dzięki kompleksowemu podejściu, cały pobyt seniora może znacznie wpłynąć na jego samopoczucie i sprawność, co w konsekwencji prowadzi do poprawy jakości życia. https://neuroport.pl/pobyty-dla-seniorow/

Program tego rodzaju turnusu obejmuje szereg aktywności:

 • rehabilitacja ogólnorozwojowa

 • terapia zajęciowa

 • warsztaty pasji i twórczości

 • zajęcia z muzykoterapii, arteterapii, estetoterapii, biblioterapii

 • kinezyterapia

Rehabilitacja odbywa się w funkcjonalnym, dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych budynku znajdującym się w pobliżu Jeziora Kierskiego. Budynek podzielony został na część rehabilitacyjną oraz pobytową, w obrębie której znajduje się wiele przestrzeni wspólnych: sal zajęć, pokoi dziennych, jadalni i kawiarni, a także ogród zimowy. Przestronne strefy wspólne oraz zewnętrzny ogród sprzyjają budowaniu społeczności i integracji pacjentów. Do dyspozycji są jasne i przytulne pokoje dwuosobowe, dostosowane do potrzeb umeblowanie oraz możliwość personalizacji przestrzeni. Poruszanie się po budynku ułatwia podzielenie przestrzeni na strefy kolorystyczne oraz dedykowany system informacji wewnętrznej. Projekt wnętrz jednocześnie będąc nowoczesnym, nawiązuje stylistycznie do wnętrz lat 60 i 70, co zgodnie z badaniami nad demencją ułatwia odnalezienie się w nowej przestrzeni. Ciepłe kolory ziemi oraz naturalne materiały tworzą przyjazną atmosferę spełniając przy tym najwyższe standardy bezpieczeństwa i higieny. Otaczająca budynek natura widoczna z okien pokoi oraz projekt wnętrz wzajemnie się uzupełniają.

Turnusy i pobyty organizowane są na zasadach komercyjnych.

Więcej informacji o programach zajęć oraz kontakt do rezerwacji miejsc można znaleźć pod adresem: https://neuroport.pl/ .

Kontakt:
NEUROPORT Ośrodek Rehabilitacji Neurologicznej i Senioralnej
ul. Bojerowa 28, 60-480 Poznań
+48 500 490 590
recepcja@neuroport.pl

https://neuroport.pl/

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować