Społeczne

Wariant nr 5 obwodnicy Kalisza to manipulacja albo pomyłka? Poseł Mariusz Witczak: Czekamy na wyjaśnienia

2022-12-22 08:00:00 BK

Głośno zrobiło się w ostatnich miesiącach ws. wyboru wariantu obwodnicy Kalisza. Podczas posiedzenia KOPI wskazano wariant nr 6, wypracowany przez władze miasta Kalisza i Skalmierzyce, ale w protokole z posiedzenia pojawił się wariant nr 5. Samorządowcy i parlamentarzyści chcą wyjaśnić skąd wzięły się te rozbieżności. 

fot. BK
fot. BK

Podczas posiedzenia Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych, które odbyło się 30 września br. obradujący jako najkorzystniejszy ocenili wariant 6., który powstał na skutek protestu władz samorządowych Nowych Skalmierzyc, jest wariantem wynikowym, stanowiącym połączenie wariantów 5 i 1 . 

Po dwóch miesiącach pojawił się protokół z posiedzenia. Komisja Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych GDDKiA wskazała wariant przebiegu obwodnicy Kalisza do dalszych prac. Pobiegnie poza granicami miasta, tzw. wariantem nr 5.

Jak poinformowała portal Calisia.pl  rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - Wariantem optymalnym w ramach analizy wielokryterialnej okazał się wariant 5, co znalazło odzwierciedlenie w protokole z posiedzenia Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych. Ostateczny przebieg obwodnicy Kalisza zostanie zatwierdzony jednak w decyzji środowiskowej, którą wyda Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu. We wniosku o wydanie tej decyzji jako preferowany, zgodnie z protokołem z posiedzenia KOPI, wskazany zostanie wariant 5. Wariant 6 również znajdzie się we wniosku, ale jako wariant alternatywny.

Ta decyzja wzbudziła spore zdziwienie i sprzeciw społeczny. 15 grudnia kilkadziesiąt ciągników czekało w gotowości w Skalmierzycach by w ramach protestu wyjechać na DK25 i przez 3 godziny spowalniać ruch. Wariantowi temu przeciwne są władze gminy Skalmierzyce, mieszkańcy, rolnicy. Pisaliśmy o tym: https://calisia.pl/rolnicy-zablokowali-dk25-na-trasie-ostrow-kalisz-sa-przeciwni-budowie-obwodnicy-w-wariancie-wskazanym-przez-gddkia-zdjecia-wideo,60008

- Zaproponowałem wariant kompromisowy wzdłuż granicy między Kaliszem a gminą Nowe Skalmierzyce, na który była zgoda społeczna. Ten wariant nr 6 na posiedzeniu KOPI został wybrany do dalszej procedury. Otrzymaliśmy protokół drogą mailową. Wnioski w nim zawarte okazały się zupełnie inne niż te, które padły podczas posiedzenia KOPI. Wybrano wariant nr 5 - mówił Burmistrz Gminy Nowe Skalmierzyce Jerzy Walczak. 

Pomyłka, manipulacja, celowe działanie? Poseł KO Mariusz Witczak oraz senator Janusz Pęcherz apelują o spokój i wyjaśnienie sprawy.

- Burmistrz Nowych Skalmierzyc, który organizował samorządowców, był liderem konsultacyjnym dla wariantu nr 6 jest teraz w procedurze interwencyjnej, ponieważ inne były ustalenia KOPI, gdzie wybrany został wariant nr 6 a inny jest zupełnie protokół - mówił poseł Mariusz Witczak. - Zachowujemy na razie urzędowy spokój i czekamy na odpowiedź czy się ktoś pomylił i napisał protokół z innej komisji czy to jest kompletnie sytuacji schizofreniczna. Niech się na piśmie wszyscy wytłumaczą. Burmistrz Nowych Skalmierzyc jest na tyle zdeterminowany, że żąda nagrań z KOPI, ma screeny, ustalenia pierwszych komunikatów. Ma to charakter etapu wyjaśnień. Jeżeli okaże się, że były inne ustalenia a ktoś dla własnej wygody pisze innych protokół i zmienia treść ustaleń to mamy do czynienia z aferą.

- Czymś innym jest wybranie wariantu a czymś innym jest protokół, czyli to co zapadło w czasie dyskusji. To co zapadło w trakcie dyskusji pozwoli później wybierać warianty. Jak wybiorą wariant i uzasadnią, że z punktu widzenia ekonomicznego, środowiskowego, społecznego jest lepszy wariant, to można się zgodzić lub nie. Dzisiaj rozmawiamy o tym, że jest zmanipulowany albo pomylony wariant, który przyszedł do burmistrza Nowych Skalmierzyc - mówił senator Janusz Pęcherz.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować