Kultura

Ułani Księstwa Warszawskiego zawitają do Koźminka

2022-09-21 17:30:00 Tomasz Potemkowski

Już w najbliższą sobotę, 24 września, w Dworze w Koźminku odbędzie się Drugi Bal Podoficerów Księstwa Warszawskiego. Jest to wyjątkowa okazja, aby spotkać tylu pasjonatów w jednym miejscu, na dodatek miejscu dokładnie dopasowanym do odtwarzanej przez nich epoki, gdzie w otoczeniu dworu z końca XVIII wieku, romantycznych ruin spichlerza oraz malowniczego parku można pokusić się o małą, ale zapadającą w pamięć wyprawę w przeszłość.

GCK Koźminek
GCK Koźminek

Jest to spotkanie rekonstruktorów z całej Polski odtwarzających początek XIX wieku, zarówno część związaną z wojskową stroną tamtych czasów, jak i dworem. Są pasjonatami prezentującymi niezwykle wysoki poziom rekonstrukcji, pasji i wiedzy właściwej osobom zajmujących się tematem od wielu lat. W kręgach rekonstrukcji historycznej doceniani są zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Wiedzy na temat odtwarzanej epoki towarzyszy precyzja w odtwarzaniu postaci, dokładność strojów i wyposażenia aż po najmniejsze detale, często stanowiące o oryginalności postaci i podkreślające jej wyjątkowość lub szczególny charakter. Każdy element i drobiazg to okazja do opowiedzenia historii, anegdoty lub wspólnego zastanowienia się nad życiem w tamtych czasach.

Dla zwiedzających, gości i zainteresowanych sobota jest dniem otwartym, gdzie w wyznaczonych godzinach można odwiedzić miejsce rekonstrukcji, obserwować zwyczajowe sceny, posłuchać kapeli Drugiego Pułku Ułanów Księstwa Warszawskiego, podpatrywać działania rekonstruktorów, wysłuchać gawędy o broni, być świadkiem pojedynku na pistolety oraz wziąć udział w Akademii Koźmineckiej.

Akademia Koźminecka jest inicjatywą rozpoczętą w 2017 roku przez Gminną Bibliotekę Publiczną i kontynuowaną do dziś. Patronat nad sobotnią Akademią objął Zakład Narodowy im. Ossolińskich oraz Muzeum Pana Tadeusza będące częścią Ossolineum. Prelekcję pod tytułem „Domy i dwory, czyli jak dawniej mieszkano”, wygłosi Marta Dardzińska, pracownik Muzeum Pana Tadeusza, ale również rekonstruktorka. Będzie to pierwsze z trzech zaplanowanych wystąpień, których celem jest poszerzenie wiedzy na temat dworu, życia dworskiego, edukacji panien, roli kobiet itp. Odrestaurowany dwór w Koźminku zasługuje na wypełnienie go historią żywą, złudzeniem podróży w czasie do epoki, kiedy tętnił życiem i podobnie jak teraz, był ozdobą okolicy. W odnowionym dworze mieści się dziś Gminne Centrum Kultury.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować