Typy osobowości zawodowych – realiści, tradycjonaliści i naukowcy

2019-09-11 12:30:00 Jan Magnuszewski

Zastanawiając się nad wyborem ścieżki kariery, można sobie nieco pomóc, rozpoznając swój typ osobowości zawodowej. Istnieje sześć takich typów, w tym o trzech można powiedzieć, że określają osoby, które uwielbiają zasady i schematy oraz twardo stąpają po ziemi. Ale oczywiście mają też swoje wady, bo np. nie mają za bardzo bujnej wyobraźni, są postrzegani jako sceptycy oraz introwertycy.

fot. calisia.pl
fot. calisia.pl

Typ realistyczny

Takie osoby uwielbiają wprost przekładać zamiary na czyny, rozwiązywać problemy i nie gardzą pracą fizyczną. Co więcej, mają zdolności manualne, świetnie rozwiniętą koordynację wzrokowo-ruchową i przestrzegają reguł. Charakteryzuje je też zdrowy rozsądek, odwaga i uczciwość. Realiści cenią wszystko związane z aktywnością fizyczną, konserwatyzmem i praktycznością. Niespecjalnie lubią kontakt z innymi, którzy z kolei oceniają ich jako szczerych i polegających tylko na sobie. Tacy ludzie mogą przebierać w ofertach pracy z zakresu np. ogrodnictwa, rolnictwa, leśnictwa i we wszystkich zawodów rzemieślniczych.

Typ badawczy

Nieco podobnie myślą badacze lubiący analizować zjawiska, uczucia i myśli, bo dzięki temu mogą zrozumieć świat. To indywidualiści, którzy preferują problemy związane z myśleniem, ocenieniem i tworzeniem teorii np. naukowych. Zwykle są to ludzie mogący pochwalić się umiejętnościami analitycznymi i matematycznymi. Cenią naukę, wiedzę, wykształcenie i dowody. Wprost uwielbiają rozwiązywać problemy. Uważają się za inteligentnych i sceptycznych. Z kolei inni widzą w nich także mądrych, ale nieco introwertycznych oraz niezależnych.  Na portalu pracuj.pl badacze znajdą dla siebie propozycje w takich zawodach jak np.: socjolog, biolog, antropolog, fizyk, matematyk, chemik, programista, historyk, meteorolog, astronom, a także politolog.

Typ konwencjonalny

Twardo po ziemi stąpają również tradycjonaliści – konwencjonaliści. Tacy ludzie lubią ład, porządek, bezpieczeństwo i działają według określonych reguł. Dlatego zwykle decydują się na zajęcie, gdzie liczą się ściśle określone procedury. Tradycjonaliści są rzetelni, dokładni i oszczędni. Natomiast do ich ulubionych czynności należy tworzenie raportów i formularzy. Uważają się za sumiennych, dokładnych, nierozrzutnych i praktycznych. Z kolei otoczenie widzi w nich systematycznych, zasadniczych, skutecznych, rozważanych pedantów. Świetnie sprawdzą się jako agenci ubezpieczeniowi, celnicy, księgowi, kasjerzy, archiwiści, recepcjoniści i inkasenci.

 

Przeglądaj zasoby calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ