Twój VITA - STYL

2011-04-29 09:50:08 Reklama

Polska jest w czołówce krajów europejskich, które borykają się z otyłością. Nadwaga coraz częściej dotyka już dzieci. Jedną z przyczyn tego zjawiska jest niewiedza na temat właściwego odżywiania. „Diety cud” często zamiast przynosić oczekiwane rezultaty, kończą się dużym rozczarowaniem. Na czym polega zdrowe odżywianie? Jak nie dopuścić do złej kondycji naszego organizmu? O tym i wielu innych kwestiach dotyczących odżywiania opowiada Dorota Okoń, Specjalista Dietetyki i Planowania Żywienia.

Wiosenny czas sprzyja zwróceniu większej uwagi na naszą sylwetkę. Często chwytamy się różnych sposobów, by zadbać o swój wygląd. Niektóre z nich się nie sprawdzają, co więcej przynoszą odwrotny do zamierzonego skutek. Dlaczego tak się dzieje?
Istotnie, kiedy wiosną zrzucamy warstwy ubrań, często zdarza się nam zauważyć, że wraz z nimi warto się też pozbyć kilku lub kilkunastu dodatkowych, nagromadzonych przez zimę kilogramów. Niestety, pogoń za szczupłą sylwetką, paradoksalnie, kończy się dla wielu kobiet nadwagą. Zmniejszanie ilości zjadanych kalorii, stosowanie podejrzanych kuracji z gazety lub Internetu prowadzi do niedoborów jakościowych i ilościowych koniecznych dla zdrowia składników odżywczych i spowolnienia tempa przemiany materii. To wywołuje złe samopoczucie, huśtawki nastrojów, uczucie wiecznego zmęczenia - co powoduje, że częściej sięgamy po nie służące zdrowiu używki. Jak nietrudno się domyślić, skutki gwałtownego, nieprzemyślanego odchudzania są krótkotrwałe, a zrzucone kilogramy szybko wracają. Dlatego dłuższe albo częste stosowanie owych diet ,,cud” okazuje się zgubne nie tylko dla figury, ale i zdrowia prowadząc do efektu jo-jo, a w dłuższej perspektywie za te błędy płacimy chorobami dietozależnymi.
Jakie błędy popełniamy najczęściej decydując się na jakąś dietę?
Tak zwane "cudowne diety” kuszą łatwością i szybkimi rezultatami, ale przynoszą więcej szkody niż pożytku, ponieważ są z reguły drastycznie niskokaloryczne, co prowadzi do zaburzeń przemiany materii i – prędzej, czy później - do wystąpienia efektu "jo-jo”, w konsekwencji każda kolejna próba odchudzania przebiega oporniej.
Diety te najczęściej są monoskładnikowe, ich monotonność szybko nudzi i zniechęca do dłuższej kontynuacji, w rezultacie szybko utracone kilogramy wracają z nadwyżką.
Diety te skierowane są na doraźne, szybkie efekty, a nie uczą prawidłowych nawyków żywieniowych zalecanych do stosowania przez całe życie.
Czym może skutkować źle dobrana dieta?
Niewłaściwy sposób odżywiania się to najczęstsza przyczyna różnego rodzaju schorzeń. Bardzo ważne jest to, aby zapewnić organizmowi w pożywieniu wszystkie niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze, w tym witaminy, makroelementy, mikroelementy, odpowiednią ilość kalorii i wszelkich innych związków. Nieprawidłowy sposób odżywiania się i złe nawyki żywieniowe mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń w naszym organizmie. Otyłość, anemia, choroby serca, miażdżyca to tylko niektóre z dolegliwości, które mogą mieć przyczynę w nieprawidłowym żywieniu. Długotrwałe niedostarczanie organizmowi większości potrzebnych mu składników może prowadzić do jego całkowitego wyniszczenia. Każdy składnik odżywczy jest potrzebny organizmowi ludzkiemu do prawidłowego funkcjonowania i pełni w nim określone role. Wszystkie składniki uzupełniają się wzajemnie i razem umożliwiają organizmowi prawidłowe działanie, dając mu energię, siłę i zdrowie. Jeśli zauważamy niepokojące zmiany w naszym samopoczuciu, to mogą one mieć swoją przyczynę w nieprawidłowym odżywianiu się. Jeśli w naszym organizmie zachodzą jakieś nieprawidłowości, wysyła nam sygnały, należy tylko w porę je zauważyć i w prawidłowy sposób zwalczyć przyczynę zanim osiągnie ona stan zaawansowanej choroby. Jeśli będziemy odpowiednio dbali o nasze ciało, ono odwdzięczy się nam przede wszystkim zdrowiem, pięknym wyglądem, wspaniałą kondycją i rewelacyjnym samopoczuciem.



Ładna sylwetka to jedno, nie można jednak zapominać, że liczy się także nasze zdrowie – czy złą dietą można sobie „zrobić krzywdę”.
"Zrobić sobie krzywdę” to łagodnie określenie na wywołane przez złe odżywianie choroby. Nie chcę przytaczać statystyk, ale że są one alarmujące wiemy obserwując otaczającą rzeczywistość. A przecież tak wiele zależy od nas samych! Wystarczy od najmłodszych lat kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe i zdrowy styl życia – co w prawdzie nie zapewni nam nieśmiertelności - ale spowoduje o wiele większy komfort życia, zmniejszy potrzebę sięgania po nieobojętne dla zdrowia i kieszeni lekarstwa. Zdrowsi, z dobrym samopoczuciem, lepiej zniesiemy codzienne stresy, z większym zapałem, optymizmem i siłą będziemy realizować życiowe zamierzenia.
Chcąc pięknie wyglądać i być zdrowym warto skorzystać z porady specjalisty, dlaczego sami nie jesteśmy w stanie tak dobrze dobrać sobie diety? Jaka wiedza jest niezbędna do właściwego skonstruowania przepisu na odpowiednie odżywianie i styl życia?
Programy szkolne już od najmłodszych lat uczą, jakie postępowanie sprzyja zdrowiu. Wszyscy pamiętamy lekcje sporządzania zdrowych posiłków, wierszyki, piosenki, rysunki, czy przedstawienia teatralne o zdrowych warzywach i owocach, czy potrzebie picia mleka. Potem dorastamy i, na ogół, zupełnie przestajemy stosować się do szkolnej wiedzy. Poddajemy się urokowi reklam fast foodów, różnych suplementów diety. Zaganiani - jemy szybko, byle jak i nieregularnie. I dopóki cierpliwy organizm wszystko to znosi, czujemy się bezkarni. Ale kiedy pojawiają się dolegliwości, kiedy waga wymyka się spod kontroli, warto udać się do specjalisty dietetyka, żeby wspólnie opracować ,,plan naprawczy”, trochę zmienić złe nawyki i w ten sposób zapobiec poważniejszej chorobie.
Jakie warunki musi spełniać właściwie dobrana dieta?
Nie lubimy słowa "dieta”, bo kojarzy się nam ono z wyrzeczeniami, głodowymi, niesmacznymi porcjami ,,zieleniny” przez cały dzień i skomplikowanymi przepisami ich przyrządzania. Nic bardziej mylnego, bo słowo dieta oznacza po prostu pożywienie. Właśnie dietetyk musi zadbać o to, by owo pożywienie w postaci np. tygodniowego jadłospisu zapewniało konkretnemu pacjentowi wszystkie niezbędne do życia składniki pokarmowe, w tym energię, w odpowiednich proporcjach, co inaczej nazywa się "bilansowaniem diety”. Taka dieta, uwzględniająca preferencje żywieniowe i ekonomiczne oraz styl życia pacjenta powinna być urozmaicona, smaczna, niezbyt pracochłonna i z ogólno dostępnych produktów.
Odżywianie to tylko część przynoszącego nam oczekiwane rezultaty działania – o czym nie wolno przy tym zapominać?
Nawet najbardziej zdrowe odżywianie nie przyniesie pozytywnych skutków, jeśli nie będzie towarzyszyła mu aktywność fizyczna, która nie tylko reguluje przemianę materii i pomaga w odchudzaniu, ale także poprawia humor i sprawia, że optymistyczniej podchodzimy do życia. Niezaprzeczalnie bardzo korzystnie wpływa na zdrowie i nie wolno jej zaniedbywać.



Czy można jedną dietą uszczęśliwić wszystkich?
Nie ma, niestety, uniwersalnej diety dla wszystkich. Jak już wielokrotnie wspominałam, każda dieta, żeby jak najlepiej służyć zdrowiu, powinna być zindywidualizowana, dopasowana do naszych zróżnicowanych organizmów. Są jednak, ustalone przez naukowców, prawidłowe zasady zdrowego żywienia, które powinny być przestrzegane przez wszystkich konsumentów. Jeżeli jednak rozumiemy dietetykę jako profilaktykę zdrowia dobrze byłoby, żeby nawet osoby nie mające jeszcze większych problemów zdrowotnych nauczyły się korzystać w pełni z dobrodziejstw zdrowej diety. Dlatego warto z dietetykiem przeanalizować swój dotychczasowy sposób żywienia, by w porę wyłapać ewentualne błędy i ocenić, czy organizm otrzymuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Jak wygląda wizyta w Pani gabinecie, przez jakie etapy prowadzi Pani swojego klienta?
Każdy przychodzący po poradę pacjent jest inny. Ma nie tylko różną budowę, tempo przemiany materii, stan zdrowia, rodzaj aktywności fizycznej i zawodowej, preferencje żywieniowe, ale także różną siłę motywacji i wytrwałości w realizacji podjętych zmian w dotychczasowej diecie. Dlatego, dla każdego pacjenta musi być dopasowany zindywidualizowany plan żywieniowy, poprzedzony wnikliwym wywiadem żywieniowym i medycznym. Pamiętajmy, że do dietetyka zgłaszają się nie tylko osoby w miarę zdrowe, borykające się jedynie z problemem niewielkiej nadwagi, ale przede wszystkim te ze schorzeniami dietozależnymi, dla których prawidłowe odżywianie oznacza możliwość poprawienia stanu zdrowia i samopoczucia. Spotkania z dietetykiem to również przeprowadzana w atmosferze życzliwości i wzajemnego zaufania edukacja i promocja zdrowego stylu życia zmieniająca dotychczasowe, rujnujące zdrowie, złe nawyki żywieniowe.
Świadomy nowych, dopasowanych do stanu zdrowia i trybu życia zasad zdrowego odżywiania pacjent jest w stanie po pewnym czasie samodzielnie komponować sobie jadłospis i na tym etapie wizyty u dietetyka ograniczają się do minimum lub wręcz stają się zbędne.
Z jakim najczęstszym problemem Polaków spotyka się Pani w swojej pracy?
Niestety, możemy mówić o epidemii otyłości w Polsce! W Europie są od nas grubsi tylko mieszkańcy Półwyspu Bałkańskiego, Grecji i Malty. W naszym kraju obserwujemy dziś dziesięciokrotnie większe tempo wzrostu otyłości niż w ,,najgrubszym państwie świata” – Stanach Zjednoczonych. Najbardziej niepokojący jest fakt, że tyją dzieci! W ciągu ostatnich 20 lat liczba przypadków występowania otyłości wśród dzieci i młodzieży wzrosła trzykrotnie, a wśród nastolatek w dużych miastach, np. w Warszawie dziesięciokrotnie. Wynika to przede wszystkim z niewiedzy i nieświadomości tego, co mamy na talerzu. Gubi nas niedostateczna ilość ruchu, kochamy jeść słodycze, pijemy słodzone napoje, jemy tłuste i smażone dania, łatwo ulegamy czarowi reklam niekoniecznie najzdrowszych produktów, a żywność z etykietką ,,light” daje błędne poczucie, że można jej zjeść więcej.
Coraz częściej funkcjonujemy w pośpiechu, w dużym stresie – jak w tych warunkach dbać o kondycję swojego organizmu?
Obojętnie, w jakich warunkach funkcjonujemy, dla zachowania zdrowia, musimy przestrzegać tych samych zasad zdrowego odżywiania. Po pierwsze posiłki powinny być urozmaicone, żeby zapobiec jakimkolwiek niedoborom składników pokarmowych, a także ustrzec przed monotonią. Dania powinny być małej objętości, aby nie obciążać układu pokarmowego i zachować szczupłą sylwetkę. Przestrzeganie regularności posiłków usprawnia przemianę materii, zmniejsza ryzyko ataków głodu, a także ułatwia pracę układu pokarmowego. Unikać należy produktów i dodatków, które nic wartościowego nie wnoszą do diety, a mogą być szkodliwe dla zdrowia. Nie wolno też zapominać o dawce codziennej aktywności fizycznej, wybierając taką formę ruchu, jaką lubimy najbardziej, żeby sprawiała nam przyjemność i relaksowała po ciężkim dniu.
Żeby utrzymać organizm przez lata w należytej kondycji, należy przede wszystkim zmodyfikować sposób myślenia o diecie. Zdrowie i szczupłą sylwetkę zachowamy jeśli przestaniemy myśleć o diecie jako krótkim, ale przykrym epizodzie, a zaczniemy traktować ją jako świadomą zmianę nawyków żywieniowych na całe życie.
VITA - STYL
Dorota Okoń
Specjalista Dietetyki i Planowania Żywienia
Ul. Śródmiejska 28
Tel. 508 550 062
www.vita-styl.pl
biuro@vita-styl.pl



WYNIKI KONKURSU
BILANSOWANIE DIETY to prawidłowe odżywianie polegające na dostarczeniu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, w tym energii, potrzebnych do utrzymania zdrowia
i wszystkich funkcji organizmu.
NAGRODY OTRZYMUJĄ:
3 darmowe wizyty w VITA - STYL wygrywa Karolina Demska.
Pierwszą darmową wizytę w VITA - STYL wygrywają: Beata Kryśków i Joanna Plesiak.
Gratulujemy!
O sposobie odbioru nagród zwycięzców poinformowaliśmy mailowo.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować