Trzy medale kaliskich szachistów na Mistrzostwach Międzywojewódzkich Juniorów

2011-10-11 21:32:04 Redakcja Calisia.pl

Z trzema medalami (złotym, srebrnym i brązowym) wrócili kaliscy szachiści z zakończonych Mistrzostw Międzywojewódzkich Mistrzostw Juniorów w szachach, które w dniach 24.09/01.10.2011 r. odbywały się nad morzem w Mielnie-Unieście.

Filip Janiszewski
Do Mielna wyjechało 13 kaliskich szachistów: do lat 9 - Aleksandra Kubasik i Oskar Dixa, do lat 11 – Joanna Dixa, Filip Janiszewski, Maciej Piotrowski, do lat 13 – Anna Sokołowska, Maciej Adamczewski, Kacper Zakrocki, Michał Marciniak, do lat 15 – Monika Jarecka, Jędrzej Adamczewski, Patryk Ziąbek, do lat 17 – Piotr Majas, którzy wcześniej wywalczyli awans w czerwcowych Mistrzostwach Wielkopolski. Oprócz grania w szachy była także wspaniała możliwość wypoczynku nad morzem, gdyż dopisała wspaniała pogoda, dlatego też obok spacerów były także kąpiele w morzu. Sama rywalizacja przy szachownicach była zacięta i toczyła się do ostatniej rundy, gdyż stawką tych zawodów były nie tylko medale ale przede wszystkich awanse do przyszłorocznych Mistrzostw Polski Juniorów i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w szachach (awans uzyskiwało 5 zawodników w grupach CD-9 oraz po 4 zawodników z pozostałych grup tj. CD11,13,15,17). Oceniając występ kaliskich szachistów należy stwierdzić, że był to najbardziej udany występ w ostatnich latach (z 13 zawodników 10 zakończyło rywalizację w dziesiątce swoich grup wiekowych). Z medalami Mistrzostw Międzywojewódzkich Juniorów wrócili: złoty Filip Janiszewski do lat 11, srebrny Anna Sokołowska do lat 13 i brązowy Jędrzej Adamczewski do lat 15. Niewiele do szczęścia zabrało Kacprowi Zakrockiemu, który zajął piąte miejsce do lat 13 i Piotrowi Majasowi, który zajął szóste miejsce do lat 17 (awans do finałów Mistrzostw Polski przegrali dodatkowymi małymi punktami). Pozostali kaliscy szachiści zajęli następujące miejsca: Aleksandra Kubasik do lat 9 – 15 miejsce, Joanna Dixa do lat 11 – 7 miejsce, Monika Jarecka do lat 15 – 7 miejsce, Oskar Dixa do lat 9 – 12 miejsce, Maciej Piotrowski do lat 11 – 7 miejsce, Maciej Adamczewski do lat 13 – 7 miejsce, Michał Marciniak do lat 13 – 10 miejsce, Patryk Ziąbek do lat 15 – 7 miejsce.
Przy małym szczęściu, które mogło się do nas trochę uśmiechnąć mogliśmy wywalczyć nawet sześć lub siedem awansów do finałów Mistrzostw Polski a to naprawdę byłby spory sukces. Ale i tak możemy po tych zawodach stwierdzić z czystym sumieniem, że kaliskie szachy rozwijają się w bardzo dobrym kierunku.
Wyjazd kaliskich szachistów był finansowany ze środków budżetowych Urzędu Miejskiego w Kaliszu.
4/ Maciej Kowalski – GKSz Solny Grzybowo – 6,0 pkt
7/ Patryk Ziąbek KTS-W Kalisz – 5,5 pkt.
Ponadto w ostatnią sobotę t. 01 października 2011 r. we Wrocławiu odbył się czwarty turniej serii Otwartych Mistrzostw Wrocławia dla dzieci. W kategorii do lat siedmiu startowało 23 zawodników.
Zawody przebiegały w duchu sportowej rywalizacji, a organizator Pan Krzysztof Krupa
zadbał o rozrywkę dla naszych milusińskim występem grupy akrobatycznej.
W mistrzostwach tych startuje kaliski szachista Szymon Skurniak (tegoroczny Mistrz Wielkopolski Przedszkolaków), który zakończył turniej z kompletem 6 punktów zajmując pierwsze miejsce. Pokonał bardzo dobrych zawodników m.in.: Basię Dadełło (Polonia Wrocław) oraz Kubę Dołharza (Goniec Żarów). Dla przypomnienia w pierwszym turnieju Szymon zajął trzecie miejsce, w drugim siódme a w trzecim uplasował się na miejscu pierwszym.
Po 4 turniejach cyklu OMW - Szymon Skurniak przewodzi stawce zawodników do lat 7.
Przed nami ostatni turniej cyklu, który odbędzie się 5 listopada. Trzymamy kciuki za kolejny występ Szymona i za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.
Przed wyjazdem na Mistrzostwa Międzywojewódzkie do Mielna w Kielcach odbyły się V Mistrzostwa Polski Szkół i Klubów Katolickich. W mistrzostwach wystartowało dwóch zawodników z Kalisza tj. Maciej i Jędrzej Adamczewscy uczniowie SP i Gimnazjum Sióstr Nazaretanek w Kaliszu.
Maciej i Jędrzej po raz kolejny z Mistrzostw wrócili z medalami. Maciek obronił tytuł Mistrza Polski Szkół Katolickich w kategorii klas IV-VI. Jako jedyny zawodnik turnieju nie oddał żadnego punktu. Miał przewagę 1,5 pkt nad drugim zawodnikiem w swojej grupie.
Jędrek zdobył srebrny medal w kategorii Gimnazjów. W tej grupie grało wielu silnych zawodników, tym bardziej cieszy wynik Jędrka.