Społeczne

Trwa remont w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku

2021-02-22 10:29:07 red za Marta Wolarz/Starostwo Powiatowe

Z końcem 2020 roku w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku rozpoczęły się prace remontowe. Ich zakończenie planowane jest na koniec 2021 roku. Obecnie trwają zadania przygotowawczo – porządkowe.

Zdjęcie sali przed remontem/fot. Marta Wolarz
Zdjęcie sali przed remontem/fot. Marta Wolarz

Realizowana przez Powiat Kaliski inwestycja obejmuje zmianę sposobu użytkowania zabytkowego skrzydła zachodniego dawnej Fabryki Fiedlerów z przeznaczeniem na cele muzealne wraz z jego rozbudową o klatkę schodową oraz zewnętrzną windę towarowo-osobową. Przewiduje się również wykonanie nowoczesnych instalacji sanitarnych i elektroenergetycznych w zakresie wynikającym z projektowanej funkcji obiektu. Przedsięwzięcie zakłada także zabezpieczenie budynku głównego Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku poprzez montaż instalacji monitoringowych. Etapem końcowym będzie zakup niezbędnego wyposażenia technicznego, sprzętu oraz mebli.

- Kilkukrotnie mieliśmy problem z wyłonieniem wykonawcy ponieważ, oferowana przez wykonawców, biorących udział w przetargach, kwota zawsze przekraczała tę, którą mieliśmy zaplanowaną w powiatowym budżecie. Ostatecznie Rada Powiatu Kaliskiego podjęła decyzję o tym, że zwiększamy o 1,2 mln zł budżet tego zadania. Dzięki tej decyzji mogliśmy przystąpić do realizacji tej inwestycji – mówi Starosta Kaliski Krzysztof Nosal.

Roboty budowlane realizuje wyłoniona w przetargu Firma Usługowo Handlowa „MALBUD” - Zdzisław Detka z Ostrowa Wielkopolskiego. Łączna wartość zadania to 4,8 mln zł, z czego ponad 2,4 mln zł stanowić będzie pozyskane przez Powiat Kaliski dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Po zakończeniu prac planowane jest rozszerzenie działalności muzeum. Nowe sale zostaną zagospodarowane na cele kulturalne. Przede wszystkim nastąpi poprawa warunków technicznych - wszystkie 3 poziomy będą skomunikowane dzięki nowoczesnej windzie. Na trzecim, najwyższym poziomie planowane jest zlokalizowanie sali wystaw czasowych, która aktualnie znajduje się na 3 piętrze starego budynku, do którego ze względów konserwatorskich nie doprowadzono windy towarowej, dlatego urządzanie tam wystaw jest utrudnione. Na parterze powstanie sala konferencyjno-koncertowa dla szerszej publiczności - a to dzięki uzyskaniu kilku dróg ewakuacyjnych. Zainteresowanie organizacją różnego rodzaju wydarzeń m.in. wernisaży, koncertów, czy spotkań organizowanych przez muzeum i instytucje współpracujące już dawno przekraczało możliwości frekwencyjne obiektu. Dzięki odrestaurowanym nowym powierzchniom znajdzie się miejsce dla pozostałych fortepianów i pianin, które znajdują się w zbiorach muzeum - obecnie prezentowane są 52 eksponaty na sali fortepianowej, natomiast w zasobach muzeum jest ich 83. Również większa liczba mieszkańców powiatu kaliskiego będzie miała możliwość uczestniczenia w uroczystościach muzealnych, podobnie turyści przybywający do Opatówka będą mieli bogatszą - a za sprawą montowanej windy także wygodniejszą, możliwość zwiedzania Muzeum.

Umowę na realizację zadania podpisano z Wykonawcą z początkiem listopada 2020 roku, prace rozpoczęły się w grudniu 2020 roku a ich zakończenie planowane jest na koniec 2021 roku. Obecnie trwają prace przygotowawczo – porządkowe.

Zdaniem Jana Adam Kłysza Przewodniczącego Rady Powiatu Kaliskiego - To długo wyczekiwana - zarówno przez władze powiatu kaliskiego, pracowników Muzeum, jak i przez mieszkańców powiatu - inwestycja, która będzie wspaniałym prezentem zwieńczającym obchody 40-lecia istnienia Muzeum Historii Przemysłu przypadające właśnie w tym roku. Poprzez remont dotychczas nieużytkowanych pomieszczeń zyskujemy nowe powierzchnie wystawowe, zwiększamy możliwość rozwoju i wykorzystania potencjału muzeum a przede wszystkim ratujemy ten zabytkowy budynek.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ