Zdrowie

Szpital w Wolicy wprowadził nowoczesną metodę diagnozowania chorób układu oddechowego

2021-04-08 16:30:00 Szpital w Wolicy

Badanie EBUS będzie wykonywane w szpitalu w Wolicy. Jest to nieoceniona metoda w diagnostyce chorób układu oddechowego, zwłaszcza zmian nowotworowych.

Szpital w Wolicy/ fot. BK
Szpital w Wolicy/ fot. BK
Ta nowoczesna technologia umożliwia analizowanie zmian znajdujących się poza światłem drzewa oskrzelowego. Badanie przeprowadza się głównie w znieczuleniu miejscowym. Środki na EBUS przekazał Zarząd Województwa Wielkopolskiego.
 
Do tej pory z Wolicy na taką diagnostykę blisko 200 pacjentów rocznie musiało być przewiezionych do Poznania. Teraz będą mogli skorzystać z badań w Wolicy.
 
- Wsparcie to pozwoli poszerzyć diagnostykę pacjentów zwłaszcza chorych z nowotworami układu oddechowego. Jest to biopsja cienkoigłowa pod kontrolą USG. W tej chwili na taka badanie musimy wozić pacjentów do Poznania. Dzięki nowej aparaturze tę diagnostykę będziemy mogli wykonywać na miejscu. Oczywiście to też zwiększy komfort pacjentów i obniży koszty samego badania czy transportu pacjentów - mówi Sławomir Wysocki, dyrektor Szpitala w Wolicy.
 
 
EBUS, czyli badanie bronchofiberoskopowe z ultrasonografią wewnątrzoskrzelową umożliwia przeanalizowanie zmian zlokalizowanych w obrębie drzewa oskrzelowego. To jedno z najnowocześniejszych metod diagnostycznych chorób dróg oddechowych.
 
To jedno z najnowocześniejszych metod diagnostycznych chorób dróg oddechowych, które wprowadzono do praktyki medycznej na początku XXI w. Metoda EBUS jest stosowana w Europie, USA i Japonii i ma zastosowanie w diagnostyce:
 
  • raka płuc,
  • sarkoidozy,
  • gruźlicy,
  • chłoniaków,
  • innych chorób.

Badanie umożliwia ocenę struktur zlokalizowanych w obrębie drzewa oskrzelowego, w przeciwieństwie do klasycznej bronchofiberoskopii, podczas której ocena podlega wyłącznie błona śluzowa.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ