Społeczne

Szpital w Wolicy przygotowany na pacjentów z COVID-19. Dyrekcja dementuje jakoby miał przekształcać się w zakaźny

2020-04-04 10:00:00 BK

Przy Szpital w Wolicy powstała Polowa Izba Przyjęć z izolatkami, w których umieszczani będą pacjenci z podejrzeniem koronawirusa. Izbę przygotowali Żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

fot. 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej
fot. 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Zakładów Zdrowotnych Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy k. Kalisza nie zmienia swojego charakteru,nie staje się szpitalem zakaźnym dedykowanym dla chorych zarażonych koronawirusem oraz nie zmienia profilu chorób płuc i oskrzeli, które leczyliśmy dotąd - informuje dr n med. Ewa Zalc-Budziszewska z-ca dyrektora d.s. lecznictwa WSZZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy. - W związku z tym, że koronawirus SARS-CoV-2 to patogen, który wywołuje zapalenie płuc COVID-19, musimy chorych naszego szpitala wziąć pod szczególna opiekę epidemiczną. Dlatego budujemy Polową Izbę Przyjęć, która ułatwi wstępną weryfikację chorych pod kątem podejrzenia zakażenia SARS-Cov-2 i choroby COVID-19. Zapalenie dróg oddechowych i zapalenie płuc wywołane koranowirusem SARS Cov-2 nie różni się od innych zakażeń układu oddechowego, dopiero ciężki przebieg, podobny do SARS czyli ostrej niewydolności oddechowej, wzbudza podejrzenie – dlatego musimy zwiększyć czujność, przyjmując chorych do naszego szpitala.

W tym celu powstała Polowa Izba Przyjęć przy Szpitalu. W jednej części budynku przygotowane zostały także 4 izolatki ( w tym 2 izolatki z dostępem do szpitalnego systemu tlenoterapii i próżni) jako tymczasowe pomieszczenia dla chorych, co do których będzie podejrzenie o zakażenie koranowirusem w przebiegu różnych chorób płuc i oskrzeli. Zgodnie z zaleceniami w zakażeniach SARS-CoV-2 – chorzy z klinicznymi objawami COVID-19 powinni być kierowany do jednoimiennego szpitala zakaźnego.

Naprzeciw potrzebom szpitala specjalistycznego w Wolicy wyszli Żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na wykonanie zadania, żołnierze potrzebowali niespełna dwa dni.

Izba ma składać się z trzech połączonych ze sobą kontenerów. Lekarze i pielęgniarki będą  dokonywać tam wstępnej oceny stanu zdrowia przyjmowanego pacjenta. Aby taka izba zaczęła szybko funkcjonować, wielkopolscy terytorialsi  najpierw sprowadzili z Podkarpacia potrzebne kontenery. Sprzęt został przywieziony do szpitala w częściach.  Żołnierze, przy pomocy dźwigu i narzędzi zamontowali wszystkie elementy, doprowadzili instalację elektryczną oraz zainstalowali klimatyzatory.

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej od początku angażuje się w walkę z pandemią na terenie Wielkopolski oraz Ziemi Lubuskiej. Terytorialsi wspierają personel medyczny,  zabezpieczali granice, opiekują się weteranami i seniorami, dostarczając zakupy i leki. Jednostka  współpracuje z wojewodami. Żołnierze wspierają także policjantów w doglądaniu osób w kwarantannie.

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować