Sport

Szachiści opanowali Planty Miejskie [zdjęcia, wideo]

2021-07-20 20:00:00 BK

20 lipca w Międzynarodowy Dzień Szachów, uczniowie Szkoły SzachMistrz, uzdolnieni szachiści z osiągnięciami w wielu zawodach, a także wszyscy miłośnicy tej gry, spotkali się na Plantach Miejskich.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Międzynarodowy Dzień Szachów obchodzony jest od 1966 roku. Inicjatywa powstania tego święta została podjęta przez Międzynarodową Federację Szachową, która została założona 20 lipca 1924 roku w Paryżu (Dzień Szachów obchodzony jest w rocznicę tego wydarzenia). Według FIDE w 2012 roku na całym świecie było 605 milionów dorosłych regularnie grających w szachy.

Święto jest obchodzone w 178 krajach. Tradycja obchodów została zaproponowana przez UNESCO. W ten dzień pod patronatem FIDE odbywają się różnego rodzaju imprezy tematyczne. Sesje jednoczesnej gry w szachy odbywają się m.in. w miejscach odosobnienia.

Dzień Szachów świętowali 20 lipca kaliszanie, miłośnicy szachów, uczniowie szkoły szachowej SzachMistrz. Była to okazja by rozegrać kilka partii, spróbować swoich sił czy też od podstaw nauczyć się zasad gry. Do tego wykorzystane zostały stoły umieszczone na Plantach Miejskich. Nie zabrakło niespodzianek i upominków dla uczestników. Grze przyglądał się prezydent Krystian Kinastowski.

- Na Plantach partie rozgrywa Ewa Barwińska wicemistrzyni Polski, reprezentantka Polski na Mistrzostwach Europy w Słowacji, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski. Są też nasi reprezentanci z ligi juniorów. Na trzech stołach rozgrywamy pokazowe partie - mówił Maciej Sroczyński, założyciel Szkoły Szachowej SzachMistrz. - Celem jest przede wszystkim pokazanie, że w szachy można grać wszędzie, na świeżym powietrzu. Będąc za granicą widziałem, że takich stołów do gry w szachy jest mnóstwo. Są na porządku dziennym. W Kaliszu też jest wiele takich miejsc, ale nie są zbyt często wykorzystywane. 

Szkoła Szachowa SzachMistrz w Kaliszu liczy od 60 do 70 aktywnych członków. Jak podkreśla jej założyciel Maciej Sroczyński, w tej grze można zakochać się w wieku nawet 4 albo 104 lat.

https://szachmistrz.pl/

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ