Światła drogowe – jak z nich korzystać

2014-02-24 06:15:00 AB, za: crendi.pl

Wielu kierowców nadużywa długich świateł nie zdając sobie nawet sprawy z tego, że za taki czyn można otrzymać mandat. W jakich sytuacjach możemy ich użyć, a w jakich nie powinniśmy? Jakie są konsekwencje ich niewłaściwego stosowania?

fot. Archiwum Calisia.pl
fot. Archiwum Calisia.pl

Kiedy możemy włączyć światła drogowe?
Światła drogowe, nazywane również światłami długimi lub światłami szosowymi, zostały stworzone z myślą o oświetleniu drogi przed pojazdem w trudnych warunkach oświetleniowych. Zgodnie z Art. 51 Ustawy „Prawo o ruchu drogowym” możemy ich używać wyłącznie od zmierzchu do świtu na nieoświetlonych trasach, pamiętając o zasadzie nieoślepiania innych kierowców i kolumn pieszych. Przepisy drogowe oraz zasady kultury drogowej jasno określają w jakich sytuacjach kierowca zobowiązany jest do przełączenia świateł długich na światła mijania – mówi Agnieszka Kaźmierczak, operator systemu Yanosik. Taką czynność należy wykonać kiedy mijamy pojazd jadący z naprzeciwka lub zbliżamy się do auta jadącego w tym samym kierunku, a także kiedy istnieje ryzyko oślepienia kierowcy pojazdu komunikacji wodnej lub szynowej – dodaje.

Tych samych świateł możemy używać również do informowania innych kierujących pojazdami
o niebezpieczeństwie znajdującym się na drodze. Przed ich użyciem należy jednak pamiętać o zakazie nadużywania. Niewłaściwe wykorzystanie świateł drogowych może skończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami w postaci mandatu.

Praktyki zakazane
Samo ostrzeganie się wzajemnie za pomocą świateł nie jest czynnością zakazaną i nie podlega karze. Kierowcy jednak często używają świateł drogowych w sytuacji innej niż ta, która została przewidziana przez polskie prawo. Najczęściej spotykaną jest włączanie świateł długich metodą tzw. mrugania, w celu informowania innych kierowców o znajdującym się na trasie patrolu drogówki. Takie praktyki są kwalifikowane jako nadużywanie świateł drogowych, a za dopuszczenie się do takiego czynu możemy otrzymać mandat w wysokości nawet 200 zł oraz 3 punkty karne. Przepisy ruchu drogowego jasno i wyraźnie zabraniają stosowania tego rodzaju świateł w momencie, w którym ich użycie jest niepotrzebne i może tylko stwarzać zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. W przypadku kiedy kierowca zostanie złapany na gorącym uczynku niewłaściwego użycia świateł drogowych, decyzja w sprawie przyznaniu mandatu za ich nadużycie będzie należeć do funkcjonariusza drogówki.
Źródło: Creandi.pl

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować