Edukacja

Stypendium im. Jana Pawła II tylko raz w roku i w wyższej kwocie. Radni przyjęli uchwałę

2021-11-25 14:00:00 BK

Podczas sesji Rady Miasta 25 listopada radni przyjęli uchwałę ws. Stypendium im. Jana Pawła II w Kaliszu, przyznawanego najlepszym uczniom. Stypendium będzie przyznawane raz w roku w podwyższonej kwocie, ale to nie jedyna zmiana.

zdjęcie ilustracyjne BK
zdjęcie ilustracyjne BK

Podczas XLVI Sesji Rady Miasta Kalisza radni przegłosowali uchwałę zmieniająca uchwałę w sprawie ustanowienia Stypendium Miasta Kalisza im. Świętego Jana Pawła II, funduszu stypendialnego oraz zasad, warunków i trybu przyznawania stypendiów.

Zgodnie z uchwałą, stypendium będzie przyznawane raz w roku w podwyższonej kwocie.

Stypendium przyznawane jest raz w roku i wynosi:
- w klasach 4-6 szkół podstawowych - 1200 zł.
- w klasach 7-8 szkół podstawowych - 1400 zł.
- w szkołach ponadpodstawowych – 1600 zł.

Dodatkowa zmiana dotyczy oświadczenia o dochodach rodziny. Będzie trzeba wykazać dochód z okresu
pięciu miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania. Wcześniej trzeba było wykazać dochód z jednego miesiąca. 

Średnia ocen osiągnięta w roku szkolnym, za który składa się wniosek:
- uczniowie klas 4-6 szkół podstawowych - minimum 5,70
- uczniowie klas 7-8 szkół podstawowych - minimum 5,20
- uczniowie szkół ponadpodstawowych - minimum 5,00

Treść uchwały: https://kalisz.esesja.pl/zalaczniki/155182/projekt-uchwaly-zmieniajacej-uchwale-ws-ustanowienia-stypendium-mk_1463329.pdf

 

Uzasadnienie

Po 15 latach funkcjonowania stypendium, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki społeczno - ekonomiczne, należy dokonać zmian w obowiązującym regulaminie. W szczególności dotyczą one podwyższenia progów średnich ocen w grupie uczniów szkół podstawowych z klas IV-VI, które po ostatnich zmianach stanowią 45 procent wszystkich stypendiów.

Od początku przyznawania stypendium nie była zmieniana wysokość kwoty stypendium. Dysponując jednak określonym budżetem, zmiana ta nie byłaby możliwa, gdyby stypendium było przyznawane tak jak dotychczas tj. dwukrotnie w ciągu roku, dlatego też stypendium będzie przyznawane raz w roku w podwyższonej kwocie.

Dodatkowo będzie zmieniony okres, z którego jest liczony dochód – nie z jednego miesiąca, jak dotychczas, a z pięciu miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku, na co też zwracali uwagę wnioskodawcy, którzy twierdzili, że dochód liczony za jeden miesiąc nie odzwierciedla stanu faktycznego statusu materialnego wnioskodawcy (zwłaszcza przy jednorazowych premiach).

Pozostałe zmiany doprecyzowują zapisy regulaminu do zaproponowanych zmian. W związku z powyższym przyjęcie uchwały należy uznać za uzasadnione.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ