Polityka

Spotkanie otwarte z autorem książki "Macierewicz i jego tajemnice" w Kaliszu

2020-01-14 11:00:00 red. za Organizatorzy

22 stycznia odbędzie się kolejne z cyklu spotkań "Co się dzieje z Polską?". Gościem będzie Tomasz Piątek, pisarz, dziennikarz, autor książek "Macierewicz i jego tajemnice" oraz "Morawiecki i jego tajemnice", nominowany do Nagrody Literackiej "Nike" oraz Paszportów "Polityki".

KOD Kalisz
KOD Kalisz

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/453413628689094/

Zapraszamy 22 stycznia, godzina 18:00, restauracja KTW Park, wstęp wolny.

Tomasz Piątek – polski pisarz, dziennikarz i copywriter.

Ukończył lingwistykę na Uniwersytecie w Mediolanie. W latach 1995–1999 pracował jako dziennikarz w „Polityce”, RMF FM, „La Stampa”, Inforadiu, Radiostacji, oraz jako ekspert-psycholingwista. Publikował felietony w miesięczniku „Film” i w dzienniku „Życie Warszawy”, od lutego 2009 do września 2013 pisał do „Krytyki Politycznej”. Został stałym felietonistą dziennika „Gazeta Wyborcza”. Pracował również w reklamie. W latach 2007–2012 mieszkał w Łodzi. Od 2012 mieszka w Warszawie. W lutym 2012 podjął pracę w agencji Brasil jako copywriter.

Jego debiutem książkowym była powieść Heroina, oparta częściowo na własnych doświadczeniach. Powieść nagrodzona została honorową nagrodą „Książka Lata 2002” przez Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu, zaś Piątek nominowany był do Paszportu „Polityki”. Drugą książką Piątka była powieść kryminalna Kilka nocy poza domem, zaś w 2003 rozpoczął trylogię fantasy Ukochani poddani cesarza. Anty-thriller Bagno został nominowany do nagrody Wielki Kaliber dla najlepszych powieści kryminalnych. Heroina została wydana po rosyjsku (w Rosji i na Ukrainie) oraz serbsku, Kilka nocy poza domem – po hiszpańsku (w Argentynie i innych krajach Ameryki Łacińskiej), Bagno i Przypadek Justyny – po włosku.

W 2009 za powieść Pałac Ostrogskich (2008) został nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”. W 2011 otrzymał nominację do nagrody Paszport „Polityki” za powieść Wąż w kaplicy (2010).

Jego książka pt. Macierewicz i jego tajemnice, wydana w 2017, w ciągu miesiąca od ukazania się została sprzedana w liczbie 100 tysięcy egzemplarzy. W swojej książce Piątek opisuje powiązania Antoniego Macierewicza z osobami, które są zgodnie ze znalezionymi przez Piątka dokumentami powiązane z rosyjskim wywiadem. W odpowiedzi na tę publikację Macierewicz złożył zawiadomienie do prokuratury, zarzucając Piątkowi przemoc i groźby wobec funkcjonariusza państwowego. Tydzień później przedstawiciele organizacji pozarządowych, m.in. Reporterzy bez Granic, International Press Institute, Freedom House i Global Editors Network, w liście do Macierewicza nazwali to działanie elementem kampanii dławienia wolności wypowiedzi w Polsce.

W listopadzie 2017 Piątek otrzymał za napisanie książki Nagrodę Wolności Prasy, przyznawaną przez międzynarodową organizację Reporterzy bez Granic we współpracy z telewizją TV5 Monde. W październiku 2018 otrzymał Nagrodę Wolności i Przyszłości Mediów przyznawaną przez Medienstiftung der Sparkasse Leipzig z siedzibą w Lipsku za odwagę i dociekliwość dziennikarską. Do rezygnacji z przyznania tej nagrody namawiał jej fundatora ambasador Andrzej Przyłębski.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ