Solidarność protestuje - nie podoba jej się restrukturyzacja kaliskiej Energii Operator

2014-02-27 12:05:00 Łukasz

Przed kaliskim Ratuszem odbyła się pikieta związkowców Solidarności – protestujący zaniepokojeni są sytuacją branży energetycznej w naszym mieście.

fot. Łukasz Wolski
fot. Łukasz Wolski

Kilkudziesięciu pracowników PEC Kalisz, PEC Piwonice oraz Energa-Operator pikietowało w czwartkowe przedpołudnie na Głównym Rynku w związku z Procesem Konsolidacji Spółek w ramach podsegmentu Kogeneracji CHP Grupy Kapitałowej ENERGA.

Jak mówił Jan Mosiński, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa – Akcja protestacyjna ma na celu zwrócenie uwagi władz Kalisza na sytuację pracowników kaliskiej elektrociepłowni i energetyki.

Solidarność przygotowała petycję skierowaną do Rady Miejskiej Kalisza, w której przedstawia obawy w związku z działaniami restrukturyzacyjnymi w Grupie Kapitałowej ENERGA.

W petycji Solidarność wskazuje, że proces konsolidacji “(…) ma na celu sprzedaż w całości: nieruchomości (użytkowania wieczystego), budynków i budowli oraz majątku produkcyjnego przedsiębiorstwa ENERGA Elektrociepłownia Kalisz S.A. na rzecz Właściciela Spółki, tj. ENERGA Kongregacja Sp. z o.o. w Elblągu oraz zawarcie pomiędzy stronami transakcji sprzedaży Umowy Eksploatacyjnej i Umowy najmu. Natomiast w dalszej kolejności Spółka ENERGA Elektrociepłownia Kalisz SA docelowo ma ulec likwidacji.”

W petycji Solidarność występuje do radnych o podjęcie działań w sprawie rozpoczęcia rozmów dotyczących planów restrukturyzacyjnych sektora energetycznego i ciepłowniczego w Kaliszu. Podczas dzisiejszej Sesji Rady Miejskiej petycja wręczona została Radosławowi Kołacińskiemu – Przewodniczącemu RM.

W związku z protestem Solidarności, ENERGA S.A. wydała komunikat, w którym informuje o gwarancji stabilnych dostaw energii elektrycznej i cieplnej mieszkańcom Kalisza i regionu. W przesłanym oświadczeniu rzecznik prasowy Beata Ostrowska – z biura prasowego Grupy ENERGA pisze ponadto: „Grupa Energa zatrudnia w Kaliskiem prawie 1,3 tys. osób. Wszelkie zmiany wynikające z realizacji procesu modernizacji są przeprowadzane w sposób zabezpieczający interesy odchodzących pracowników. Osoby, które skorzystają z Programów Dobrowolnych Odejść i innych programów odejść za porozumieniem z pracodawcą mogą liczyć na odprawę w wysokości do ok. 130 tys. zł. W miarę możliwości Energa oferuje również współpracę pracownikom, którzy zdecydują się rozpocząć własną działalność gospodarczą. Mogą oni liczyć na gwarancję kontraktów – od co najmniej roku do trzech lat. Zgodnie z deklaracjami złożonymi przy zakupie spółki Ciepło Kaliskie 1 kwietnia Energa przejmuje pracowników PEC, a także przenosi pracowników Elektrociepłowni Kalisz do spółki Ciepło Kaliskie. Przeniesione osoby mają zagwarantowaną kontynuację zatrudnienia z zachowaniem dotychczasowych warunków w strukturach nowego pracodawcy. W wyniku procesu konsolidacji spółek powstanie jeden silny podmiot zdolny do rozwoju i inwestycji w celu zapewnienia optymalnej produkcji i dostaw energii elektrycznej i ciepła. Po zakończeniu procesu konsolidacji spółka Ciepło Kaliskie zatrudniać będzie ponad 150 osób."

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować