Ślub w plenerze?

2010-10-28 09:35:15 Magdalena Mituła

Oglądając amerykańskie filmy tyle razy napatrzyliśmy się na piękne ceremonie ślubne, które odbywały się na świeżym powietrzu, czy to na plaży czy w ruinach pięknego zamku czy na dachu wieżowca. W Polsce niestety nie jest tak łatwo.

Michał Patysiak (www.glamour-studio.pl, www.blog.glamour-studio.pl)
Michał Patysiak (www.glamour-studio.pl, www.blog.glamour-studio.pl)
Co mówią przepisy?
Przepisy formalne dotyczące zawarcia związku małżeńskiego reguluje Ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego a tam artykuł 58 pkt. 3, z którego dowiadujemy się, że istnieje możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza Urzędem Stanu Cywilnego, jeżeli zachodzą uzasadnione przyczyny, do których zalicza się na przykład pobyt w szpitalu lub przebywanie w więzieniu.
Uzasadniona przyczyna
Pojęcie „uzasadnione przyczyny” w praktyce oznacza niemożność stawienia się w urzędzie stanu cywilnego jednej ze stron zawierających małżeństwo, z przyczyn od niej niezależnych. Niemożność stawienia się w lokalu należy odpowiednio udokumentować. W przypadku niecierpiącym zwłoki kierownik urzędu stanu cywilnego uwzględni uzasadnienie ustne sporządzając na tę okoliczność odpowiednią notatkę urzędową.
W rzeczywistości to czy ślub zostanie udzielony poza Urzędem zależy od Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego i jego interpretacji przepisu. Czyli od dobrej woli urzędnika. Według młodego pokolenia urzędników za uzasadnioną przyczynę można również uznać fakt, że ślub poza lokalem urzędu stanu cywilnego był marzeniem Panny Młodej. Wystarczy tylko odpowiednio dostosować miejsce uroczystości. Jednak starsze pokolenie urzędników z reguły odpowiada, że „to nie Ameryka”.
Jednak zawieranie małżeństwa w nietypowych miejscach stanie się w końcu możliwe. MSWiA planuje zmiany w prawie, które umożliwią zawieranie ślubów poza urzędem stanu cywilnego. Przepisy mają wejść w życie dopiero za dwa lata, jednak już teraz warto poszukać odpowiedniego miejsca na ślub.
Śluby będą mogły odbywać się w miejscu jakim tylko zamarzymy oczywiście pod warunkiem zachowania uroczystej formy ceremonii.
Za taki ślub trzeba będzie jednak więcej zapłacić. Póki co, nie wiadomo ile więcej. Chodzi głównie o pokrycie kosztów dojazdu urzędnika na miejsce ceremonii.
Ślub kościelny w plenerze
Organizacja ślubu kościelnego w plenerze to dopiero wyzwanie. Prawo kanoniczne zabrania bowiem udzielania sakramentów poza kościołem. Dużo trudniej tutaj o przychylną nam interpretację „wyjątkowych okoliczności”. Jednak nie ma rzeczy niemożliwych. Jeżeli znajdzie się w rodzinie ksiądz możemy liczyć na zgodę władz kościelnych na udzielenie sakramentu małżeństwa poza kościołem.
Gdy mamy już zgodę urzędnika lub przychylnego nam księdza czas pomyśleć o organizacji.
Ślub może się odbyć w miejscu, w którym będzie odbywało się wesele lub w innym wybranym przez Parę Młodą. Przygotowując miejsce ślubu należy upewnić się czy zostały zachowane wszystkie ustalenia podane przez urzędnika lub księdza.
Wesele plenerowe zazwyczaj odbywa się przy lokalu. Jest do dużym udogodnieniem, gdyż zazwyczaj można wypożyczyć z lokalu stoły i krzesła oraz korzystać z sanitariatów.
Ślub w namiocie
Na rynku funkcjonuje wiele firm, które ustawiają piękne namioty z elegancką galą przy suficie, drewnianą podłogą oraz żyrandolami. Namioty, które się stosuje na imprezy plenerowe są ciężkie i stabilne. Ani deszcz ani wiatr nie stanowią zagrożenia.
Zanim wypożyczycie namiot
Najważniejsze rzeczy, o jakie należy zapytać firmę zajmującą się wypożyczaniem namiotów to przede wszystkim to, jaka jest powierzchnia potrzebna pod stoliki, parkiet i bufety, żeby po rozstawieniu nie okazało się, że namiot jest zbyt mały i nie pomieścimy wszystkich gości. Warto również zorientować się jaki jest kolor namiotu i wykładziny, czy wynajmujący posiada scenę dla zespołu lub DJ’a? Kolejna sprawa to stoliki i krzesła – czy można wynająć razem z namiotem, czy są wliczone w cenę, czy na krzesła są pokrowce, czy firma posiada w swojej ofercie tzw. Galę czyli drapowania z materiału. Istotną rzeczą są również sprawy techniczne takie jak oświetlenie – czy zapewniają oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne, , zasilanie, generatory prądotwórcze. Jaki czas jest potrzebny na rozłożenie i złożenie namiotu. Czy firma zapewnia obsługę techniczną podczas trwania imprezy. Ważną sprawą są również nagrzewnice. Choć wesela plenerowe odbywają się zazwyczaj w miesiącach letnich należy pamiętać, że noce bywają chłodne i nie możemy pozwolić na to aby nasi gości odczuwali dyskomfort spowodowany niską temperaturą. Warto również zorientować się jakie są warunki anulacji zamówienia. Może się zdarzyć, że rozmyślimy się z wesela w plenerze a koszty wynajęcia namiotu pozostaną do uregulowania.
Organizacja wesela w plenerze z pewnością jest droższa niż tradycyjne wesele, jednak jest to niesamowite przeżycie zarówno dla gości jak i dla Pary Młodej.
Magdalena Mituła jest konsultantką ślubną firmy Ceremonie Ślubne, która organizuje Galę Ślubną w Kaliszu. Przypominamy, że gala ta odbędzie się w lutym przyszłego roku.
Więcej informacji na temat tego wydarzenia: Gala Ślubna w Kaliszu

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować