Sport

Słowenia dla miłośników aktywnego wypoczynku

2024-03-14 10:30:44 artykuł sponsorowany

Słowenia to kraj, będący idealnym miejscem dla osób, które chcą spędzić urlop aktywnie. Jest tutaj bogata oferta sportów, które można wdrożyć w swój wypoczynek, dzięki czemu takie dni z pewnością zapamiętacie bardziej wyjątkowo. Rafting, canyoning, paralotnie, wspinaczka, czy wiele ścieżek rowerowych, to wciąż nie są wszystkie możliwe opcje aktywności. Słowenia co roku jest krajem odwiedzanym przez turystów różnej narodowości. W tym artykule więc, odpowiemy na pytanie, czy poszukiwacze aktywnych przygód znajdą w tym kraju coś dla siebie.

freepik
freepik

Ścieżki rowerowe na Słowenii

Na południowym krańcu Alp, matka natura stworzyła różnorodny krajobraz nadający się idealnie pod aktywności takie jak jazda na dwóch kółkach. Dzięki temu, że teren nie jest jednolity, Słowenia daje mnóstwo możliwości dla rowerzystów o różnych stopniach zaawansowania. Co więcej, Słowenia, a dokładniej jedna z organizacji umożliwia spędzanie aktywnego czasu na rowerze, chociażby dzięki takim kwestiom, jak: wprowadzenie kategorii „miejsce docelowe dla rowerzystów” i opracowanie normy dla hoteli, hosteli, pól namiotowych i gospodarstw turystycznych oferujących usługi rowerzystom. Miłośnicy dwóch kółek często wypowiadają się, że ścieżki rowerowe na Słowenii są zadbane, dobrze przygotowane i oznakowane - nie trzeba się martwić, że oddając się malowniczym widokom, przypadkiem zboczycie z trasy. 

 

Poniżej lista pięciu najbardziej polecanych tras rowerowych na Słowenii: 

  • Trasa Piran–Tunnel Portoroz - Strunjan (początek: Kolomban / Colombano)

Jest uznawana za jedna z trudnieszych tras, jej dystans to 51 kilometrów, a średni czas przejazdu trasy to 3h 28 min. Polecana jest dla osób, które mają dobrą sprawność fizyczną. 

  • Trasa Tunnel Portoroz - Strunjan–Panorama of Izola (Isola) (początek: Lucija / Lucia)

Trasa ta jest o średnim poziomie zaawansowania. Należy być do niej przygotowanym fizycznie. Dominuje twardo utwardzona powierzchnia, a długość trasy to 51 kilometrów i średni czas jej pokonania to 3 godziny 20 minut. Początek trasy ma miejsce przy parkingu.

  • Trasa View of Bled Castle–Bohinjsko Jezero (początek: Bled Jezero)

To z kolei ścieżka dla zaawansowanych miłośników dwóch kółek. Trasa biegnie w otoczeniu bajkowego jeziora Bled. Jest w większości utwardzona, a jej długość to 55 kilometrów, a średni czas przejazdu jest szacowany na 3 godziny i 21 minut. 

  • Trasa Bled🇸🇮–View of Bled Castle (początek: Poljšica pri Gorjah)

Trasa o łatwym poziomie trudności, której czas przejazdu wynosi pół godziny, a jej długość to 8 kilometrów. 

  • Trasa Bohinjsko Jezero–Bronzestatue (początek: Bohinjska Bistrica)

Ostatnia z polecanych tras jest dla osób średniozaawansowanych. Przejazd rowerem szacowany jest na 2 godziny. 

Trekking na Słowenii

Jednym z głównych powodów, przez który Słowenia wybierana jest jako destynacja urlopowa jest otoczenie Alp. To gęstość i różnorodność górskich szlaków o każdych stopnia zaawansowania - nie musisz się martwić, że nie znajdziesz malowniczej ścieżki do przejścia z całą rodziną. Dla osób o dobrej kondycji fizycznej polecamy udanie się na najwyższy szczyt - Triglav (2864 m n.p.m.), dzięki któremu doświadczycie niezapomnianych wrażeń z urlopu. 

Jazda konna na Słowenii

Dla wszystkich turystów wolących jednak pobycie bliżej natury również mamy świetną wiadomość. Na Słowenii znajdziecie wiele stadnin konnych, które umożliwią Wam jazdę wśród natury i świeżego powietrza. Konie to świetny regulator emocji, a podczas urlopu będą świetną odskocznią od codziennych spraw i problemów, zarażając Was swoim spokojem. Najbardziej znaną stadniną koni, jest ta w Lipicy - zwana jest także końskim rajem i jej początki notuje się na rok 1580!

Dojazd do Słowenii

Istnieje kilka opcji dojazdu do Słowenii z Polski i oczywiście najwygodniejszą pod wieloma względami będzie opcja podróży samochodem. Wybór tego środka transportu zapewnia nam komfort na wielu płaszczyznach: dowolne tempo jazdy, przystanki w wybranych przez Was miejscach, nieograniczona liczba bagaży, możliwość zabrania własnych rowerów i sprzętu. Często wybieraną trasą jest ta przez Czechy i Austrię, korzystając z autostrady D1 biegnącą w kierunku Ostrawy. Dla mieszkańców południowej części polski, jest możliwość jazdy przez Słowację, Węgry, Słowenię. Wybór trasy warto dopasować do miejsca, z którego wyruszasz. 

Ważne informacje praktyczne przed wyjazdem

Przed podróżą upewnij się, że masz wszystkie potrzebne dokumenty - ważne dowody tożsamości. Sprawdź też stan techniczny swojego pojazdu, wymagane wyposażenie samochodu i przepisy obowiązujące w krajach, przez które będziesz przejeżdżać, bo mogą się one od siebie różnić. Istotną kwestią jest zakup winiet i polecamy to zrobić jeszcze przed wyjazdem. Należy pamiętać, że brak ważnej winiety lub jej zakup w źle dopasowanej kategorii do naszego pojazdu może skutkować mandatem. Żeby nie stresować się szukaniem punktu sprzedaży, stratą cennego czasu podczas urlopu i nieznajomością języka, warto wyposażyć się w winiety drogą online,więcej informacji o opłatach drogowych w Słowanii znajdziesz TU. W Słowenii płatnymi drogami są autostrady i drogi szybkiego ruchu. Poniżej wstawiam listę wszystkich płatnych odcinków w tym kraju:

Drogi ekspresowe:

  • H2 Pesnica, Maribor, Slivnica,
  • H3 Obwodnica Ljubljany (północna),
  • H4 Razdrto, Ajdovscina, Nova Gorica, Vrtojba,
  • H5 Skofije, Dekani, Koper, Dragonja,
  • H6 Koper, Izola, Lucija,
  • H7 Dolga vas do węgierskiej granicy.

Płatne autostrady:

  • A1 Sentilj v Slovenskih goricach, Maribor, Celje, Ljubljana, Postojna, Koper – Dekani,
  • A2 Tunel Karawanki, Kranj, Ljubljana, Novo Mesto, Obrezje,
  • A3 Divaca, Fernetici,
  • A4 Slivnica, Ptuj, Zagornje Gruskovje,
  • A5 Dragucova, Murska Sobota, Pince.

Przed podróżą warto zadbać również o ubezpieczenie. Obowiązującą walutą na Słowenii jest euro. 

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować