Społeczne

Senator Janusz Pęcherz o piątce dla zwierząt i protestach rolników: Nie ma dzisiaj ani klimatu ani czasu

2020-10-20 15:00:00 BK

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- Na ostatnim posiedzeniu Senatu procedowana była ustawa o ochronie zwierząt. Jest to ustawa bardzo trudna i złożona, gdyż dotyczy wielu zagadnień, od  definicji psa rasowego, wielkości kojca długości łańcucha a kończąc na uboju rytualnym drobiu czy mięsa wołowego, a kończąc na zakazie hodowli zwierząt futerkowych - mówi senator Janusz Pęcherz. - Gdyby ta ustawa była podzielona na 2 lub 3 części można by ją procedować spokojnie i każdą z nich przygotować dobrze. Wiele osób nie wie, co tak naprawdę piątka Kaczyńskiego rozwiązuje. 

Jak wygląda praca nad ustawą w Senacie?

- Po wielu spotkaniach i pracach w komisjach udało się wypracować prawie 60 poprawek różnego rodzaju. Miały one być ewentualnie wprowadzone do ustawy. Na komisji rolnictwa i rozwoju wsi, w której większość ma PiS przegłosowano by odrzucić ustawę w całości. Na komisji ustawodawczej pojawił się wniosek mniejszości dwóch senatorów z Lewicy aby przyjąć ustawę bez poprawek - mówi Janusz Pęcherz.

Na posiedzeniu plenarnym pojawił się wniosek o odrzucenie ustawy w całości. Głosowało za nim 24 senatorów, wśród których było 7 senatorów PiS-u i 14 senatorów Koalicji Obywatelskiej. Odbyło się również głosowanie nad przyjęciem uchwały z 36 poprawkami, która została przyjęta (76 senatorów głosowało za jej przyjęciem, 11 było przeciw, a 10 wstrzymało się).

- Jeżeli chodzi o przygotowanie się do zakazu uboju rytualnego mięsa wołowego, to proces ten potrwa 5 lat, natomiast drobiowego w tej ustawie już nie ma - mówi Janusz Pęcherz.

Jak relacjonuje senator, trwała m.in. dyskusja na temat nie trzymania psa na uwięzi tylko np. w kojcu. Nie było wówczas zgodności, co do wielkości tego kojca, gdyż jedni sugerowali 8 lub 9 metrów, inni mówili o 15 metrach, a inni o większych powierzchniach.

Większość przyjętych poprawek to poprawki zaproponowane przez Komisję Ustawodawczą senatu RP. Obecnie ustawa trafiła ponownie do Sejmu i czekamy co zrobi Sejm, a następnie prezydent RP.

- Nie ma dzisiaj ani klimatu ani czasu, żeby tą ustawą się zajmować. Nie jest to problem najważniejszy do rozwiązania. Mówiłem, że będę skłonny głosować za odrzuceniem ustawy - mówi Janusz Pęcherz. - Nie zgadzamy się z tym by robić zakaz uboju rytualnego drobiu i bydła oraz by czas na dostosowanie się do tego trwał 30 dni. Jak można 30 dni dać na wdrożenie tego 30 dni. Dalej nie ma żadnych rozwiązań dotyczących rekompensat i odszkodowań. Funkcjonujące zgodnie z prawem przedsiębiorstwa, które zatrudniające wiele osób, nagle mają przestać zarabiać i funkcjonować.

Senator KO odniósł się do protestów prowadzonych od kilku tygodni przez rolników. - Nie zgadzam się z taką formą tych protestów. Rozrzucanie obornika przed domem, na ulicy czy gdziekolwiek może być potraktowanie także w kategoriach zagrożenia epidemiologicznego. Takie działanie jest w mojej ocenie niewłaściwe.

 

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ