Rewolucyjne spojrzenie na rehabilitację- Terapia falą uderzeniową oraz wkładkami Neuropedix- „Magdomed”

2014-09-26 07:00:00 reklama@calisia.pl

Terapia falą uderzeniową- nowoczesna metoda walki z bólem. Terapia falą uderzeniową (SWT – Shock wave therapy) stosowana jest od niedawna w urologii, ortopedii, fizjoterapii i medycynie estetycznej oraz medycynie sportowej i jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych terapii przeciwbólowych układu mięśniowo-szkieletoweo.

Pierwszy raz urządzenie do leczenia falą uderzeniową w sporcie zostało zastosowane w 1996 r. przez niemiecki zespół olimpijski podczas igrzysk w Atlancie. W Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej we Francji w 1998 r. trzy spośród uczestniczących zespołów, wliczając zwycięzcę turnieju Francję, wykorzystały urządzenie do leczenia falą uderzeniową, aby przywrócić zawodnikom pełną sprawność.

Na czym polega?
Na obszar zmieniony chorobowo aplikowane jest 1500-3000 impulsów fali uderzeniowej z częstotliwością do 21 impulsów na sekundę. Zabieg trwa 5-15 minut w zależności od jednostki chorobowej i odbywa się bez potrzeby aplikowania leków przeciwbólowych. Zabiegi są wykonywane z 2-3 dniowymi odstępami między kolejnymi sesjami.


Wskazania
W leczeniu ortopedycznym falę uderzeniową stosuje się ze względu na jej przeciwbólowe działanie i stymulację regeneracji tkanek miękkich. Działanie analgetyczne związane jest z dwoma podstawowymi teoriami. Pierwsza z nich mówi, że fala uderzeniowa łagodzi ból poprzez wzrost przepływu krwi i zmniejszenie odczynu zapalnego w miejscu poddawanym działaniu fali. Druga teoria zakłada, że fala uderzeniowa niszczy błonę komórkową, dlatego też przeszkadza w przekazywaniu sygnałów bólu, dając efekt analgetyczny.

Metoda ta daje 60–80% gwarancji poprawy, jest to porównywalne ze skutecznością zabiegu operacyjnego. Najistotniejszy jest fakt, że jest zupełnie nieinwazyjną metodą rehabilitacji. Pacjent może kontynuować pracę lub trening już następnego dnia. Terapię tą można zastosować natychmiast po świeżym urazie i kontuzji, gdyż poprzez odprowadzenie limfy przeciwdziała się pojawianiu dużych obrzęków. Najlepsze efekty osiąga się do 6 godzin od wystąpienia incydentu urazowego. Im wcześniej przeprowadzona zostanie terapia falą uderzeniową, tym lepsze zostaną osiągnięte efekty.

Falę uderzeniową wykorzystuje się najczęściej w leczeniu:

- zapalenia powięzi podeszwowej wraz z ostrogą piętową,
- zapalenia nadkłykcia przyśrodkowego lub bocznego kości ramiennej (łokieć tenisisty i golfisty),
- zwapnienia okołobarkowego,
- zmian przeciążeniowych więzadła rzepki (kolano skoczka),
- zapalenia ścięgna Achillesa,
- zespołu bolesnego barku,
- punktów spustowych,
- podwyższonego napięcia mięśniowego,
- i wiele innych

Ortezy do stóp – na ból stawów i wady postawy?

Choć są już ponad 20 lat stosowane w Polsce i są wynalazkiem na skalę światową, wciąż pozostają nieodkryte przez większość społeczeństwa. Nie zdajemy sobie sprawy, że istnieją takie ortezy do stóp, których noszenie gwarantuje fizjologiczne ustawienie stóp podczas siedzenia, stania i chodu…

A to zapewnia prawidłowe przewodzenie sygnału nerwowego ze stóp do mózgu, a tym samym właściwą pracę mięśni (chód synchroniczny, dwunożny). Noszenie ortez może pozbawić nas bólu stóp, kolan, bioder, kręgosłupa, a nawet barków.

W dzisiejszym zabieganym życiu często nie zwracamy uwagi na nasze stopy, np. kupujemy źle wyprofilowane buty, które niekorzystnie wpływają nie tylko na nasze stopy, ale również na nasz organizm.

Podczas chodzenia, obciążamy przede wszystkim pięty, więc dobrym rozwiązaniem są buty z podwyższonym obcasem. Dla kobiet mogą być to, np. koturny. Ciekawe, że nawet moda męska wprowadza na rynek buty o podwyższonym obcasie. Czy to tylko moda, czy też i wygoda? Innym ,bardziej praktycznym rozwiązaniem, jest „stworzenie” prawidłowego podłoża. Rozwiązaniem są ortezy do stóp.

Czym są ortezy?

Ortezy, gdyż wkładki w tym przypadku to pojęcie zbyt ogólne, dopasowują się indywidualnie kształtem do stóp i są sposobem na wygenerowanie właściwego dla nich podłoża. Jak twierdzą ich zwolennicy, wkładki pomagają przy leczeniu wielu dolegliwości, często nie kojarzonych przyczynowo ze stopami.

Ortezy wykonane są z Formaxu, czyli wysokiej klasy poliolefinowej pianki, która nadaje się do termicznego formowania.

Stosujemy je w przypadkach stopy płaskiej, stopy płasko-koślawej, cukrzycowych i reumatoidalnych deformacjach stóp, zrostach stępu, zapalenia wyrostka piętowego, halluxów, bólu w śródstopiu, zapaleniu ścięgna Achillesa, nierówności kończyn, tzw. ostrogach piętowych, bólach stawu kolanowego, biodrowego, kręgosłupa i wielu innych.

Dlaczego takie wkładki miałyby nam pomagać?
Jak podkreśla fizjoterapeuta, często bólu stawów powinniśmy doszukiwać się właśnie bezpośrednio od stóp. – Z ortopedycznego punktu widzenia, to tak, jak w budowli domu. Jeśli mamy źle wylany fundament, dach też się obsunie. To cały cykl następstw.

Podstawą w tej metodzie leczenia jest dotarcie do przyczyny bólu. Stopa to „mały komputer”. Przewodzi bardzo silny sygnał, wysyłając miliard bitów informacji na sekundę prosto do mózgu. Działanie przy pomocy ortez polega na zmianie, wzmocnieniu sygnału nerwowego, a to właśnie prawidłowe, fizjologiczne ułożenie stopy generuje właściwy sygnał.

Ortezy, podtrzymują sklepienia stopy, ograniczają możliwość urazów. Są wygodne, lekkie, łatwe do czyszczenia, a ponadto izolują stopy od zimna i przegrzania. Nic więc dziwnego, że pacjent, który przychodzi do gabinetu z bólem, np. kolana, wychodząc – już tego bólu nie czuje – opowiada fizjoterapeuta.

Ortezy pomagają również dzieciom, które niechętnie chodzą (niechętnie używają stóp). Są to przypadki, gdy dziecko lubi być noszone, jeździć na rowerku, pływać, natomiast samo nie lubi chodzić. Przyczyną tego jest często zaburzenie przesyłu sygnału stopa – mózg, wynikające z przemieszczenia się po twardych, równych podłożach.

Co ciekawe, ortezy można stosować u każdego pacjenta. Efekt leczniczy można uzyskać od razu. Nie ma działań ubocznych.

Wizyta, podczas której specjaliści dopasowują nam takie ortezy do butów trwa około 40 – 50 minut. Przed wykonaniem ortezy należy przeprowadzić, między innymi, dokładne badanie podoskopowe. W odbiciu lustrzanym obserwujemy obszar i siłę nacisku w danym obrębie stopy. Następnie orteza zostaje precyzyjnie dopasowana do potrzeb pacjenta.

Leczenie tymi metodami z powodzeniem stosowane jest w przychodni NZOZ Magdomed w Kaliszu. Więcej informacji uzyskacie Państwo na stronie www.magdomed.pl


Specjalistyczna Przychodna Rehabilitacyjna NZOZ MAGDOMED
ul.Bolesława Pobożnego 20, 62-800 Kalisz
Czynne od pon.-pt. w godz. 8:00-18:00
Tel. 600 637 340
www.magdomed.pl

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować