Ratusz w "Fotoplastikonie"

2013-01-22 07:40:00 e.

“Dziewiętnastowieczny ratusz kaliski, czyli „w przededniu samorządu miejskiego w Królestwie” - pod takim tytułem w zeszłą sobotę, 20 stycznia odbył się kolejny z cyklu wykładów popularno-naukowych Anny Tabaki i Macieja Błachowicza.

E. Brodnicka
E. Brodnicka
Spotkanie odbyło się w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Tym razem gościem, który wygłosił prelekcję o nieistniejącym już gmachu kaliskiego ratusza był Makary Górzyński - historyk sztuki i architektury, absolwent Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.
- Makary Górzyński jest naszą fascynacją, młodą osobą i młodym badaczem, który zaprezentował swoje własne spojrzenie na temat - spojrzenie, które jest nam bliskie, ale my je też dopiero poznajemy - mówiła Anna Tabaka.
Makary Górzyński urodził się i wychował w Turku. Dawna architektura kaliska zainteresowała go m.in. ze względu na chęć odkrycia nieznanych hart historii. - Tu realizowanych było w XIX wieku bardzo dużo ciekawych inwestycji architektonicznych, a w literaturze humanistycznej krajowego obiegu nie ma ani słowa. W podręcznikach traktujących o wieku XIX, nie ma wzmianki ani o Parku Miejskim, ani o ratuszu i Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego, nic o Kaliszu nie ma. Zostało jeszcze wiele pracy przed nami, by to wszystko odkryć - mówił prelegent.
"Fotoplastikon" czekają zmiany - ma pojawiać się coraz więcej zaproszonych gości. - Chcemy zapraszać więcej gości, przewietrzyć całą tą formułę, by było tu więcej życia. Nie powinno być tak, że tylko my cały czas prezentujemy swoje spojrzenie na Kalisz, trochę się tego Kalisza też cały czas uczymy, a dzisiejsze spotkanie było dla mnie jako osoby współorganizującej powiewem świeżości - powiedział Maciej Błachowicz, jeden z organizatorów spotkań.
Wyjątkowość niedzielnego spotkania podkreślały prezentowane podczas wykładu slajdy - materiały w większości pochodziły z prywatnych, niepublikowanych kolekcji.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować