Ratoń – o życiu i twórczości „poety wyklętego”

2014-02-27 07:15:00 AB

Poezja Kazimierza Ratonia – będzie przedmiotem rozważań podczas spotkania literackiego, organizowanego przez Stowarzyszenia Promocji Sztuki Łyżka Mleka. O życiu artysty opowie Maria Florczak. Zapraszamy także do wspólnego czytania fragmentów dzieł.

Spotkanie odbędzie się 4 marca, o godz. 17.00, w filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej, przy ul. Tuwima 10 w Kaliszu. Uświetni ono obchody 72. rocznicy urodzin poety.

Wcześniej, o godz. 12.00 w Zespole Szkół Techniczno-Elektronicznych, przy ul. Częstochowskiej 99, zostaną przeprowadzone warsztaty literackie w oparciu o teksty Ratonia.


Kazimierz Ratoń urodził się 4.03.1942 r., zmarł (najprawdopodobniej w styczniu) 1983 r. w Warszawie). Jeden z najbardziej znanych polskich „poetów wyklętych”. W latach 60. był związany z grupą Współczesność. Wiersze, prozy poetyckie, tłumaczenia i recenzje publikował m.in. w „Kulturze”, „Poezji”, „Kierunkach”, „Za i Przeciw”, „W drodze”, „Literaturze” i w „Więzi”. Przez większą cześć życia ciężko chorował na gruźlicę. Zmarł w osamotnieniu, skłócony z rodziną i odrzucony przez środowisko literackie.

Twórczość:
“Pieśni północne”, 1972
“Gdziekolwiek pójdę…”, 1974
“Pieśni ocalone”, 1992
“Poezje”, 2002
“Dziennik. Proza. Teksty krytyczne”, Oprac. i posłowie Magdalena Boczkowska. Wstęp Jan Zdzisław Brudnicki, 2012.


Tak poeta przedstawia swój autoportret:

Chory
Z wyjętymi wnętrznościami
Z wyjętym sercem
Z wyjętym mózgiem
Gnijący szkielet
Gnijące mięso
Gnijący grób
Zmurszały krzyż

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować