Społeczne

"Prehistoryczne gady Polski" – kaliszanin tworzy animowany komputerowo film paleontologiczny!

2020-10-17 09:30:00 red

Pochodzący z Kalisza paleoartysta i paleontolog Szymon Górnicki kieruje niezależnym zespołem, który tworzy pierwszy w Polsce całkowicie animowany komputerowo paleo-dokument. Jest to o tyle ciekawe, że film będzie pokazywał zwierzęta zamieszkujące Polskę w erze dinozaurów.

„Prehistoryczne gady Polski”
„Prehistoryczne gady Polski”

"Prehistoryczne gady Polski" to pierwszy tego typu film na świecie tworzony przez niezależny zespół - Mam przyjemność współpracować z wspaniałymi, utalentowanymi ludźmi reprezentującymi rozmaite pasje, oraz konsultować się z naukowcami z różnych uniwersytetów. Szczególnie chciałbym podkreślić talent mojej prawej ręki, artystki 3D, Joanny Kobierskiej – opowiada Szymon Górnicki.

Film przeniesie nas w podróż w czasie miliony lat wstecz, do późnego triasu – do początków ery dinozaurów - Nasz kraj znajdował się wówczas znacznie bardziej na południu globu i był częścią jednego wielkiego super kontynentu. Teren ten był równiną, przeplataną przez rzeki tworzące rozlewiska i bagna. Obszary podmokłe były pokryte głównie przez duże skrzypy i paprocie, podczas gdy w suchszych okolicach rozwijały się iglaki. Panował klimat ciepły, subtropikalny. Istniały tylko dwie pory roku: deszczowa i sucha. W takim świecie żyły silezaury oraz wiele innych fascynujących mezozoicznych zwierząt – tłumaczy Szymon Górnicki.

„Prehistoryczne gady Polski” - zobacz demo zwiastun

Realistyczna animacja przedstawia samca welociraptora.

Cały świat mezozoicznej Polski wraz z bohaterami filmu powstaje w różnych programach komputerowych. Każda rekonstrukcja wymarłego zwierzęcia jest wykonana z ogromną dbałością o szczegóły, nawet detale typu szerokość łusek są dokładnie przemyślane. Paleoartyści bazują na szkieletach, następnie odtwarzają mięśnie, skórę i inne tkanki miękkie bohaterów.

Dokument kierowany jest do odbiorców w każdym wieku, a głównym celem jest przekazanie aktualnej wiedzy naukowej na temat mezozoicznego świata Polski.

- Odkrycia paleontologiczne oraz naukowa dedukcja tworzą scenariusz obrazu. Będzie to wyjątkowy dokument ponieważ większy głos będą w nim mieli paleontolodzy. Do tej pory filmowcy używali paleontologów jako konsultantów, których nie zawsze dokładnie słuchali. Efekt to niekiedy nawet rażące błędy w filmach które mają edukować, w „Prehistorycznych gadach Polski” ma być inaczej – przekonuje Górnicki.

Film docelowo ma pojawić się w serwisach VOD oraz telewizjach. Produkcja jest na początkowym etapie, dlatego jeszcze nie wiadomo, kiedy film będzie miał swoja premierę. Najbardziej prawdopodobną datą jest rok 2022.

Szymon Górnicki – paleoartysta i paleontolog z Kalisza. Autor artykułów (naukowych oraz popularnonaukowych), ilustracji, modeli oraz prelekcji. Absolwent geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Odkąd pamięta fascynowały go dinozaury, pasją tą uwielbia zarażać do dziś. Charakterystyczną częścią jego kreatywnej pracy są satyryczne paleontologiczne rysunki. Współcześnie angażuje się w paleoartystyczne projekty, pisanie publikacji, przeprowadzanie wywiadów oraz szeroko pojętą edukacje paleontologiczną. Swoje prace publikuje na stronie www.szymongornicki.com. Poza paleontologią i paleosztuką, interesują go efekty specjalne w filmach, konwenty oraz modelarstwo.

 

www.prehistorycznegadypolski.pl

www.prehistoricreptilesofpoland.com

www.facebook.com/prehistorycznegadypolski/

www.facebook.com/PrehistoricReptilesOfPoland

www.instagram.com/prehistorycznegadypolski/

www.instagram.com/prehistoricreptilesofpoland/

www.twitter.com/OfPrehistoric

www.youtube.com/channel/UC_ydv4EM24LVFYoJ8UZ84Aw

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ