Społeczne

Poznaliśmy Kaliszankę Roku 2021! [zdjęcia]

2022-05-13 09:00:00 BK

12 maja w Sali Kameralnej WPA UAM odbyła się Gala Kaliszanki Roku. Tytuł został przyznany po raz pierwszy. Kompas wskazujący tylko dobry kierunek trafił do Ireny Sawickiej - przez blisko trzydzieści lat związanej z kaliskim samorządem, przez 26 lat skarbniczki miasta, a obecnie szefowej Zarządu Okręgowego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Jedenaście kandydatek zgłoszono do tytułu Kaliszanka Roku 2021. Nominowane zostały: Grażyna Adamin, Ewa Andrysiak, Daria Fiechowska, Aldona Adamiak-Sadowska, Ilona Kapitaniak, Jolanta Krzyżan, Wiesława Machowska, Ewa Mąkowska, Ewelina Roszak, Irena Sawicka, Mariola Troczyńska.

Tytuł Kaliszanki Roku 2021 decyzją specjalnie powołanej kapituły otrzymała Irena Sawicka!

IRENA SAWICKA - przez blisko trzy dekady pracowała na rzecz miasta, przez 26 lat na stanowisku skarbniczki miasta, była zatrudniona w kaliskim magistracie od 1994 do 2020 roku. Od początku na stanowisku skarbnika, dodatkowo pełniła funkcję głównej księgowej budżetu. W swojej karierze zawodowej współpracowała z pięcioma prezydentami miasta, Nadzorowała tworzenie wieloletnich planów finansowych, brała udział w sesjach i komisjach Rady Miasta Kalisza. Zawsze wyróżniały ją profesjonalizm, sumienność, życzliwość i właściwe reprezentowanie miasta. Po zakończeniu pracy zawodowej zaangażowała się w działalność na rzecz seniorów. Jest przewodniczącą Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Emerytów, rencistów i inwalidów. Organizacja ta zrzesza 9000 osób. Pani Irena aktywnie i z wielkim zaangażowaniem pełni funkcję społeczną. Zapewnia seniorom możliwość dokształcania się, dbania o zdrowie czy realizację pasji i zainteresowań. Niezwykłe, wieloletnie zaangażowanie na rzecz Miasta i samorządu, łączenie pracy zawodowej opartej na ekonomii z udziałem w życiu kulturalno-społecznym Kalisza.

Nagrodę wręczył prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.

- Cieszy mnie ten wybór. Pani Irena pracowała z pięcioma prezydentami miasta. Ja także miałem zaszczyt z nią współpracować! Doceniono osobę oddaną naszemu miastu, profesjonalną, zaangażowaną, życzliwą. Spełnioną zawodowo i w życiu prywatnym. Serdecznie gratuluję laureatce i wszystkim nominowanym oraz Kaliskiej Radzie Kobiet, która zorganizowała plebiscyt i galę - mówił prezydent.

Galę uświetniły występy studenci kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej.

Uzasadnienie werdyktu kapituły:

"Irena Sawicka, urodziła się w Kaliszu i z tym miastem – co zawsze podkreśla jest szczególnie związana. Właśnie Kalisz jest jej miejscem na ziemi.

Jest ekonomistką. Ukończyła Technikum Ekonomiczne w Kaliszu i Akademię Ekonomiczną w Łodzi.

Była i pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy kaliskiego Ratusza. Przez blisko trzy dekady pracowała na rzecz miasta: przez 26 lat na stanowisku skarbniczki, a więc jednym z najważniejszych stanowisk w samorządzie.

W swojej karierze zawodowej współpracowała z aż pięcioma prezydentami miasta. I – co należy podkreślić – niezależnie od uwarunkowań politycznych, zmieniających się koalicji oraz rad miasta - świetnie radziła sobie w tym, zdecydowanie męskim gronie.

Przez lata finanse miasta trzymała w garści kobieta! Pani Irena nadzorowała tworzenie wieloletnich planów finansowych, brała udział w sesjach i komisjach Rady Miasta. Zajmowane stanowisko wymagało od niej stałego rozwoju, szkolenia się, współpracy z wieloma instytucjami zewnętrznymi oraz wszystkimi wydziałami i jednostkami Miasta, organizacjami pozarządowymi. Robiła to świetnie!

Zawsze wyróżniały ją profesjonalizm, sumienność, życzliwość, wzorowe reprezentowanie miasta. Cieszyła się szacunkiem i sympatią współpracowników oraz przełożonych.

Przez lata równolegle zaangażowana była - i pozostaje - w życie kulturalne i sportowe oraz społeczne miasta. Teatr, koncerty Filharmonii Kaliskiej, wydarzenia sportowe, spotkania integracyjne, marsze... Tam zawsze można było spotkać panią Irenę.

Cechuje ją duża wrażliwość społeczna. Wielokrotnie pomagała ludziom w trudnej sytuacji życiowej. Na jej pomoc zawsze można liczyć.

Pracę zawodową Irena Sawicka zakończyła w czerwcu 2020 roku. Swoje umiejętności organizacyjne, energię i doświadczenie postanowiła wykorzystać w działalności na rzecz seniorów. Została przewodniczącą Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Organizacja ta zrzesza 9000 osób z terenu dawnego województwa kaliskiego. Z zaangażowaniem pełni funkcję społeczną. Zapewnia seniorom możliwość dokształcania się, dbania o zdrowie, realizację pasji i zainteresowań.

Nie sposób nie wspomnieć tutaj, że pani Irena Sawicka jest spełnioną mamą i babcią. Niemal w pełni samodzielnie – bo przed 27 laty zmarł jej mąż – wychowała dwoje dzieci.

Syn Dawid jest prawnikiem, córka Eliza – ekonomistką. Pani Irena jest dumna z ich osiągnięć. Cieszy się także miłością trojga wnucząt.

Kocha przyrodę i podróże – i te bliskie, i te dalekie. Znajduje czas na dbanie o ogród.

Szanowni Państwo, Irena Sawicka jest przykładem kobiety spełnionej. W opinii Kaliskiej Rady Kobiet oraz Kapituły plebiscytu może być wzorem dla kolejnych pokoleń kaliszanek."

A oto ONE! Wspaniałe kobiety nominowane do tytułu Kaliszanka Roku 2021 sportretowane przez Paweł Madaj fotografia. Wszystkie otwarte, aktywne, zaangażowanie, z pasją.
 
Aldona Adamiak-Sadowska – wolontariuszka w fundacji Chops, wcześniej była wiceprezeską stowarzyszenia Misja Miłosierdzia. Pomaga samotnym matkom, osobom wykluczonym społecznie, bezdomnym, z uzależnieniami. Rozwiązuje problemy osobiste, natury psychologicznej i społecznej.
Współpracuje i wspiera wiele instytucji pomocowych, pisze artykuły. Tworzy rękodzieło, które trafia na aukcje charytatywne.
 
 
Grażyna Adamin – od lat zaangażowana społecznie. Propaguje aktywny tryb życia, sport i turystykę rowerową. Prowadzi działalność edukacyjną. Jest organizatorką i współorganizatorką wielu marszy, pikników, spartakiad. Przyczynia się do integracji międzypokoleniowej. Współpracuje z wieloma organizacjami i stowarzyszeniami. Otwarta i zaangażowana.
 
 
Prof. Ewa Andrysiak – jest uznaną naukowczynią, bibliolożką, specjalistką w zakresie historii książki. Działa na rzecz kobiet, popularyzując dokonania kaliskich działaczek społecznych, jak Felicja Łączkowska czy Melania Parczewska. Bierze udział w konferencjach i spotkaniach naukowych, organizowanych przez ośrodki uniwersyteckie, takich jak: „Kobiety Polsce, Polska kobietom 1918–2019” czy „Kobiety w Niepodległej”. Społeczniczka popularyzująca historię Kalisza i regionu, szczególnie w obszarze nauki, oświaty i kultury. Organizuje otwarte spotkania, szerzące wiedzę i kulturę Ziemi Kaliskiej.
 
 
Daria Fiechowska – założycielka azylu dla bezdomnych zwierząt – Kosmate szczęście. Dom tymczasowy powstał przed 14 laty. Zwierzęta czekają tu na nowy dom. Niezwykle oddana i społecznie zaangażowana w sprawy zwierząt w naszym mieście. Ceniona także jako behawiorystka, służy pomocą i radą wszystkim zwierzolubom.
 
 
Ilona Kapitaniak – nauczycielka języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu. Realizuje swoje powołanie pedagogiczne, a równolegle jest niezwykle zaangażowana w upowszechnianie nordic walking. Od chwili powstania działa w Stowarzyszeniu Kalisia Nordic Team. Upowszechnia aktywny tryb życia i marsz z kijkami wśród kaliszan w każdym wieku. Zaraża swoją pasją kolejne osoby.
 
 
Jolanta Krzyżan – przedsiębiorczyni, która oprócz prowadzenia biznesu gastronomicznego wspiera artystów, organizuje wydarzenia kulturalne, gale charytatywne. Buduje pozytywny wizerunek miasta. Od ponad dwudziestu lat prowadzi restaurację Roma w Kaliszu, a w ostatnich latach poszerzyła działalność prowadząc ze swoim partnerem kompleks hotelowo-biznesowo-kulturalny Calisia One.
 
 
Wiesława Machowska – przez lata zaangażowana w popularyzację folkloru Ziemi Kaliskiej. Brała udział w wielu koncertach, biesiadach, pokazach etnograficznych w kaliskim Grodzie Piastów na Zawodziu upowszechniając dziedzictwo kulturowe regionu. Zaangażowana w działalność kaliskiego Stowarzyszenia Emerytów, Rencistów i Inwalidów, którego jest wiceprezeską. Aktywizuje seniorów, organizuje spotkania,
zabawy i wyjazdy.
 
 
Ewa Mąkowska – nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 2 w Kaliszu. Aktywizuje uczniów na różnych polach. Realizuje wiele projektów, gry miejskie, konkursy. Jest prezeską Kaliskiego Stowarzyszenia Stacja Inspiracja, współtwórczynią Kaliskiego Klubu Znaczkomaniaków. Propaguje aktywne spędzanie czasu, pasjonatka historii Kalisza i regionu.
 
 
 
Ewelina Roszak – jest terapeutką, pracuje z osobami starszymi i niepełnosprawnymi.
Prowadzi działalność charytatywną. Poprzez swoje projekty integruje pokolenia. Propaguje zdrowy tryb życia. Jest organizatorką rajdów rowerowych i innych wydarzeń sportowo-rekreacyjnych.
 
 
Irena Sawicka – przez blisko trzy dekady pracowała na rzecz miasta: przez 26 lat na stanowisku skarbniczki miasta. W swojej karierze zawodowej współpracowała z pięcioma prezydentami miasta.
Po zakończeniu pracy zawodowej w ratuszu zaangażowała się w działalność na rzecz seniorów.
Jest przewodniczącą Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Organizacja ta zrzesza 9000 osób. Z zaangażowaniem pełni funkcję społeczną.
 
 
Mariola Troczyńska – działalność społeczną łączy z prowadzeniem własnego salonu jubilerskiego. Wspiera wiele wydarzeń i organizacji pomocowych, jak Fundacja Abba Pater czy Chops. Spieszy z pomocą ofiarom przemocy, samotnym matkom czy osobom starszym. Podczas pandemii Covid-19 była wolontariuszką w kaliskim Domu Pomocy Społecznej.
 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ