Społeczne

Poseł KO interweniuje ws. węzła wodnego i regulacji Prosny

2020-09-21 16:30:00 BK

Urząd Marszałkowski w Poznaniu planuje przeznaczyć 1 mld złotych dodatkowych środków unijnych m.in. na budowę zbiornika retencyjnego w Wielowsi Klasztornej. W tę inwestycję ma zostać wpisany także kaliski węzeł wodny. Poseł Koalicji Obywatelskiej Mariusz Witczak będzie interpelował ws. regulacji rzeki Prosny.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Węzeł wodny Kalisza stanowi rzeka Prosna oraz kanały: Rypinkowski i Bernardyński. Chodzi również o budowę zbiornika retencyjnego w Wielowsi Klasztornej, którego pierwsze projekty powstały 40 lat temu. Urząd Marszałkowski w Poznaniu planuje przeznaczyć 1 mld zł środków unijnych, m.in. właśnie na tę inwestycję. 

- Przez ostatnie dni prowadziłem konsultacje. Radziłem się fachowców i ekspertów na temat możliwości realizacji tej inwestycji przy okazji budowy zbiornika Wielowieś Klasztorna. Efektem tego jest moja interpelacja do premiera Morawieckiego jak i pismo do prezesa Wód Polskich - mówi poseł KO Mariusz Witczak. - W tym dokumencie akcentuję problemy suszy hydrologicznej, bo nie tylko kwestie antypowodziowe realizowane w kierunku Wielowieś Klasztorna są istotne, ale istotne są również inwestycje dotyczące stepowienia Polski. Zwracam uwagę na konieczność realizacji ważnych inwestycji jak regulacja i wyczyszczenie kanałów i rzeki na terenie miasta, budowa progu wodnego poniżej Kalisza, jednocześnie podnoszącego poziom wód w rzece i w kanałach.

Według posła konieczna jest również budowa wałów na Prośnie, które pomogą zabezpieczyć ważne budynki przy rzece m.in. Seminarium Duchowne. Konieczna jest budowa zapory na Swędrni, która zabezpieczyła by Rajsków przed powodziami.

- To, że dzisiaj Polska stepowieje nie zwalnia nas z inwestycji przeciwpowodziowych. Pojawiają się pomimo stepowienia, takie lata, że wody jest w nadmiarze - mówi poseł KO. - Chcemy przywracać Prosnę w mieście dla celów turystycznych i rekreacyjnych. Żeby to zrobić w sposób profesjonalny to rzekę trzeba dokładnie wyczyścić, żeby sobie pomarzyć o bulwarach nad Prosną.

Projekty budowy zbiornika retencyjnego w Wielowsi Klasztornej powstały 40 lat temu. Dziś potrzeby i charakter rzeki są inne.

- Oczywiście wnoszę, żeby przeanalizować na nowe wszystkie plany. Inną sytuację hydrologiczną obserwowaliśmy wiele lat temu. Nad projektami pracują eksperci - mówi Mariusz Witczak.

 

Kalisz, dnia 19.09.2020r.

 

Mariusz Witczak

Poseł na Sejm RPMateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów

 

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zgodnie z ustaleniami Szczytu Unii Europejskiej rozpoczęło przygotowania do opracowania Krajowego Programu Odbudowy. Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyjął listę projektów, które stanowią propozycje do realizacji w ramach KPO i przesłał je do MFiPR. Wśród projektów przesłanych do ministerstwa jest zadanie „Zbiornik Wielowieś Klasztorna na rzece Prośnie” , na który to projekt UMWW planuje przeznaczyć 1 000 400 000,00 zł.

Zbiornik „Wielowieś Klasztorna” to inwestycja na którą Miasto Kalisz i jego mieszkańcy czekają już pół wieku. Jest on konieczny by chronić miasto przed powodziami wezbranej rzeki Prosny. Niestety takie zdarzenia miały miejsce w 1985, 1997 i 2010 roku. Była to podstawowa funkcja planowanej inwestycji, obok innych, takich jak produkcja czystej energii, gospodarka rybacka czy rozwój sportu i rekreacji. Od kilkunastu lat, a szczególnie w ostatnich latach na drugi najważniejszy cel budowy zbiornika wysuwa się retencja wody, a więc ochrona ludności tej części Południowej Wielkopolski przed skutkami suszy. Na tym obszarze w ostatnich latach występują susze hydrologiczne, a hydrolodzy i klimatolodzy ostrzegają przed stepowieniem tego obszaru. Wszystko to powoduje, że realizacja tego zadania jest konieczna w najbliższej perspektywie czasowej. Z powodów zmian hydrologicznych w porze letniej na rzece Prośnie obserwuje się dramatycznie niski poziom wody. Szczególnie widoczne jest to w Kaliszu zarówno na rzece Prośnie jak i jej kanałach Bernardyńskim i Rypinkowskim. W chwili obecnej przez miasto rzeką i kanałami płynie strużka wody co powoduje zarastanie koryt i suszę hydrologiczną na przylegającym obszarze. Mamy więc teraz do czynienia z brakiem wody w korycie, a w okresie wiosennym może wystąpić powódź bądź podtopienia.

Nie ulega wątpliwości, że aktualnie pełna realizacja celu przewidzianego dla wyżej wymienionego projektu wymaga uzupełnienia o następujące zadania :

- regulacja i wyczyszczenie rzeki i jej kanałów na terenie miasta,

- budowa progu wodnego poniżej Kalisza, a jednocześnie podnoszącym poziom wody w

rzece i jej kanałach,

- budowa brakujących wałów na Prośnie chroniących różne budowle m.in. Seminarium

Duchowne,

- budowa zapory na Swędrni, co definitywnie ochroniłoby przed powodzią Rajsków –

dzielnicę Kalisza.

W związku z powyższym zwracam się do Pana Premiera o wykonanie szczegółowych analiz, które umożliwią wykonanie wyżej wymienionych zadań w Węźle Wodnym Kalisz w ramach realizacji projektu „Zbiornik Wielowieś Klasztorna na rzece Prośnie” .

Wykonanie przedstawionych robót zabezpieczyłoby Miasto Kalisz przed powodzią, ale i przed negatywnymi skutkami przewidywanych przez klimatologów i hydrologów suszy hydrologicznej i stepowienia terenu daleko wykraczającego poza granice Kalisza. Biorąc pod uwagę, że koszty wykonania tych zadań stanowiłyby znikomy procent kosztów budowy Zbiornika Wielowieś Klasztorna, należałoby je wykonać równocześnie i w ten sposób kompleksowo rozwiązać problemy, które mogą pojawić się w przyszłości w przypadku braku ich realizacji.

 

 

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ