Społeczne

Porozumienie w Kaliszu ws. marszu nacjonalistów: "to biznes, który chcemy ukrócić". Sprawa trafi do Urzędu Skarbowego

2021-11-16 14:30:00 BK

16 listopada przedstawiciele partii Gowina Porozumienie w Kaliszu odnieśli się do wydarzeń z 11 listopada w Kaliszu i działalności organizatorów marszu. Jak twierdzą główną pobudką, która kieruje aktorem i patostreamerem są pieniądze. Jego sprawa trafi do Urzędu Skarbowego.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Porozumienie w Kaliszu skomentowało wydarzenia, jakie miały miejsce podczas marszu nacjonalistów w naszym mieście 11 listopada.

- Uważamy, że tego typu marsze nie powinny mieć miejsca w naszym mieście. Jest to coś co jest obrzydliwe i co stawia nasze miasto w złym świetle, oraz wśród miast nieprzyjaznych. Nie jesteśmy antysemitami. Kaliszanie są otwarci i tolerancyjni czego dowodzi historia naszego miasta - mówił Mateusz Niżniowski, Porozumienie Kalisz. - Spaleniem Statutu Kaliskiego powinna zająć się prokuratura i powinny zostać wyciągnięte konsekwencje wobec osób, które dopuściły się tego czynu.

Według Porozumienia organizatorzy wydarzenia zrobili niezły biznes i zarobili niemałe pieniądze.

- Niestety lokalni politycy nie stanęli na wysokości zadania, nie pokazali nic, co można by zrobić realnie. Naszym zadaniem jako Porozumienia jest złożenie zawiadomienia do Urzędu Skarbowego, wniosek o przeprowadzenie kontroli skarbowej. Pan Wojciech O., aktor i reżyser, który cało to wydarzenie zorganizował, to człowiek, który ma świadomość jak przyciągnąć uwagę ludzi i by wokół niego pojawiło się zainteresowanie oraz jak zarobić pieniądze. Te pieniądze zostały zarobione. Z naszych informacji wynika, że kwota jaka została zarobiona podczas organizacji wydarzenia to od 350 tys. zł do pół miliona. Niestety z naszych obserwacji wynika, że wszystkie rzeczy sprzedawane na tym marszu, jak koszulki, flagi, gadżety, książki, nie były w żaden sposób rozliczane na podstawie paragonów czy innej formy potwierdzenia sprzedaży - mówił Szymon Furman, szef kaliskiego Porozumienia. 

Porozumienie złożyło w tej sprawie wniosek do Urzędu Skarbowego w Kaliszu.

 

Treść wniosku do Urzędu Skarbowego:

Zwracam się z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli skarbowej wobec Marcina O. i Wojciecha O., którzy byli głównymi organizatorami nacjonalistycznego marszu w Kaliszu, w dniu 11 listopada 2021 roku. Podczas tego marszu prowadzona była działalność handlowa, sprzedawane były w masowej ilości, książki, koszulki, flagi i inne tego typu gadżety, lecz nie były wydawane paragony i inne potwierdzenia świadczące o zakupie przedmiotów. Ponadto sprzedany towar nie był wprowadzany do żadnej kasy fiskalnej, co w świetle przepisów oznacza ukrywanie dochodów. Z informacji, które posiadam wynika, że organizatorzy zarobili od 350 tys. zł do nawet pół miliona zł.

 

- Złożyliśmy ten wniosek z troski o dobro publiczne. Niestety takie sytuacje jak marsz 11 listopada, miały miejsce już wcześniej. Wojciech O. na naiwności ludzi i skrajnie faszystowskich poglądach zarabia niemałe pieniądze. Jest określenie na takich ludzi - patostreamer. Pytanie czy te wszystkie zarobione pieniądze są opodatkowane i odprowadzane do budżetu państwa - komentuje Szymon Furman. - Robienie polityki z takich ludzi sprawia, że mają rozgłos, zarabiają więcej pieniędzy i rosną w siłę. Naszym zadaniem jest to by takie sprawy możliwie najszybciej zakańczać. Mamy nadzieję, że organizatorzy to odczują.

Porozumienie apeluje by nie nagłaśniać sprawy Marcina O. i Wojciecha O. bo to jest tylko na ich korzyść. Apelują też do lokalnych parlamentarzystów i samorządowców by podjąć realne działania w tej sprawie. Zgłaszanie projektów uchwał i deklaracji ws. Kalisza bez nienawiści to według Porozumienia robienie polityki.

- To co robi Wojciech O. to zwykła szopka i teatr dla naiwnych. To jest biznes, który chcemy ukrócić - dodaje Szymon Furman.

 

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować