Polityka

Poprawki Koalicji Obywatelskiej do budżetu państwa odrzucone. Chodzi m.in. o środki na obwodnicę Kalisza

2021-01-09 08:30:00 BK

Poseł Koalicji Obywatelskiej Mariusz Witczak zgłosił w grudniu ubiegłego roku poprawki do budżetu państwa dotyczące inwestycji drogowych dla naszego regionu. Chodzi m.in. o 105 mln zł na  przebudowę drogi krajowej 25. Wszystkie 5 poprawek Sejm odrzucił w głosowaniu.

Fot. Błażej Krawczyk
Fot. Błażej Krawczyk

Sejm uchwalił w grudniu ustawę budżetową na 2021 r. z deficytem na koniec roku w wysokości 82,3 mld zł.  Za jego przyjęciem zagłosowało 234 posłów, przeciw było 220, a 1 poseł wstrzymał się od głosu. Wcześniej odrzucono wniosek KO o odrzucenie budżetu w całości.

Posłowie mieli do rozpatrzenia miał niemal 900 poprawek, ponad 600 wniosków mniejszości (poprawek zgłoszonych po pierwszym czytaniu odrzuconych przez sejmową Komisję Finansów Publicznych) i prawie 280 poprawek zgłoszonych w drugim czytaniu.

- Budżet zawierający poprawki opozycji został jedną poprawką odrzucony. Posłowie PiS-u zagłosowali przeciwko wszystkim poprawkom lokalnym, które złożyliśmy. Dotyczą one DK 25, obwodnicy Kalisza, DK 11 i rozpoczęcia budowy DK12. Jesteśmy z tego powodu głęboko rozczarowani. Na szczęście mamy Senat i te poprawki będą przywrócone przez senatora Janusza Pęcherza - mówił poseł Koalicji Obywatelskiej Mariusz Witczak.

Poprawki złożone przez posła Koalicji Obywatelskiej do budżetu państwa:

- Poprawka pn. Budowa drogi ekspresowej S11 - drugi etap (Witaszyce-Kotlin) to kwota 105 mln zł

- Budowa drogi ekspresowej S25 - połączenie aglomeracyjne Ostrów Wielkopolski-Kalisz, dokończenie obwodnicy Nowych Skalmierzyc - kwota 75 mln zł

- Budowa drogi ekspresowej S11 - obwodnica Pleszewa - kwota 50 mln zł

- Budowa drogi ekspresowej S12 - od węzła Sieradz do zachodniej granicy Polski - 26 mln zł

- Budowa drogi krajowej DK25 - Ostrów Wielkopolski - Kalisz - autostrada A2 wraz z obwodnicą Kalisza. Kwota to 30 mln zł

- W poniedziałek rozpocznie się posiedzenie plenarne Senatu, na którym złożymy poprawki. Będzie ono dotyczyć właśnie budżetu państwa na 2021 rok - mówił senator Janusz Pęcherz.

Ustawa budżetowa na 2021 r. przewiduje, że dochody budżetu państwa wyniosą 404,4 mld zł, a wydatki 486,7 mld zł, co oznacza, że przyszłoroczny deficyt wyniesie 82,3 mld zł. Według resortu finansów taki deficyt pozwoli zabezpieczyć środki na wzmocnienie rozwoju gospodarki dotkniętej przez COVID-19, m.in. poprzez inwestycje. Kontynuowane mają być też priorytetowe działania rządu w zakresie polityki społeczno-gospodarczej.

Zaplanowano deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) na poziomie ok. 6 proc. PKB, a dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (zgodnie z definicją UE) na poziomie 64,7 proc. PKB.

- Budżet na rok 2021 jest trudny do interpretacji. Pracujemy tak naprawdę nad dwoma budżetami - 2020 i 2021 - mówi senator Janusz Pęcherz. - W budżecie na inwestycje jest stosunkowo za mało, na służbę zdrowia zdecydowanie za mało, również subwencja oświatowa jest mała. W tych trzech zakresach będziemy próbowali jako większość senacka wprowadzić poprawki na około 6 mld zł. 

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ