Piąty sezon Kaliszobrań

2013-01-20 22:42:13 Łukasz

”Wypożyczyć, czy kupić? – rzecz o kaliskich bibliotekach i księgarniach” – takie hasło towarzyszyło pierwszemu w 2013 roku Kaliszobraniu, które miało podwójną atrakcję.

W sobotę, 19 stycznia 2013 r., kaliscy przewodnicy PTTK zaprosili do gościnnej auli kaliskiej PWSZ wszystkich chętnych, by wspólnie rozpocząć piąty sezon Kaliszobrań – niezmiennie popularnej w mieście cyklicznej imprezie krajoznawczej.
Komentując styczniowe spotkanie, dr Piotr Sobolewski, prezes kaliskich przewodników PTTK, mówi: „Lista tematów związanych z historią i dziedzictwem kulturowym naszego miasta jest długa i pojawiają się coraz to nowe zagadnienia, o których warto opowiedzieć. Tym razem w kręgu zainteresowań znalazła się historia kaliskich bibliotek i księgarni, którą przedstawił starszy kustosz Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu – pani Małgorzata Kowalewska. Było więc o najstarszych kaliskich księgozbiorach gromadzonych w klasztorach jeszcze w okresie przed wynalezieniem druku, o ręcznie przepisywanych i czytanych – dosłownie: od deski do deski - pierwszych książkach, o kolejnych bibliotekach – szkolnych, akademickich, prywatnych i należących do licznych organizacji działających w naszym mieście. Było o bibliotece rosyjskiej i żydowskiej i żmudnych staraniach o zorganizowanie polskiej biblioteki publicznej”
Uczestnicy spotkania dowiedzieli się o powstałych na początku XX wieku bibliotekach przy Towarzystwie Kursów Popularnych im. Adama Asnyka i działającej w ramach Polskiej Macierzy Szkolnej, a opartej na księgozbiorach prywatnych społeczniczek spotykających się na „piątkach literackich” – bibliotece im. Adama Mickiewicza. Księgozbiory obu tych instytucji przechodziły różne koleje losu, a większa ich część znalazła swój koniec w zasypanej przez hitlerowców Babince.
Na historycznej mapie kaliskich bibliotek swoje miejsce miały także TURu i PPS im. Józefa Piłsudskiego, żydowska Bundu, Towarzystwa Muzycznego, Towarzystwa Lekarskiego, książnica pedagogiczna, czy biblioteka przy muzeum.
Obraz kaliskich bibliotek – uzupełniony przez Piotra Sobolewskiego (pomysłodawcy cyklu Kaliszobrań, kaliskiego Punktu Widzenia, czy współtwórcy Happeningu Przewodnickiego) ciekawostkami z adresami i liczbami w rolach głównych oraz panoramą współcześnie funkcjonujących w Kaliszu placówek - dopełniła prezentacja najbardziej znanych kaliskich księgarzy – od przybyłego do nas już w XVII w. Wojciecha Kolasy, poprzez Walentego Stanczukowskiego i Kazimierza Asnyka, Henryka Hurtiga, Jakuba Fingerrhuta i Jakuba Lubelskiego aż po Bronisława Szczepankiewicza. Piotr Sobolewski – „Hasło tej „książkowej” edycji brzmiało: wypożyczać czy kupować – ale przecież konkluzja jednego z uczestników była bardziej dosadna – przede wszystkim czytać, gdyż jego (i nie tylko jego) obserwacje i dane statystyczne są w tej mierze wszak alarmujące”
Drugą część XLI Kaliszobrania stanowił konkurs sprawdzający wiedzę uczestników dotychczasowych spotkań z miejscowymi przewodnikami turystycznymi. Wzorując się na popularnym teleturnieju „1 z 10” organizatorzy – głównie młodsi stażem przewodnicy, absolwenci ostatniego kursu – przygotowali specjalną atrakcję dla blisko osiemdziesięciu przybyłych, mimo niesprzyjających warunków pogodowych, Kaliszobrańców. Po kilku rundach pytań o różnym poziomie trudności, wyłoniony został zwycięzca – pan Jacek Pawelski, który wygrał m.in. cyfrowy aparat fotograficzny. Spośród nagród uczestnicy mogli wygrać: vouchery na lunch w Cafe.Calisia.pl, pozycje książkowe, koszulki i gadżety ufundowane przez Biuro Promocji i Współpracy Międzynarodowej Miasta Kalisza, materiały promocyjne portalu www.informatorkaliski.pl oraz publikacje krajoznawcze Kaliskiego Koła Przewodników PTTK im. Adama Chodyńskiego i Kaliskiego Oddziału PTTK im. Stanisława Graevego.
Spragnionych wiedzy o Kaliszu miejscowi przewodnicy turystyczni zapraszają na III Happening Przewodnicki, którego szczegóły niebawem pojawią się w kaliskich mediach.
Więcej informacji: kaliszobranie.blogspot.com

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować