Kultura

Oko w oko z pisarzem. Podsumowanie spotkań w Bibliotece i plany na kolejne

2024-07-07 14:00:00 MBP Kalisz

Początek lata to dobry czas na podsumowanie serii spotkań autorskich, organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną, pod nazwą „Oko w oko z pisarzem”. A jest czym się pochwalić, bo od lutego do czerwca w MBP gościło dziesięcioro twórców. Planując cykl, Biblioteka starała się odpowiedzieć na oczekiwania czytelników. Do Kalisza zaproszeni zostali autorzy i autorki, po których książki sięgano najczęściej.

Zdjęcia: MBP Kalisz
Zdjęcia: MBP Kalisz
Znakomita pierwsza połowa roku

Statystyki nie kłamią, a według nich najwięcej czytają kobiety. Z myślą o nich zaproszone zostały autorki powieści obyczajowych: Agnieszka Lingas-Łoniewska, Edyta Świętek oraz Krystyna Mirek. Każda z pisarek przyciągnęła do Biblioteki Głównej po kilkadziesiąt osób, a atmosfera tych spotkań przypominała zebranie grupy przyjaciółek.

Szyku na wieczorze autorskim zadał Jacek Dehnel, który był gościem specjalnym Kaliskiej Wiosny Poetyckiej. Wydarzenie, które zorganizowane zostało pierwszy raz, zgromadziło ponad sto osób. Autor „Lali” opowiadał o swej twórczości poetyckiej oraz czytał własne wiersze, dając prawdziwy popis lektorskiego kunsztu.

Wymagania najambitniejszych czytelników zaspokoiły dwa spotkania z autorkami wybitnymi w swoich dziedzinach. Cykl „Oko w oko” zainaugurowała literaturoznawczyni profesor Anna Nasiłowska, autorka świetnie napisanej biografii Sławomira Mrożka. Następnie, Biblioteka w ramach Kaliskich Spotkań Teatralnych zaprosiła na wieczór autorski z Marylą Zielińską, teatrolożką, promującą swoją książkę pt. „To. Biografia Jerzego Grzegorzewskiego”.

Aż dwa razy w bibliotecznym cyklu pojawiło się nazwisko Małecki. Udało się bowiem zaprosić zarówno Roberta – autora kryminałów, jak i Jakuba – mistrza powieści na pograniczu kilku gatunków.  Autor serii o Bernardzie Grossie fenomenalnie opowiadał o swojej pracy pisarskiej. Natomiast autor „Dygotu” przyciągnął do Biblioteki Głównej tłum czytelników, który wypełnił Galerię 66 do ostatniego miejsca.

Ostatnim gościem przed wakacjami był Michał Witkowski - pisarz, który powieścią „Lubiewo” zapewnił sobie miejsce w historii literatury polskiej. Spotkanie, okraszone fenomenalną lekturą fragmentów prozy w wykonaniu samego pisarza, było prawdziwym pokazem brawury językowej oraz poczucia humoru autora „Drwala”.

Last but not least – Joanna Kuciel-Frydryszak. Już samo nazwisko powinno wystarczyć za podsumowanie. MBP udało się zaprosić absolutną gwiazdę, która zdominowała rynek książek. Jej reportaż historyczny „Chłopki” podbił serca milionów czytelników, co było widać na kwietniowym spotkaniu. Zainteresowanie było tak ogromne, że wieczór autorski trzeba było przenieść w plener, a w kolejce po autografy oczekiwało się więcej niż godzinę.

Plany na przyszłość


Patrząc na to, co już za nami, mogłoby się wydawać, że MBP zapomniała o jednej grupie czytelników i nie zaprosiła żadnego autora literatury z gatunku young adult. Nic bardziej mylnego! Już od września realizowany będzie projekt „Czytaj! Pisz! Bądź bezpieczny”, w ramach którego z kaliskimi czytelnikami spotkają się: Weronika Plota, Weronika Ancerowicz, Marta Bijan oraz Anouk Herman.

MBP zamierza także zorganizować spotkania z laureatami Literackiej Nagrody Nike. Jesienią odwiedzą Kalisz: poeta i tłumacz Jerzy Jarniewicz oraz reportażysta Zbigniew Rokita.

W październiku odbędzie się pierwszy Festiwal Literacki im. Teodora Tripplina, w którym udział wezmą: Katarzyna Kobylarczyk, Radek Rak, Tomasz Stawiszyński oraz Ilona Wiśniewską, a o odpowiednią dozę teorii zadba doktor Joanna Mikołajczuk. Festiwalowi towarzyszyć będzie konkurs plastyczny dla dzieci i młodziezy na ilustrację do książki Teodora Tripplina oraz warsztaty pisarskie, które poprowadzi Justyna Bargielska. Biblioteka zapowiada ponadto warsztaty z pisania i rysowania komiksów, które przeprowadzą Tomasz Kontny oraz Jakub Babczyński.

Warto dodać, że wstęp na wszystkie dotychczasowe spotkania oraz na kolejne jest bezpłatny.

Cykl spotkań „Oko w oko z pisarzem” sponsorują: hotel Komoda Club Residence, Gustosa Ristorante oraz cukiernia Gucio.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować