Kultura

Nowoczesna Biblioteka Książnicy Pedagogicznej otwarta. "To biblioteka na miarę XXI wieku" [zdjęcia, wideo]

2020-12-16 14:30:00 BK

Klimatyzowany magazyn książek, pracownia artysty Władysława Kościelniaka, sale konferencyjne, specjalne, wygodne strefy do czytania i wypoczynku - tak wygląda nowoczesna, świeżo wybudowana część Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu przy ul. Południowej. 

fot. BK
fot. BK

- Książnica Pedagogiczna w takim kształcie jest nowoczesnym obiektem. Wartość przedsięwzięcia to 11,5 mln zł, a środki te pochodzą z budżetu Województwa Wielkopolskiego - mówił Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

- To jest przestrzeń, która pozwala nam dostosować potrzeby i oczekiwania na miarę XXI wieku. Czytelnictwo w Polsce jest w tej chwili w odwrocie i dołożymy wszelkich starań, by właśnie przez takie inwestycje zachęcić do czytania i powrotu do książek. Mamy do czynienia z przestrzeniami, które będą łączyć w sobie funkcję edukacyjną, naukową, kulturalną. Będzie to też przestrzeń do spotkania z mieszkańcami. Na górze znajduje się taras, który w okresie letnim będzie służył mieszkańcom do wypicia wspólnej kawy - mówi Paulina Stochniałek, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. - To również nowoczesna sale, które będą gościć konferencje, szkolenia, spotkania nauczycieli, pedagogów. To kącik malucha, do którego zapraszam wszystkich rodziców z pociechami by od najmłodszych lat zaszczepiać ideę czytelnictwa. 

Biblioteka została wyposażona w nowoczesny sprzęt, między innymi urządzenie pozwalające skanować materiały biblioteczne od książki po gazety do formatu A3/A. Dla czytelników dostępny jest również trezor, urządzenie, które umożliwia oddawanie wypożyczonych książek w dni wolne od pracy. Nowoczesne sale konferencyjne są klimatyzowane, wyposażone w sprzęt audiowizualny. Przestrzeń biblioteczna jest w pełni dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością. 

- Biblioteka jest z pewnością na miarę XXI wieku. Są książki, strefy ciche do czytania i strefy wypoczynku. Myślę, że to są bardzo ważne elementy, ponieważ biblioteka ma dzisiaj różne funkcje. Musimy myśleć o tym, co potrzebuje młode społeczeństwo. Mamy magazyn wyposażony jest w odpowiednią wentylację, która zapewnia właściwe warunki do przechowywania księgozbioru. Jest również magazyn zbiorów specjalnych - mówi Jolanta Nowosielska, dyrektor PBP Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu. - Biblioteka współpracuje ze środowiskiem lokalnym. Odbywają się tu uroczystości i spotkania autorskie. Współpracujemy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, dla którego organizowaliśmy wiele wystaw i nadal będziemy to robić. Oprócz tego mamy możliwość wynajmowania sali. Powierzchnia jest bardzo dobrze przystosowana. 

Jak zaznacza dyrektor placówki, biblioteka ma spełniać oczekiwania czytelników z Kalisza i całego powiatu.

W nowej części swoje miejsce znalazła pracownia kaliskiego artysty Władysława Kościelniaka.

- Pracownia została przeniesiona do naszej biblioteki w 2016 roku. Została odtworzona w takim kształcie jak mieściła się u artysty na poddaszu. W pracowni odbywają się zajęcia dla młodzieży i dzieci. Oprócz grafik również zachował się księgozbiór artysty, który zawiera różnorodne dedykacje, które świadczą o tym z jakimi osobami miał kontakt artysta. Pracownia to również kolekcja korespondencji, dokumenty archiwalne pokazujące jego życie, świadczące o tym jak powstawały jego felietony - mówi Bogumiła Celer. - Jest to ogromne bogactwo do odkrycia. Możemy podziwiać różne rzeźby, dzbanki, pamiątki z wypraw, a także bogaty zbiór fotografii, które pokazują Kalisz i wydarzenia kulturalne w mieście - dodaje.

- Marzeniem było stworzenie książce i czytelnikowi miejsca, gdzie i czytelnik znajdzie sobie książkę, która na niego czeka. Każdy swobodnie może poruszać się między regałami. Książki ułożone są alfabetycznie, więc nie ma obaw, że czytelnik się zagubi. Wiele lat czekaliśmy na to by otworzyć nasz potężny księgozbiór dla szerszego korzystania. Mamy ponad 200 tys. woluminów - mówi Małgorzata Kołodziej, wicedyrektor Książnicy Pedagogicznej. 

- Nasi czytelnicy Was nie opuścili. Wręcz ich przybyło. Studenci dziękują, wszystkim osobom, które spowodowały, że biblioteki otworzyły się na klienta. Warto jest inwestować w bibliotekę, warto ją zrobić nowoczesną i zadbać o to by była gotowa na klienta - mówiła podczas spotkania Dorota Kinal, dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki UMWW.

Powierzchnia całkowita nowego budynku to ponad 2300 m2. To wnętrze dynamiczne, które będzie można ustawić i zmienić w zależności od potrzeb i odbywających się wydarzeń. Taką możliwość zapewniają mobilne szklane ścianki działowe.

W Książnicy pracuje łącznie ponad 20 osób, w tym 17 nauczycieli. 

Ze względu na reżim sanitarny uroczyste otwarcie biblioteki odbędzie się w przyszłym roku. Jednak czytelnicy mogą już 21 grudnia br. rozpocząć korzystanie z nowoczesnego gmachu biblioteki. 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować