Społeczne

Nocny pożar lasu w Zajączkach. Prawdopodobnie doszło do podpalenia

2024-09-09 09:18:34 BK

W lasach w całym kraju występuje ekstremalne zagrożenie pożarowe. Strażacy walczyli z żywiołem w niedzielę miejscowości Zajączki w gminie Brzeziny. W akcji wzięło udział 8 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.

fot. PSP Kalisz
fot. PSP Kalisz

8 września po godzinie 22:00 do stanowiska kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu wpłynęło zgłoszenie o pożarze lasu w miejscowości Zajączki, w podkaliskiej gminie Brzeziny.

- Na miejsce udały się zastępy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej - łącznie 8 zastępów. Po dojeździe na miejsce stwierdzono pożar lasu w dwóch oddalonych od siebie miejscach, o powierzchni ponad 50 arów, w trudno dostępnym terenie. Pożar udało się szybko opanować, jednak akcja dogaszania trwała kilka godzin - informuje mł. asp. Jakub Pietrzak, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu.

Na miejscu pracowały także służby leśne i policja. Prawdopodobnie doszło do podpalenia lasu. 

Na miejscu działały jednostki PSP a także OSP Brzeziny, Godziesze Wielkie i Aleksandria. 

 
Zagrożenie pożarowe w lasach!

W 2024 roku strażacy odnotowali już 4 335 pożarów lasów. Jest to o ponad 300 pożarów lasów więcej w porównaniu do analogicznego okresu 2023 roku, gdy odnotowano ich 4019.

W środę i czwartek 4-5 września br. w polskich lasach odnotowano odpowiednio 71 i 104 pożary.
W sumie w ciągu pierwszych pięciu dni września odnotowano już ponad 270 pożarów lasów, najwięcej w woj.: mazowieckim 63, łódzkim 31, śląskim 27, lubelskim 20, świętokrzyskim 18 oraz podkarpackim 15.

W 2024 roku najwięcej pożarów w lasach notujemy w woj.: mazowieckim 1397, łódzkim 457, dolnośląskim 286, wielkopolskim 285, świętokrzyskim 268 oraz lubuskim 241.

Aby uniknąć pożarów w lasach apelujemy do wszystkich przebywających na tych terenach o przestrzegania podstawowych zasad:

  1. W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest:
    1. rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,
    2. wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
    3. palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.
  2. W parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego - być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu.
  3. Nie wchodźmy na uprawy leśne i do młodników o wysokości do 3 m.
  4. Poruszajmy się pojazdami mechanicznymi i zaprzęgowymi tylko drogami oznakowanymi drogowskazami.
  5. Zapamiętajmy, co określają stopnie zagrożenia pożarowego w lasach:
    1. 0 - brak zagrożenia,
    2. I - zagrożenie małe,
    3. II - zagrożenie średnie; bądź ostrożny,
    4. III - zagrożenie duże (katastrofalne), nie wolno rozpalać ognisk, nawet w miejscach wyznaczonych.
       
Zwróć uwagę, czy nie ma zakazu wstępu do lasu.

Największe zagrożenie pożarowe na obszarach leśnych powodowane są przez osoby korzystające z letniego wypoczynku na tych obszarach oraz przez osoby zbierające owoce runa leśnego. Zagrożenie pożarowe lasów jest związane z nagminnym naruszaniem przepisów przeciwpożarowych, a przede wszystkim z używaniem ognia otwartego w lasach, to jest paleniem papierosów, ognisk, użytkowaniem grilli, w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Ponadto pożary lasów powstają w wyniku wyrzucania niedopałków papierosów z przejeżdżających przez tereny leśne samochodów.

Podatność lasów na pożar zależy przede wszystkim od warunków pogodowych. Wpływają one na wilgotność ściółki, której spadek poniżej 28% znacznie zwiększa podatność na zapalenie ściółki. Las jest doskonałym materiałem palnym. Jednak, aby powstał pożar potrzebne jest źródło ognia.

To człowiek odpowiada za ponad 90% pożarów lasów.

Umyślne podpalenia, wczesnowiosenne wypalanie roślinności, nieostrożność ludzi to tylko niektóre przyczyny pojawienia się ognia w lesie. Większość pożarów występuje przy najwyższym III stopniu zagrożenia pożarowego lasu. Z reguły mają one charakter powierzchniowy, pali się poszycie leśne, zarośla i pojedyncze drzewa. Utrzymujące się wysokie temperatury powodują wysychanie ściółki i roślinności dna lasu. 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować