Niesieni wodami Prosny

2014-09-17 12:08:00 Ki na podst. APK

Archiwum Państwowe w Kaliszu przygotowało wystawę on-line na temat związku tożsamości kulturowej Kalisza z wodą. „Panta rhei – wszystko płynie…” to tytuł wystawy, która powstała z okazji 22. Europejskich Dni Dziedzictwa.

Plan warstwicowy i sytuacyjny koryta rzeki Prosny od mostu kolejowego w Piwonicach do elektrowni miejskiej w Kaliszu w 1927 r.
Plan warstwicowy i sytuacyjny koryta rzeki Prosny od mostu kolejowego w Piwonicach do elektrowni miejskiej w Kaliszu w 1927 r.

Wystawa obrazuje korelację pomiędzy naszą tożsamością kulturową, a wodą. Na co dzień niedostrzegalny związek, przez wieki warunkował rozwój całego regionu. Miał on znaczący wpływ na rozwój przemysłu, infrastruktury miejskiej itp.

Materiały, pochodzące z zasobu APK, przedstawiają Prosnę oraz budowle z nią bezpośrednio związane, jak np. mosty, dokumenty opisujące sytuację powodziową w Kaliszu. Całość podzielono na trzy działy: dokumenty, fotografie, mapy i plany.

W galerii można znaleźć m. in.: Wykaz mostków zjazdowych potrzebujących reparacji, znajdujących się przy drodze bitej, przechodzącej przez Powiat Kaliski w 1845 r.; Pismo Prezydenta miasta Kalisza do inż. Władysława Dunina z 1939 r. z prośbą o wydanie opinii w sprawie planowanego zasypania Babinki i zlikwidowania mostu na placu Kilińskiego; Wykaz strat miasta Kalisza w urządzeniach publicznych, spowodowanych klęską powodzi w 1947 r.; Plan sytuacyjny rzeki Prosny i kanałów na terytorium miasta Kalisza w 1924 r.

Pełna ekspozycja na stronie www.archiwum.kalisz.pl

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować