Niedziela - od g. 12 do 18 - Piastowski dzień na Zawodziu !

2012-05-14 17:34:00 Bartek

20 maja na Zawodziu powitają nas rycerze i ich damy, a swoje wyroby zaprezentują średniowieczni rzemieślnicy. Nie zabraknie tańców i dobrej kuchni. Mszę świętą odprawi zaś św. Wojciech, po czym uda się na Pomorze chrystianizować pogan. „Kalisz Piastowski” będzie imprezą inspirowaną historią grodu nad Prosną od czasów przodków Mieszka I do końca panowania Kazimierza Wielkiego, promująca „Szlak Piastowski” i „Kaliski Gród Piastów”.

Bartek
Bartek
W trakcie imprezy zaprezentowane zostaną scenki, które będą inspirowane dziejami Kalisza piastowskiego. Wezmą w nich udział zarówno grupy rekonstrukcyjne, kaliskie szkoły, jak i grupa historycznych zapaleńców. Gości „Kalisza Piastowskiego” oprowadzać będą po Grodzie kaliscy przewodnicy. Nie zabraknie również warsztatów z tkactwa, garncarstwa czy tańców średniowiecznych prowadzonych przez znanych rzemieślników i nauczycieli. Dla głodnych i spragnionych zostaną przygotowane posiłki kuchni dworskiej i plebejskiej.
- Pomysł imprezy jest taki, by tym razem pokazać historię Kalisza średniowiecznego, czyli od panowania Mieszka I po ostatniego władcę z dynastii Piastów czyli Kazimierza Wielkiego. Będziemy mieli 8 scenek, które będą się rozgrywały na terenie grodu. Oprócz tego odbędą się warsztaty tańców średniowiecznych, warsztaty fechtunku, warsztaty z garncarstwa. W chatach zaś rozgrywało się będzie codzienne życie - każdy będzie mógł zajrzeć jak przebiegał normalny dzień w czasach średniowiecznych. Poza tym będziemy mieli różne stoiska rzemieślników i będzie można skosztować również specjałów kuchni - wyjaśnia Marcin Magdziński z Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.
- Cennym produktem marketingowym i turystycznym jest nasza historia i nasze dziedzictwo, stąd ta impreza - będziemy próbowali wspólnie "sprzedać" Kalisz od tej strony. Kaliski Gród Piastów jest wyjątkowym miejscem z tego powodu, że mogą państwo tutaj doświadczyć tego jak wyglądało życie i historia sprzed tysiącleci - powiedział Robert Kotschmarów z kaliskiego Towarzystwa Żywej Archeologii.
Osoby które pojawią się na imprezie przebrane w średniowieczne stroje, oprócz zwolnienia z opłaty za wstęp, będą mogły wziąć udział w konkursie na najlepsze średniowieczne przebranie. Propozycje strojów można znaleźć na stronie internetowej MOZK w Kaliszu: www.muzeum.kalisz.pl.
Program imprezy:
Godz. 12.00 – parada łodzi na Prośnie (łodzie dłubanki i łódź św. Wojciecha) – Wojowie św. Wojciecha z Kalisza , Wielunia , Gniezna /od Teatru do przystani na Zawodziu/
Godz. 12:30 przystań na Zawodziu – chrzest pogan przez św. Wojciecha i procesja ulicami polskich władców na Starym Mieście – Wojowie św. Wojciecha i pozostałe drużyny , oraz mieszkańcy i turyści
Godz. 13:00 msza św. odprawiana w języku łacińskim przez ks. prałata Bolesława Stefaniaka z udziałem władców piastowskich i wojów
Godz. 14:00 Fabularyzowana Historia Kalisza Piastowskiego:
• Narodziny wodza , Koronacja Króla – grupa rekonstrukcyjna „Comes” z Gniezna
• Uczta i postrzyżyny w chacie oracza Piasta – R. Kotschmarów
• Spotkanie Kazimierza I Odnowiciela z Izasławem ks. Kijowskim – wyk.Technikum Ekonomiczne w Kaliszu
• Ukrycie skarbu słuszkowskiego – V Liceum Ogólnokształcące w Kaliszu
• Mennica Mieszka III Starego – wyk. Towarzystwo Opieki nad Zabytkami
• Lokacja Kalisza – wyk. Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej
• Taniec i Muzyka z Epoki – wyk .Zespół Tańca Dawnego “Estampida”
• Pokój z Krzyżakami z 1343 r. zwany kaliskim – wyk.Technikum Gastronomiczne w Kaliszu
• Tajemnice Kalisza Piastowskiego przybliżą przewodnicy PTTK w strojach z epoki
Godz. 18:00 Zakończenie imprezy

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować