Niedziela - od g. 12 do 18 - Piastowski dzień na Zawodziu !

2012-05-14 17:34:00 Bartek

20 maja na Zawodziu powitają nas rycerze i ich damy, a swoje wyroby zaprezentują średniowieczni rzemieślnicy. Nie zabraknie tańców i dobrej kuchni. Mszę świętą odprawi zaś św. Wojciech, po czym uda się na Pomorze chrystianizować pogan. „Kalisz Piastowski” będzie imprezą inspirowaną historią grodu nad Prosną od czasów przodków Mieszka I do końca panowania Kazimierza Wielkiego, promująca „Szlak Piastowski” i „Kaliski Gród Piastów”.

Bartek
Bartek
W trakcie imprezy zaprezentowane zostaną scenki, które będą inspirowane dziejami Kalisza piastowskiego. Wezmą w nich udział zarówno grupy rekonstrukcyjne, kaliskie szkoły, jak i grupa historycznych zapaleńców. Gości „Kalisza Piastowskiego” oprowadzać będą po Grodzie kaliscy przewodnicy. Nie zabraknie również warsztatów z tkactwa, garncarstwa czy tańców średniowiecznych prowadzonych przez znanych rzemieślników i nauczycieli. Dla głodnych i spragnionych zostaną przygotowane posiłki kuchni dworskiej i plebejskiej.
- Pomysł imprezy jest taki, by tym razem pokazać historię Kalisza średniowiecznego, czyli od panowania Mieszka I po ostatniego władcę z dynastii Piastów czyli Kazimierza Wielkiego. Będziemy mieli 8 scenek, które będą się rozgrywały na terenie grodu. Oprócz tego odbędą się warsztaty tańców średniowiecznych, warsztaty fechtunku, warsztaty z garncarstwa. W chatach zaś rozgrywało się będzie codzienne życie - każdy będzie mógł zajrzeć jak przebiegał normalny dzień w czasach średniowiecznych. Poza tym będziemy mieli różne stoiska rzemieślników i będzie można skosztować również specjałów kuchni - wyjaśnia Marcin Magdziński z Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.
- Cennym produktem marketingowym i turystycznym jest nasza historia i nasze dziedzictwo, stąd ta impreza - będziemy próbowali wspólnie "sprzedać" Kalisz od tej strony. Kaliski Gród Piastów jest wyjątkowym miejscem z tego powodu, że mogą państwo tutaj doświadczyć tego jak wyglądało życie i historia sprzed tysiącleci - powiedział Robert Kotschmarów z kaliskiego Towarzystwa Żywej Archeologii.
Osoby które pojawią się na imprezie przebrane w średniowieczne stroje, oprócz zwolnienia z opłaty za wstęp, będą mogły wziąć udział w konkursie na najlepsze średniowieczne przebranie. Propozycje strojów można znaleźć na stronie internetowej MOZK w Kaliszu: www.muzeum.kalisz.pl.
Program imprezy:
Godz. 12.00 – parada łodzi na Prośnie (łodzie dłubanki i łódź św. Wojciecha) – Wojowie św. Wojciecha z Kalisza , Wielunia , Gniezna /od Teatru do przystani na Zawodziu/
Godz. 12:30 przystań na Zawodziu – chrzest pogan przez św. Wojciecha i procesja ulicami polskich władców na Starym Mieście – Wojowie św. Wojciecha i pozostałe drużyny , oraz mieszkańcy i turyści
Godz. 13:00 msza św. odprawiana w języku łacińskim przez ks. prałata Bolesława Stefaniaka z udziałem władców piastowskich i wojów
Godz. 14:00 Fabularyzowana Historia Kalisza Piastowskiego:
• Narodziny wodza , Koronacja Króla – grupa rekonstrukcyjna „Comes” z Gniezna
• Uczta i postrzyżyny w chacie oracza Piasta – R. Kotschmarów
• Spotkanie Kazimierza I Odnowiciela z Izasławem ks. Kijowskim – wyk.Technikum Ekonomiczne w Kaliszu
• Ukrycie skarbu słuszkowskiego – V Liceum Ogólnokształcące w Kaliszu
• Mennica Mieszka III Starego – wyk. Towarzystwo Opieki nad Zabytkami
• Lokacja Kalisza – wyk. Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej
• Taniec i Muzyka z Epoki – wyk .Zespół Tańca Dawnego “Estampida”
• Pokój z Krzyżakami z 1343 r. zwany kaliskim – wyk.Technikum Gastronomiczne w Kaliszu
• Tajemnice Kalisza Piastowskiego przybliżą przewodnicy PTTK w strojach z epoki
Godz. 18:00 Zakończenie imprezy

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ