Społeczne

Nie będzie basenu przy ulicy Łódzkiej? Krystian Kinastowski: "Zastanawiamy się czy tego dinozaura basenowego uruchamiać"

2023-11-17 12:00:00 BK

Wraca temat pływalni przy ulicy Łódzkiej w Kaliszu, która została zamknięta do odwołania 1 czerwca br., ze względu na zły stan techniczny. Obiekt wymagał przeprowadzenia ekspertyzy i analizy jakie naprawy należy poczynić. Władze miasta, radni, wiedzieli, że konieczna jest gruntowana i kosztowna modernizacja. Szansa na powrót pływalni topnieje w oczach. Prezydent Kalisza mówi już jasno o tym, że to nie będzie realne, a wszelkie potrzeby sportowców zaspokoi nowoczesny Delfin.

fot. OSRiR Kalisz
fot. OSRiR Kalisz

Dyskusja nad popularną i działającą od ponad 50 lat w naszym mieście pływalnią OSRiR ponownie rozgorzała. Po pierwsze za sprawą nieoczekiwanych zmian kadrowych, tj. odejścia dotychczasowego dyrektora instytucji Mirosława Przybyły - o czym pisaliśmy OSRiR bez dyrektora a po drugie przez docierające informacje, że los tej pływalni jest bardzo niepewny - basen ma zostać zlikwidowany a w jego miejsce miałoby powstać rolkowisko, jak przekazał dziennikarzom radny Dariusz Grodziński. 

- Kadrowe, PiSowskie ruchy tzw. spadochron plus widoczne są również w Kaliszu i są niepokojące. Widoczne są szczególnie w jednym miejscu, którego uruchomienie mi jako radnemu leży bardzo na sercu - pływalni OSRiR przy ulicy Łódzkiej. Z bardzo politycznym tłem następuje zmiana dyrekcji OSRiRu. Te rzeczy są już praktycznie załatwione, wyczyszczone. Dyrektor Mirosław Przybyła został wysłany na emeryturę. Na czele OSRiRu staje funkcjonariusz PiS, który został ustawiony w czasie pandemii jako dodatkowy dyrektor, zupełnie zbędny - mówił podczas czwartkowej konferencji radny klubu Koalicji Obywatelskiej Dariusz Grodziński. - Jestem za przywróceniem i uruchomieniem pływalni OSRiR. Są zapewnienia, że są jakieś ekspertyzy politechniki zrobione, po to by przywrócić funkcję basenową, ale docierają do mnie niepokojące informacje, że basenu ma nie być a planowane jest zbudowanie rolkowiska. Ja pokazywałem jak duże jest zapotrzebowanie na tory pływackie w Kaliszu, pływalnie w naszym mieście, jak wiele jest klubów, szkół nauki pływania - prywatnych i publicznych, jak duże jest grono sportowców amatorów trenujących pływanie oraz osób korzystających z rehabilitacji.

Jak zapowiada radny, będzie pilnował by naprawiona została istniejąca infrastruktura basenu OSRiRu i by pływalnia jak najszybciej została uruchomiona.

- Trzy baseny w tak dużym mieście jak Kalisz, to jest nic. Tak jak mocno apelowaliśmy o budowę basenu Delfin, tak teraz będziemy pilnować uruchomienia pływalni OSRiR i nie zgadzamy się na żadne rolkowisko. Tam jest miejsce na basen i tego będziemy pilnowali przy tym budżecie i wszystkich kolejnych - mówi radny.

O losie pływalni dowiedzieliśmy się u samego źródła - prezydenta Kalisza Krystiana Kinastowskiego. Co prawda nie padła konkretna deklaracja, ale prezydent zapewnia, że basen Delfin dla Kalisza w zupełności wystarczy. 

- Jeżeli chodzi o obiekty basenowe w Kaliszu to sytuacja jest znacznie poprawiona ponieważ został wybudowany nowy, nowoczesny obiekt, gdzie są dwa baseny. Jednocześnie mogą odbywać się dwa rodzaje zajęć. Nauka pływania dla dzieci wcześniej musiała odbywać się na basenie pełnowymiarowym przez co nie mogły odbywać się inne zajęcia. Teraz mogą trenować kluby i jednocześnie mieć zajęcia dzieci. Kiedy trenują kluby są wolne 3 czy 4 tory, dużo szersze niż na basenie na Łódzkiej - mówi prezydent Kalisza Krystian Kinastowski. - Nie mam żadnych sygnałów żeby jakieś potrzeby kaliskiego środowiska pływackiego nie były realizowane.

Włodarz miasta podkreśla, że konieczna jest modernizacja od podstaw tego obiektu, a to są ogromne koszty.

- Trwają analizy, jest wykonywana ekspertyza jeżeli chodzi o te zakwestionowane przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dźwigary dachowe. Sytuacja nie jest aż tak zła. Jednak zastanawiamy się czy tego dinozaura basenowego uruchamiać w tej formie, w której w tej chwili funkcjonuje. Jest to obiekt z poprzedniej epoki. Jeżeli chcielibyśmy ten obiekt wyremontować, to wszystko trzeba zrobić odnowa, łącznie z przeciekającą niecką basenową i całą instalacją. Są to olbrzymie koszty. Basen, który wybudowaliśmy kosztował prawie 20 mln zł. Pytanie czy jest w ogóle realna możliwość mówienia o remoncie tego obiektu - wyjaśnia prezydent Kalisza. 

Pomysły na wykorzystanie tego obiektu mogą być zupełnie inne. 

- Drugą kwestią jest jak ten obiekt przy ulicy Łódzkiej powinien funkcjonować. Uważam, że on powinien funkcjonować i działać bardzo dobrze. Mamy na to jakieś pomysły, ale w tej chwili jest za wcześnie żeby o tym mówić - mówił Krystian Kinastowski. - Mam na sercu potrzeby mieszkańców, młodzieży i jeżeli ten basen nie zostanie uruchomiony to przedstawimy taki pomysł na ten obiekt, który będzie odpowiadał potrzebom mieszkańców Kalisza, podniesie rangę  naszego miasta, pojawi się może coś czego jeszcze w Kaliszu nie było, nowe możliwości prowadzenia aktywności.

Prezydent dementuje, jako miałoby powstać w tym miejscu rolkowisko.

- Na rolkowisko nie ma planu. Nie wiem czy jest w Polsce jakieś rolkowisko, które funkcjonuje. Rolkowiska kojarzą mi się z latami 80-tymi, amerykańskimi filmami. Te obiekty były w Polsce budowane i się nie sprawdziły. Mamy tego typu obiekt w Kaliszu i on nie działa - wyjaśnia prezydent Kalisza. 

Kryta pływalnia Ośrodka Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu została wybudowana w 1964 roku, a zmodernizowana na początku lat 90-tych ubiegłego wieku. Obiekt był użytkowany przez kilka dekad i jest przestarzały technologicznie. Modernizacji wymaga także Hala Widowiskowo-Sportowa. 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować