Narodowe Czytanie "Moralności pani Dulskiej" przy Baszcie Dorotce [Zdjęcia, wideo]

2021-09-04 14:00:00 red

4 września w całym kraju, również w Kaliszu, odbyło się Narodowe Czytanie. W tym roku wspólną lekturą była „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

fot. MW
fot. MW

Narodowe Czytanie poprzedził piękny korowód "Dulskich" który przeszedł Parkiem Miejskim od Teatru pod Basztę Dorotkę.

 

Zgromadzonych pod Basztą Dorotką miłośników literatury powitali wiceprezydent Grzegorz Kulawinek oraz Robert Kuciński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka.

Wspólne czytanie rozpoczął duet aktorów kaliskiego teatru Bożena Remelska oraz Maciej Grzybowski. Wśród czytających byli dyrektorzy instytucji kultury, urzędnicy, pracownicy oświaty czy aktorzy. Po raz dziesiąty usłyszeliśmy fragmenty klasyki polskiej literatury.

 

 

Uczestnicy Czytania mieli także możliwość zatańczenia Cake-walk, czyli bardzo popularny na początku XX w. taniec, który do Europy przywędrował z USA. Taniec poprowadziła Aurelia Sieraszewska z Sieraszewski Dance Studio.

 

Narodowe Czytanie honorowym patronatem objęła Para Prezydencka.

Czytaniu sztuki towarzyszyła plenerowa wystawa „Dulscy na scenie i ekranie”, prezentująca najważniejsze adaptacje „Moralności Pani Dulskiej”, ze szczególnym uwzględnieniem przedstawień kaliskich.

Organizatorem wydarzenia była Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka, a współorganizatorami: Ośrodek Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu, Sieraszewski Dance Studio, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu UAM w Poznaniu oraz Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ