Na jakich zasadach przyjmuje się dzieci do przedszkoli?

2014-03-05 07:30:00 Ania

Wiceprezydent Dariusz Grodziński i naczelnik Wydziału Edukacji – Mariusz Witczak podczas wczorajszej konferencji prasowej omówili zasady przyjmowania dzieci do przedszkoli.

fot. AB
fot. AB

Udział w naborze bierze:
• 12 przedszkoli publicznych prowadzonych przez Miasto (1125 miejsc),
• 14 szkół podstawowych (400 miejsc),
• przedszkole publiczne ss. Nazaretanek (140 miejsc),
• 11 przedszkoli niepublicznych (1685 miejsc).

Łącznie w przedszkolach objętych rekrutacją elektroniczną jest miejsce dla 3350 dzieci.
Natomiast ogólna liczba miejsc wychowania przedszkolnego w Kaliszu wynosi ponad 3900.

Z analizy roczników 2007-08 wynika, że 12 przedszkoli publicznych będzie dysponować liczbą ok. 360 miejsc wolnych, a w oddziałach „zerowych” będzie ok. 130 miejsc wolnych. Cała populacja 5-latków (2009) to 1060 dzieci, z czego 844 jest już objęte wychowaniem przedszkolnym. Spodziewamy się zatem naboru ok. 200 5-latków. Trudną do przewidzenia jest dokładna liczba dzieci 3 i 4 letnich, a także 2,5 rocznych! W roku szkolnym 2013/14 w roczniku 2009 z populacji 1060 dzieci, 844 objęte jest wychowaniem przedszkolnym (80%), w roczniku 2010 z populacji 1035 dzieci, 729 objęte jest wychowaniem przedszkolnym (71%), a w roczniku 2011 to odpowiednio 978 i 148 dzieci czyli 16%. Jeżeli przyjmiemy podobne współczynniki „uprzedszkolnienia” dzieci 2,5 3 i 4 letnich, całą populację 5-latków (2009) oraz pół rocznika 2008 to w kaliskich przedszkolach będzie około 3150 dzieci zamieszkałych w Kaliszu. Pozostałe miejsca wykorzystują dzieci zamieszkałe poza granicami Kalisza, często na jego obrzeżach. W większości korzystają one z oferty przedszkoli niepublicznych, a gminy w których te dzieci zamieszkują refundują nam kwoty udzielonych dotacji (w tym roku ok 1,4 mln zł).

Najważniejsze terminy:
- Do 10 marca złożenie deklaracji kontynuacji – dotyczy wszystkich dzieci, które uczęszczają do przedszkoli lub oddziałów przedszkolnych i będą kontynuować wychowanie przedszkole w tej samej placówce. Dzieci zgłoszone w tym terminie mają zapewnione miejsce w przedszkolu, ale to oznacza także, że nie będzie można zgłosić wniosku do rekrutacji do innego przedszkola.

- 17 -31 marca składanie wniosków wraz z załącznikami. W tym terminie należy złożyć kompletne wnioski wraz z wymaganymi załącznikami i oświadczeniami. Brak takich dokumentów może oznaczać niezatwierdzenie wniosku. Wszelkie wątpliwości należy wyjaśniać w przedszkolu pierwszego wyboru. Kolejność składania wniosków nie jest kryterium naboru, ale warto pamiętać o ewentualnej konieczności uzupełnienia dokumentów.

- 17 kwietnia podanie do publicznej wiadomości list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Będzie to można także sprawdzić poprzez internet po zalogowaniu się na konto kandydata.

- 1-25 kwietnia na żądanie komisji rekrutacyjnej należy przedłożyć dodatkowe dokumenty oraz podpisać umowę cywilno-prawną lub inny dokument potwierdzający wolę uczęszczania dziecka do przedszkola.

- 28 kwietnia ogłoszenie list przyjętych i nieprzyjętych oraz informacji o liczbie wolnych miejsc, którymi dysponuje dane przedszkole.

- 29 kwietnia – 5 maja składanie wniosków o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia do przedszkola, które jest podstawą do złożenia odwołania od decyzji komisji rekrutacyjnej do dyrektora przedszkola.

- 16-18 czerwca składanie wniosków w postępowaniu uzupełniającym.


Przykładowe pytania i odpowiedzi:

P: Do ilu przedszkoli mogę złożyć wniosek?
O: Do 3 przedszkoli publicznych i 1 przedszkola niepublicznego. Przez publiczne przedszkole należy rozumieć także oddział przedszkolny w szkole podstawowej.

P: W ilu miejscach składamy wniosek?
O: Wniosek składamy tylko w przedszkolu pierwszego wyboru. Jeżeli przedszkolem pierwszego wyboru jest przedszkole niepubliczne, nie możemy wybrać innych preferencji. System nie dopuści złożenia wniosku w kolejnym przedszkolu, identyfikacją jest numer PESEL kandydata. Podobna sytuacja dotyczy kandydata urodzonego po 30.06.2008, który złożył wniosek o przyjęcie do szkoły podstawowej.

P: Jak należy rozumieć pojęcie wolnych miejsc?
O: W przedszkolach publicznych jest to różnica między ilością miejsc w przedszkolu (praktycznie liczba oddziałów x 25) a liczbą złożonych deklaracji kontynuacji. W przedszkolach niepublicznych liczbę wolnych miejsc ustala organ prowadzący.

P: Czy mogę złożyć wniosek do 3 przedszkoli niepublicznych?
O: Nie, składamy wniosek tylko do jednego przedszkola niepublicznego. System nie dopuści złożenia wniosku w kolejnym przedszkolu, identyfikacją jest numer PESEL kandydata

P: Kiedy można składać wnioski i czy decyduje kolejność zgłoszeń?
O: Wnioski można składać od 17-31.03.2014, kolejność zgłoszeń nie ma żadnego znaczenia.

P: Kto nie może złożyć wniosku?
O: Rodzice, którzy złożyli deklarację kontynuacji wychowania przedszkolnego w przedszkolu publicznym lub przedszkolu niepublicznym biorącym udział w rekrutacji elektronicznej, identyfikacją jest numer PESEL kandydata.

P: Czy dzieci zamieszkałe poza Kaliszem mogą brać udział rekrutacji?
O: Tak, ale zostaną zakwalifikowane tylko w przypadku wolnych miejsc po zakwalifikowaniu kandydatów zamieszkałych w Kaliszu.

P: Czy dzieci 2,5 letnie mogą brać udział rekrutacji?
O: Tak, ale zostaną zakwalifikowane tylko w przypadku wolnych miejsc po zakwalifikowaniu kandydatów zamieszkałych w Kaliszu w wielu 3-6 lat.

P: Czy istnieje obwód przedszkolny, czy mam zapewnione miejsce w obwodzie przedszkola?
O: Nie ma obwodów przedszkolnych, dzieci w wieku 5-6 lat podlegają obowiązkowi przygotowania przedszkolnego i kontrolę przestrzegania tego obowiązku realizują dyrektorzy obwodowych szkół podstawowych.

P: Czy można złożyć wniosek przez interenet?
O: Wniosek należy wypełnić i wydrukować, następnie zarejestrować w przedszkolu pierwszego wyboru. Nie ma możliwości zarejestrowania wniosku przez Internet.

P: Co mam zrobić jeżeli dziecko nie dostanie się do żadnego przedszkola?
O: Należy złożyć wniosek w rekrutacji uzupełniającej.

P: Jaka jest różnica między przedszkolem a oddziałem przedszkolnym w szkole podstawowej?
O: Przedszkola zapewniają co najmniej 10. godzinną usługę wychowania przedszkolnego. W tzw. „zerówkach” dzieci przebywają tylko 5 godzin, a dzieciom tym nie przysługuje miejsce w świetlicy szkolnej, która jest przeznaczona dla uczniów szkoły podstawowej.

P: Dziecko uczęszcza do przedszkola, ale chcę złożyć wniosek do innego przedszkola, a drugiej preferencji do tego samego przedszkola. Czy mam złożyć deklarację kontynuacji?
O: Nie, złożenie deklaracji kontynuacji uniemożliwia wzięcie udziału na rekrutacji. Należy pamiętać, że ponowna rekrutacja do tego samego przedszkola nie musi zakończyć się pozytywnie.

P: Czy otrzymam pomoc w wypełnieniu wniosku w przedszkolu?
O: Tak, każde przedszkole lub szkoła musi pomóc w wypełnieniu wniosku osobom, które mają z tym trudności.

P: Zamierzamy ubiegać się o odroczenie obowiązku szkolnego dla dziecka urodzonego w pierwszej połowie 2008 roku. Czy mamy to zgłosić w przedszkolu?
O: Decyzję w sprawie odroczenia obowiązku szkolnego podejmuje dyrektor publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, po zasięgnięciu opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. W przypadku starania się o odroczenie dziecka 6-letniego od obowiązku szkolnego należy złożyć w przedszkolu deklarację kontynuacji, celem zarezerwowania miejsca.

P: Dziecko nie posiada numeru PESEL. Jak wypełnić w wniosek?
O: Proszę zgłosić się do przedszkola pierwszego wyboru.

P: Dziecko jest zameldowane w Kaliszu u rodziny, ale rodzice mieszkają poza Kaliszem. Jak będzie zakwalifikowane dziecko w rekrutacji?
O: Komisja rekrutacyjna będzie żądać wyjaśnień w związku z faktem, że wg definicji Kodeksu Cywilnego dziecko zamieszkuje z rodzicami lub z jednym z rodziców. W opisanym przypadku, fakt zameldowania dziecka nie oznacza więc zamieszkiwania w Kaliszu.

P: Jestem zameldowana poza Kaliszem, ale zamieszkuję wraz z dzieckiem w Kaliszu. Jak mam udokumentować fakt zamieszkiwania?
O: Przedstawić dowolny dokument poświadczający zamieszkiwanie np. umowa najmu, umowa na dostawę energii elektrycznej, gazu, wody, telekomunikacyjna, potwierdzenie składania PIT.

P: Mieszkamy z dzieckiem u rodziców w Kaliszu, ale nie jesteśmy zameldowani, czy możemy złożyć wniosek jako zamieszkali w Kaliszu?
O: W opisanym przypadku należy dopełnić obowiązku zameldowania, trudno będzie inaczej stwierdzić fakt zamieszkiwania.

Dodatkowe informacje można uzyskać w przedszkolach i szkołach prowadzących rekrutację oraz w Wydziale Edukacji


Nabór do szkół podstawowych
https://sp-kalisz.nabory.pl

Od 17-31 marca (taki sam termin jak do przedszkoli) trwa składanie wniosków o przyjęcie uczniów do pierwszych klas szkół podstawowych. Podobnie jak w przedszkolach, wniosek składa się w szkole pierwszego wyboru. Można wybrać dwie szkoły pozaobwodowe i szkołę obwodową. Wybór szkoły obwodowej powoduje przyjęcie kandydata z urzędu. Natomiast przyjęcie do szkoły pozaobwodowej następuje na wolne miejsca przy uwzględnieniu kryteriów zawartych w statutach szkół podstawowych. Ponieważ w roku szkolnym 2014/15 obowiązkiem szkolnym objęty jest rocznik 2007 i pół rocznika 2008 (urodzeni do 30 czerwca), biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia miejsca wszystkim uczniom zamieszkałym w obwodzie szkoły, rodzice zainteresowani przyjęciem dziecka do szkoły pozaobwodowej muszą złożyć wniosek w terminie rekrutacyjnym! Po tym terminie wnioski mogą być tylko rozpatrywane dopiero pod koniec sierpnia i to tylko w przypadku zapewnienia miejsc wszystkim uczniom zamieszkałym w obwodzie! Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 17 kwietnia 2014 roku.
Uwaga: zgłoszenie dziecka do rekrutacji przedszkolnej lub przedłożenie deklaracji kontynuacji wychowania przedszkolnego wyklucza rekrutację szkolną i odwrotnie!


Nabór do gimnazjów
https://gimnazja-kalisz.nabory.pl
Rozpoczął się 3 marca i potrwa do 16 maja (zgodnie z Zarządzeniem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty). Gimnazja, podobnie jak szkoły podstawowe przyjmują uczniów zamieszkałych w obwodzie z urzędu oraz uczniów spoza obwodu na wolne miejsca w rekrutacji przy uwzględnieniu kryteriów zawartych w statutach szkół. Wyniki rekrutacji gimnazjalnej zostaną ogłoszone 7 lipca 2014 roku.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować