Międzynarodowy Dzień Słońca

2014-03-18 08:51:00 Ania

Choć widok zza okna temu przeczy, to dziś obchodzimy święto najjaśniejszego obiektu na niebie. Słońce jest gwiazdą centralnego Układu Słonecznego, głównym źródłem energii docierającej do Ziemi.

fot. www.pl.wikipedia.org
fot. www.pl.wikipedia.org

Międzynarodowy Dzień Słońca został ustanowiony w 2000 roku przez NASA i Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Święto obchodzone jest co roku w marcu, w okolicy równonocy wiosennej. Ma na celu upowszechnianie wiedzy o Słońcu, jego wpływie na Ziemię, jego jonosferę i magnetosferę.

Obchody Dnia Słońca są kulminacją trwających przez cały rok programów oraz wydarzeń organizowanych i wspomaganych przez NASA oraz ESA.

Międzynarodowy dzień Słońca świętujemy również w Polsce, która za sprawą naukowców ma zarówno tradycje, jak i osiągnięcia w dziedzinie badań heliofizycznych.

W 2008 główne obchody odbyły się 18 marca, w 2010 były obchodzone 20 marca w USA.


Słońce jako gwiazda

Słońce jest oddalone od Ziemi o około 150 mln km (8 minut 19 sekund świetlnych), leży w Ramieniu Oriona w galaktyce Drogi Mlecznej, 26 tys. lat świetlnych od jej środka i około 26 lat świetlnych od płaszczyzny równika Galaktyki. Okrąża centrum Drogi Mlecznej z prędkością ok. 220-260 km/s w czasie ok. 226 mln lat, co daje ponad 20 obiegów w ciągu dotychczasowej historii gwiazdy i dwa obiegi od powstania życia na Ziemi. Średnia odległość Ziemi od Słońca została przyjęta jako jednostka astronomiczna.

Chociaż najbliższa Ziemi gwiazda jest od dawna intensywnie badana, wiele dotyczących jej kwestii pozostaje nierozstrzygniętych. Nie poznano dokładnie mechanizmu podgrzewania zewnętrznych warstw atmosfery słonecznej do temperatur rzędu miliona kelwinów. Mechanizmy te próbuje się tłumaczyć na gruncie magnetohydrodynamiki.


Ewolucja Słońca

Przypuszcza się, że Słońce powstało około 4,6 miliarda lat temu. Po trwającym kilkadziesiąt milionów lat okresie kurczenia się obłoku międzygwiazdowego, Słońce znalazło się na ciągu głównym. Przez 4,6 miliarda lat Słońce zwiększyło swój promień od 8 do 12%, oraz jasność o ok. 27%. Zawartość wodoru w jądrze młodego Słońca wynosiła ok. 73%, obecnie już tylko 40%. Obecnie Słońce jest żółtym karłem. Gdy zapasy wodoru wyczerpią się, co nastąpi za mniej więcej kolejne 5 mld lat, Słońce zmieni się w czerwonego olbrzyma i najprawdopodobniej pochłonie trzy najbliższe mu planety, po kolejnym miliardzie lat odrzuci zewnętrzne warstwy i będzie zapadało pod własnym ciężarem przeistaczając się w białego karła. Według hipotez, przez wiele miliardów lat będzie stygło, aż stanie się czarnym karłem.
Inf. zaczerpnięte z: http://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82o%C5%84ce

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować