Motoryzacja

Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie budowy ronda na skrzyżowaniu ul. Podmiejskiej i Prymasa Stefana Wyszyńskiego

2020-02-11 14:30:00 red za UM Kalisz/Anna Błaszczyk za MZDiK

Miasto Kalisz złożyło wniosek o dofinansowanie z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa realizacji zadania pn. „Budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Podmiejskiej z ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego”.

fot. Magdalena Bartnik
fot. Magdalena Bartnik
Przewidywany całkowity koszt inwestycji to około 5 mln złotych. To zbyt duża kwota, by Miasto Kalisz mogło sfinansować ją w całości ze środków własnych, dlatego w miniony piątek, 7 lutego zwróciło się do Departamentu Dróg Publicznych Ministerstwa Infrastruktury o dofinansowanie w wysokości 50% kosztów zadania, tj. 2,5 mln zł.

- Mając na względzie strategiczne znaczenie odcinka ul. Podmiejskiej i wynikającą stąd konieczność utrzymania ciągłości ruchu na głównej arterii, Miasto Kalisz w ramach swoich możliwości finansowych sukcesywnie przeprowadza remonty, starając się utrzymać odpowiedni stan techniczny ulicy. Niemniej, z uwagi na bardzo duże obciążenie ruchem kołowym, zarówno lokalnym jak i tranzytowym, stan nawierzchni ulega coraz szybszej degradacji. Ponadto, obecnie istniejąca obsługa skrzyżowania poprzez sygnalizację świetlną, wpływa negatywnie na płynność ruchu na głównym kierunku, tj. na ul. Podmiejskiej, co powoduje powstawanie korków na znacznych odcinkach, zarówno ul. Podmiejskiej, jak i powiązanych z nią ulic - al. Wojska Polskiego, ul. Stanczukowskiego i ul. Dobrzeckiej. W ramach zadania obejmującego przebudowę skrzyżowania na rondo planuje się wykonanie nowej konstrukcji nawierzchni jezdni zdolnej do przenoszenia dopuszczalnego nacisku pojedynczej osi napędowej pojazdu wynoszącego 115 KN/oś., budowę zatoki autobusowej, budowę chodników i ścieżek rowerowych, przebudowę odwodnienia i oświetlenia, usunięcie kolizji z infrastrukturą techniczną - czytamy na stronie internetowej miasta

Ulica Podmiejska, na odcinku od Ronda Westerplatte do Ronda Dobrzeckiego, (w tym objęte wnioskiem skrzyżowanie z ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego) została wybudowana pod koniec lat 70. Początkowo ulica stanowiła dojazd do placu budowy, na którym powstawało największe kaliskie osiedle mieszkaniowe. W wyniku sukcesywnie postępującej rozbudowy oraz zagospodarowania terenów przyległych i rozwoju sieci dróg na terenie miasta, wzrastało znaczenie ul. Podmiejskiej jako korytarza komunikacyjnego miasta. 1 stycznia 2006 r. ul. Podmiejska zaliczona została do kategorii drogi krajowej - w ciągu DK nr 25. Obecnie pełni rolę jednego z najważniejszych ciągów komunikacyjnych i tranzytowych Kalisza. Ponadto, stanowi dojazd pojazdów ciężkich do terenów inwestycyjnych oraz kaliskich stref gospodarczych zlokalizowanych przy ul. Inwestorskiej oraz ul. Zachodniej.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ