Społeczne

Manifestacja pod kaliskim sądem - "Rząd żyje z bezprawia i z bezprawia się utrzymuje" [zdjęcia, wideo]

2022-01-19 11:00:00 BK

We wtorek, 18 stycznia, przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji, Obywateli RP, mieszkańcy Kalisza, manifestowali pod sądem przy Alei Wolności by pokazać swoje poparcie dla niezależnych sędziów.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

18 stycznia, o godzinie 18:00 w Kaliszu wzorem innych miast mieszkańcy demonstrowali w obronie sędziów niezależnych. Data protestów nie jest przypadkowa – 18 listopada 2020 r. zakaz orzekania otrzymał sędzia Igor Tuleya. Pod kaliski sąd przyszło kilkanaście osób z transparentami, flagami Polski i Unii Europejskiej. Gościł również sędzia Krzysztof Urbaniak, Sędzia Sądu Rejonowego w Pleszewie.

- Co miesiąc pocieszamy się, że może za miesiąc nie będziemy musieli tu stać, ale niestety nic się nie zmienia. Widzicie co się na scenie polskiej, w sądownictwie. Kara nałożona na Polskę za niewykonanie zabezpieczenia TSUE dotyczącego systemu dyscyplinarnego sędziów to już 76 mln euro. Tyle państwo polskie będzie musiała płacić za to jak nasz rząd jest uparty, aby nie odpuścić i nie oddać tego co już sobie zorganizowali, czyli wpływu na sądy - mówił sędzia Krzysztof Urbaniak, Sędzia Sądu Rejonowego w Pleszewie. - Już 18 z 27 państw członkowskich otrzymało pierwsze wypłaty z Funduszu Odbudowy. Polski nadal tam nie ma. Możemy stracić 36 mld euro. Dlaczego ich nie otrzymujemy? Nadal rząd nie chce wykonać orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej co jest warunkiem wypłaty tych pieniędzy. Chodzi o likwidację Izby Dyscyplinarnej, która nadal funkcjonuje i o to, że nie przywrócono do pracy zawieszonych sędziów.

- Słyszymy, że w Polsce mamy same plagi. Natomiast w TVP PiS jest jeden przekaz - Nie patrz w górę! Jest dobrze, jesteśmy szczęśliwi. Niektórym z tych plag, w szczególności drożynie, która nas męczy, można jakoś zaradzić, potrzebne są tylko pieniądze. Te pieniądze są w Unii Europejskiej. Możemy je dostać w każdej chwili. Inne państwa już te pieniądze biorą i łatają dziurę, którą wywołał kryzys po pandemii. Nasz rząd tworzy jakieś tarcze za chińskie pieniądze, które będzie trzeba oddać z odsetkami - mówił Michał Witkowski, KOD Kalisz. - Oni nie chcą tych pieniędzy? Oczywiście chcą, ale trzeba by w Polsce wprowadzić praworządność. Nie będzie pieniędzy i praworządności, bo dla nich praworządność jest największym złem. Rząd żyje z bezprawia i z bezprawia się utrzymuje.

.

Akcja wsparcia niezależnych sędziów - jak każdego 18. dnia miesiąca odbywa się w całej Polsce. Wydarzenie zorganizował Komitet Obrony Demokracji, który sprzeciwia się postępowaniu Zjednoczonej Prawicy i żąda przywrócenia do pracy sędziów Igora Tuleyi, Pawła Juszczyszyna i Beaty Morawiec.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować