Kończy się czas zabaw… Ostatki… Wielkopolski Podkoziołek

2014-03-04 05:00:00 Ania

Ostatki, zapusty – to już dziś – nadchodzi koniec hucznych imprez. Przed nami noc, w którą możemy pożegnać mijający, tegoroczny, karnawał. Zwykle obchodzi się ją bardzo rozrywkowo, ponieważ poprzedza okres postu, czyli wstrzemięźliwości.

fot. Archiwum Calisia.pl
fot. Archiwum Calisia.pl

Słowo „ostatki” oznacza ostatnie dni karnawału od tłustego czwartku kończące się zawsze we wtorek. W Polsce zwane są „Śledzikiem”. Następny dzień – Środa Popielcowa – to początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc. Obydwa święta są świętami ruchomymi. W ostatki urządza się ostatnie huczne zabawy, bale przed nadchodzącym okresem wyciszenia.

Największym balem jest karnawał w Rio de Janeiro, rozpoczynający się w ostatni piątek przed Środą Popielcową i trwający przez pięć dni, aż do środy nad ranem.

W Wielkopolsce, w sposób szczególny, świętuje się ostatni dzień „ostatków” – czyli wtorek przed Środą Popielcową – zwany tam podkoziołkiem.

Podkoziołek – dawna ludowa zabawa znana w zachodniej Wielkopolsce i na Kujawach; odbywała się w zapustny wtorek, a brały w niej udział dziewczęta, które podczas mijającego karnawału nie wyszły za mąż. Przed ich chatami zatrzymywali się kawalerowie obwożący po wsi koziołka, tj. kukłę z koźlimi rogami, przymocowaną do koła (Czarnków) lub przystrojone drzewko na wózku (okolice Radomska) i wyciągali panny z domów na tańce.

W dniu tym panny i kawalerowie spotykali się również na tańcach w karczmie; podczas zabawy panny składały pieniężne ofiary podkoziołkowi – figurce stojącej przed muzykantami, wyobrażającej popiersie kozła albo jego głowę. W niektórych regionach, miejsce koziołka zajmowała wystrugana z ziemniaków lub brukwi figurka chłopca.

W Wielkopolsce nazwa “Podkoziołek” i sam obyczaj występuje tylko w Poznaiu, nie jest znany w Kaliszu oraz na wschód od linii Koło–Konin–Kalisz–Wieruszów–Kępno.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować