Koła Gospodyń Wiejskich powiatu kaliskiego świętowały 150-lecie działalności [zdjęcia]

2016-12-04 13:45:00 bm

W sobotnie popołudnie w Łaszkowie w gminie Blizanów kilkaset osób spotkało się na corocznym – XIV Świątecznym Spotkaniu z Tradycją połączonym z obchodami Jubileuszu 150-lecia działalności Kół Gospodyń Wiejskich. W programie przewidziano m.in. śpiewanie kolęd, występy artystyczne dzieci i młodzieży z Gminy Blizanów, wręczenie podziękowań i nagród oraz próbowanie pysznych tradycyjnych polskich potraw wigilijnych.

fot. bm
fot. bm

XIV Świąteczne Spotkania z Tradycją odbyły się w tym roku w hotelu Kristoff w Łaszkowie. Honorowy patronat nad imprezą objęli Krzysztof Nosal – starosta kaliski i Sławomir Musioł – wójt gminy Blizanów. Tradycyjnie każda z gmin powiatu kaliskiego przygotowała stół z potrawami wigilijnymi, na których można było dostrzec, a przede wszystkim spróbować takich przysmaków jak: pierogi, rybę po grecku, śledzik w zalewie octowej, paszteciki czy różne rodzaje surówek i ciast.

Z okazji jubileuszu 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich wszystkie Koła działające w powiecie kaliskim otrzymały statuetkę: „Serce – Matkom Ojczyzny – Kobiety Gospodarne i Wyjątkowe”, przyznaną przez poseł Andżelikę Możdżanowską. Okolicznościowe medale z rąk byłego posła Józefa Rackiego otrzymali: Elżbieta Aleksander – dyrektor GOK w Liskowie oraz Anna i Krzysztof Chenczke – właściciele hotelu „Kristoff”.

- Widząc jak licznie udało nam się tutaj zgromadzić, możemy śmiało powiedzieć, że Koła Gospodyń Wiejskich po raz kolejny udowodniły jak dużą wagę przywiązują do tradycji i pięknych polskich zwyczajów. Dodatkowo cieszy, że tak chętnie swoje doświadczenie i mądrość przekazujecie najmłodszym, których też dziś tak wielu się tutaj zebrało – podkreślała poseł Andżelika Możdżanowska.

Wręczono również nagrody w X Powiatowym Konkursie Plastycznym „Kartka Bożonarodzeniowa”, VI Powiatowym Konkursie Informatyczno-Plastycznym „E-Kartka Bożonarodzeniowa” i fotograficznym „Bogactwo lasów Wielkopolski”.

W części artystycznej wystąpili: chór ze Szkoły Muzycznej nr 2 we Lwowie, połączone chóry Zespołu Szkół w Blizanowie i Jankowie Pierwszym, Magdalena Kliszewska, Kornelia Raźniewska, Orkiestra Dęta OSP Blizanów z Leszkiem Nowakiem, zespół wokalny „Dynamitki” z Rychnowa i zespół folklorystyczny „Kalina” z Blizanowa.

Jak co roku, również i teraz na Świątecznym Spotkaniu z Tradycją pojawili się goście ze Lwowa. – Nie wiem, który raz już z nami tutaj jesteście, ale wkrótce będzie to z pewnością liczba dwucyfrowa. Dziękujemy za to, że chcecie przemierzyć tyle kilometrów, by razem z nami spotykać się z tradycją – podkreślił starosta kaliski, Krzysztof Nosal.

Świąteczne spotkania z tradycją to cykliczna impreza organizowana w gminach powiatu kaliskiego od wielu lat, pod patronatem Starostwa Powiatowego w Kaliszu. Celem tych spotkań jest kultywowanie tradycji Bożonarodzeniowych oraz zacieśnienie kontaktów pomiędzy gminami, szczególnie między Kołami Gospodyń Wiejskich.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować