Koła Gospodyń Wiejskich powiatu kaliskiego świętowały 150-lecie działalności [zdjęcia]

2016-12-04 13:45:00 bm

W sobotnie popołudnie w Łaszkowie w gminie Blizanów kilkaset osób spotkało się na corocznym – XIV Świątecznym Spotkaniu z Tradycją połączonym z obchodami Jubileuszu 150-lecia działalności Kół Gospodyń Wiejskich. W programie przewidziano m.in. śpiewanie kolęd, występy artystyczne dzieci i młodzieży z Gminy Blizanów, wręczenie podziękowań i nagród oraz próbowanie pysznych tradycyjnych polskich potraw wigilijnych.

fot. bm
fot. bm

XIV Świąteczne Spotkania z Tradycją odbyły się w tym roku w hotelu Kristoff w Łaszkowie. Honorowy patronat nad imprezą objęli Krzysztof Nosal – starosta kaliski i Sławomir Musioł – wójt gminy Blizanów. Tradycyjnie każda z gmin powiatu kaliskiego przygotowała stół z potrawami wigilijnymi, na których można było dostrzec, a przede wszystkim spróbować takich przysmaków jak: pierogi, rybę po grecku, śledzik w zalewie octowej, paszteciki czy różne rodzaje surówek i ciast.

Z okazji jubileuszu 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich wszystkie Koła działające w powiecie kaliskim otrzymały statuetkę: „Serce – Matkom Ojczyzny – Kobiety Gospodarne i Wyjątkowe”, przyznaną przez poseł Andżelikę Możdżanowską. Okolicznościowe medale z rąk byłego posła Józefa Rackiego otrzymali: Elżbieta Aleksander – dyrektor GOK w Liskowie oraz Anna i Krzysztof Chenczke – właściciele hotelu „Kristoff”.

- Widząc jak licznie udało nam się tutaj zgromadzić, możemy śmiało powiedzieć, że Koła Gospodyń Wiejskich po raz kolejny udowodniły jak dużą wagę przywiązują do tradycji i pięknych polskich zwyczajów. Dodatkowo cieszy, że tak chętnie swoje doświadczenie i mądrość przekazujecie najmłodszym, których też dziś tak wielu się tutaj zebrało – podkreślała poseł Andżelika Możdżanowska.

Wręczono również nagrody w X Powiatowym Konkursie Plastycznym „Kartka Bożonarodzeniowa”, VI Powiatowym Konkursie Informatyczno-Plastycznym „E-Kartka Bożonarodzeniowa” i fotograficznym „Bogactwo lasów Wielkopolski”.

W części artystycznej wystąpili: chór ze Szkoły Muzycznej nr 2 we Lwowie, połączone chóry Zespołu Szkół w Blizanowie i Jankowie Pierwszym, Magdalena Kliszewska, Kornelia Raźniewska, Orkiestra Dęta OSP Blizanów z Leszkiem Nowakiem, zespół wokalny „Dynamitki” z Rychnowa i zespół folklorystyczny „Kalina” z Blizanowa.

Jak co roku, również i teraz na Świątecznym Spotkaniu z Tradycją pojawili się goście ze Lwowa. – Nie wiem, który raz już z nami tutaj jesteście, ale wkrótce będzie to z pewnością liczba dwucyfrowa. Dziękujemy za to, że chcecie przemierzyć tyle kilometrów, by razem z nami spotykać się z tradycją – podkreślił starosta kaliski, Krzysztof Nosal.

Świąteczne spotkania z tradycją to cykliczna impreza organizowana w gminach powiatu kaliskiego od wielu lat, pod patronatem Starostwa Powiatowego w Kaliszu. Celem tych spotkań jest kultywowanie tradycji Bożonarodzeniowych oraz zacieśnienie kontaktów pomiędzy gminami, szczególnie między Kołami Gospodyń Wiejskich.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ