Kaliszobranie z aktorami i więzieniem

2014-03-17 12:51:00 Łukasz

Nieco mniej niż zazwyczaj sympatyków kaliskiej turystyki uczestniczyło w cyklicznej imprezie. Ale dla najwytrwalszych czekała niespodzianka.

fot. Łukasz Wolski
fot. Łukasz Wolski

Głównym bohaterem „aktorskiego” Kaliszobrania była postać Ryszarda Cieślaka – najwybitniejszego z pochodzących z Kalisza aktorów, znanego na świecie, choć niedocenionego w grodzie nad Prosną, „księcia” teatru Grotowskiego, a w swoim czasie także aktora występującego na Broadwayu.

Prezes miejscowych przewodników turystycznych, Piotr Sobolewski, tradycyjnie był gospodarzem kolejnej, 53. edycji cyklicznych spotkań z „nieznaną stroną miasta”. Gościem specjalnym sobotniej imprezy był natomiast Maciej Michalski – znawca kaliskich teatraliów. Prowadzący przybliżyli kaliszobrańcom nie tylko najciekawsze fakty z życia zarówno Ryszarda Cieślaka, jak i innych aktorów, którzy choć przez chwilę występowali na deskach kaliskiego teatru, ale także wiele bardzo fascynujących anegdot z ich codziennego życia.

Sympatycy kaliskiej turystyki przeszli także alejkami Parku Miejskiego, kierując się w stronę ul. Winiarskiej, w budynku przy której mały Ryszard Cieślak spędził dzieciństwo.

Po zakończeniu części „aktorskiej”, organizatorzy przygotowali nietypową niespodziankę. Jak mówi Piotr Sobolewski – Dzięki gościnności szefostwa kaliskiego zakładu karnego – pana dyrektora mjr. Michała Pućki i oficera prasowego kpt. Remigiusza Czai, grupa przekroczyła więzienną bramę i w tzw. śluzie wysłuchała opowieści obu panów o funkcjonowaniu tej „firmy”. Choć, ze względów oczywistych, kaliszobrańcy nie mogli wejść do samego wnętrza zabytkowego budynku i tak wrażenie było niesamowite, a większość mimo wszystko odetchnęła z ulgą wychodząc po kilkunastu minutach na „wolną” stronę.

Cykl imprez w ramach Kaliszobrania w 2014 r. kaliscy przewodnicy turystyczni z Koła Przewodników Miejskich i Terenowych im. Adama Chodyńskiego organizują we współpracy z Towarzystwem Opieki nad Zabytkami Oddział w Kaliszu, przy finansowym wsparciu Miasta Kalisza.

Kolejne Kaliszobranie będzie miało charakter wycieczki autokarowej, dlatego w kwestii szczegółowych informacji chętni powinni zgłaszać się od Kaliskiego Oddziału PTTK, przy ul. Targowej 2.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować